Kto kandydatem PO na prezydenta? Budka: Niewątpliwie Donald Tusk mógłby wygrać z Andrzejem Dudą

Borys Budka unika jak może konkretnej odpowiedzi na pytanie, kto jego zdaniem powinien być kandydatem PO w wyborach prezydenckich. Jednak zapytany o Donalda Tuska odpowiada wprost: - Niewątpliwie jest osobą, która mogłaby wygrać z prezydentem Andrzejem Dudą.
Zobacz wideo

Wciąż nie wiemy, kto ze strony Platformy Obywatelskiej zmierzy się z Andrzejem Dudą. Część polityków PO uważa, że kandydat powinien zostać wyłoniony w prawyborach. Izabela Leszczyna w ubiegłym tygodniu mówiła z całą stanowczością, że partia je zorganizuje. Naturalnymi kandydatami, biorąc pod uwagę sondaże, są obecnie Małgorzata Kidawa-Błońska i Donald Tusk. W środę na zarządzie PO ma zapaść decyzja, czy zostanie powtórzona formuła z 2011 r.

Borys Budka o Tusku: Jest osobą, która mogłaby wygrać z Andrzejem Dudą

Pytany, kto powinien startować, Borys Budka kluczy jak może, by nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. - Wsłuchuję się w to, co mówił Donald Tusk, żeby stawiać na osoby, które mają szanse wygrać w II turze z Andrzejem Dudą, natomiast nie wiem, czy ta formuła prawyborów to zapewni - powiedział we wtorek w "Wydarzeniach i opiniach" w Polsat News.

Jednak po superlatywach pod adresem szefa Rady Europejskiej, można się domyślać, kogo wiceszef PO widziałby w pojedynku z Dudą. - Jeżeli Donald Tusk stanie do wyborów prezydenckich, to jestem przekonany, że uzyska poparcie dużo szersze aniżeli tylko Platformy Obywatelskiej, natomiast z pewnością Donald Tusk nie będzie przystępował do żadnych prawyborów - powiedział Budka.  Jak dodał, Tusk wystartuje, "by pokazać, że Polska może znowu liczyć się na arenie międzynarodowej, a nie być tylko klientem mocarstw".

Na pytanie Bogdana Rymanowskiego, czy chciałby startu Tuska, Budka, powiedział: - Niewątpliwie jest osobą, która mogłaby wygrać z prezydentem Andrzejem Dudą. Jestem przekonany, że jeśli podejmie taką decyzję, to może liczyć na wsparcie bardzo szerokiej opozycji.

Polityk rozmawiał o wyborach prezydenckich także w środę z Konradem Piaseckim w TVN24. - Małgorzata Kidawa-Błońska jasno zadeklarowała, że jak Donald Tusk wystartuje, nie będzie ubiegała się o nominację partyjną, więc poczekajmy do decyzji Donalda Tuska - stwierdził Budka.

Prawybory w PO. Sposób na wykluczenie Tuska?

W sprawie ewentualnego kandydata i prawyborów jest jeszcze jeden ciekawy wątek. Z ustaleń "Wprost" wynika, że Grzegorz Schetyna jest zwolennikiem prawyborów z dwóch powodów. Po pierwsze, mogą one opóźnić rozliczenia w partii po wyborach parlamentarnych. W kontekście wyborów prezydenckich natomiast, mają wykluczyć start Tuska. - Pomysł prawyborów, które mają wyłonić kandydata na prezydenta, eliminuje z tej rozgrywki Donalda Tuska, bo on nie stanie do walki w prawyborach - twierdzi rozmówca "Wprost".