USA. Historyczna decyzja Izby Reprezentantów. Turecka rzeź Ormian była ludobójstwem

Izba Reprezentantów USA przyjęła rezolucję, zgodnie z którą rzeź Ormian ze strony Turcji, w której zginęło 1,5 mln osób, uznana została za ludobójstwo. Przeciwko temu zagłosowało zaledwie 11 parlamentarzystów.

Jak informuje Reuteurs, w głosowaniu za uznaniem za ludobójstwo tureckiej rzezi Ormian , do której doszło w latach 1915-1923 w Imperium Osmańskim, opowiedziało się 405 członków Izby Reprezentantów. 

USA uznały rzeź Ormian za ludobójstwo. Po latach niezdecydowania

To historyczna decyzja. Kwestia uznania rzezi Ormian za ludobójstwo była obecna w Kongresie od lat, jednak do tej pory nie podejmowano kroku w żadną stronę, obawiając się, że wpłynie to negatywnie na stosunki Stanów Zjednoczonych w Turcją.

Do tej pory ludobójstwo Ormian uznało 30 krajów na całym świecie, w tym Polska, a także organy takie jak Parlament Europejski czy Rada Europy. Turcja jednak odmawia uznania odpowiedzialności za śmierć Ormian, twierdząc, że wprawdzie w I wojnie światowej w walce z siłami tureckimi zginęło wielu przedstawicieli tej nacji, ale nie było to ludobójstwo.

Zaraz po tym, jak przegłosowano rezolucję dotyczącą ludobójstwa Ormian, przeważająca liczba parlamentarzystów poparła uchwałę, która ma wezwać Donalda Trumpa do przywrócenia sankcji wobec Turcji za atak na północną Syrię

Zobacz wideo

Obie decyzje mogą być przyczyną zaognienia i tak trudnych w ostatnim czasie relacji między Stanami Zjednoczonymi a Turcją.

Turcja potępia krok USA

Turcja krytycznie odniosła się do obu podjętych uchwał. Podkreśliła, że uznanie jej odpowiedzialności za ludobójstwo jest "pozbawione jakiejkolwiek podstawy historycznej lub prawnej", a ewentualne sankcje są "niezgodne z duchem porozumienia NATO".

Więcej o: