Krajowym konsultantem ds. genetyki został ekspert Ordo Iuris. Mówił, że in vitro grozi autyzmem

Prof. Andrzej Kochański został powołany przez ministra zdrowia na stanowisko krajowego konsultanta ds. genetyki klinicznej. To ekspert zasiadający w Radzie Naukowej Ordo Iuris oraz w zespole specjalistów KEP, zdecydowany przeciwnik in vitro. Teraz z ramienia Ministerstwa Zdrowia będzie zajmował się programami leczenia niepłodności.
Zobacz wideo

ProfAndrzej Kochański z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie został nowym konsultantem krajowym w dziedzinie genetyki klinicznej. Zastąpił na tym stanowisku prof. dr hab. Marię Sąsiadek - genetyczkę opowiadającą się za możliwością przerywania ciąży i swobodnego dostępu do antykoncepcji oraz in vitro.

Kochański to natomiast naukowiec o biegunowo odmiennych poglądach: nieraz ostrzegał przed zapłodnieniem in vitro i straszył, że grozi ono urodzeniem upośledzonego dziecka. Od jego wypowiedzi miała odcinać się nawet Polska Akademia Nauk.

Prof. Andrzej Kochański to zaufany ekspert Ordo Iuris oraz Episkopatu

Jak poinformowała na swoim profilu na Facebooku nowo wybrana posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek, nowy konsultant krajowy wskazany przez Ministerstwo Zdrowia to ekspert Zespołu ds. Bioetyki Konferencji Episkopatu Polski kierowanego przez Henryka Hosera, a także członek Rady Naukowej Centrum Bioetyki Ordo Iuris. Jest znanym przeciwnikiem zapłodnienia in vitro.

Prof. Kochański: In vitro grozi autyzmem

W 2013 r., prof. Kochański jeździł po Polsce z wykładami, podczas których ostrzegał, że zapłodnienie in vitro grozi autyzmem i upośledzeniami. Ostrzegał również słuchaczy przed ryzykiem kazirodztwa w przypadku korzystania z anonimowego dawstwa nasienia.

W Ordo Iuris prof. Kochański przygotowywał m.in. opinie na temat aborcji, badań prenatalnych i awaryjnych tabletek antykoncepcyjnych ellaOne. Argumentował, że nierzadko badania prenatalne stanowią pretekst do późniejszego "zabicia dziecka".

Jeszcze, gdy Bartosz Arłukowicz pełnił funkcję ministra zdrowia w rządzie PO, domagał się, aby antynaukowe wypowiedzi Kochańskiego zbadała komisja etyki PAN.

Środowisko naukowe nie jest zachwycone

Dziennikarze tygodnika "Polityka" zapytali Zarząd Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, czy został w ogóle poinformowany o "dobrej zmianie" na stanowisku konsultanta i czy była ona z Towarzystwem uzgadniana.

Niestety, nikt nie konsultował z nami kwestii zmiany konsultanta, co było dotychczas dobrym obyczajem w relacjach naszego Towarzystwa z Ministerstwem Zdrowia. Nikt ze mną na ten temat nie rozmawiał, dowiedziałam się – tak jak cały zarząd – w dniu, w którym zmiana nastąpiła. Odwołanie poprzedniej konsultant prof. Marii Sąsiadek uważam za dużą stratę dla całego środowiska, a moment został wybrany wyjątkowo niefortunnie – tuż przed egzaminami specjalizacyjnymi, nie wspominając o tym, że również przed końcem kadencji

- odpowiedziała tygodnikowi prof. Olga Haus, prezes zarządu.

Macierzysta placówka prof. Kochańskiego odcinała się kilkakrotnie od prywatnych opinii profesora na temat zapłodnienia in vitro – argumentując, że nie zajmuje się on akurat osobiście badaniami w tym zakresie.

Więcej o: