W spółkach "trzęsą przed nią portkami", a kancelaria premiera milczy. Janina Goss jest nie do ruszenia

Jacek Gądek
We wrześniu pisaliśmy, że Janina Goss - jedna z najbardziej zaufanych osób prezesa PiS - zasiada w dwóch radach nadzorczych państwowych spółek, choć prawo tego zabrania. Nadzór nad spółkami pełni kancelaria premiera, która jednak o Goss nabiera wody w usta.
Zobacz wideo

- To jej odpowiedzialność, skoro nie złożyła rezygnacji z zasiadania rad nadzorczych ani BOŚ, ani PGE - słyszymy od osoby obserwującej karierę Janiny Goss w państwowym biznesie.

W PiS obowiązuje zasada, że kto z "panią Janeczką" wojuje, ten od prezesa ginie. Brak więc chętnych do wykładania Janinie Goss, że nie powinna zasiadać w więcej niż jednej radzie nadzorczej spółek Skarbu Państwa.

Mówi osoba bliska PiS-owi: - Lepiej się też nie przyjaźnić z panią Janiną, bo to się źle kończy.

Goss ma opinię osoby o hardym charakterze i konfliktowej. A jest też bardzo wpływowa, absolutnie lojalna wobec Jarosława Kaczyńskiego i ma otwarte drzwi do gabinetu prezesa. Z zamiłowania jest zielarką, a politycznie działaczką PiS z Łodzi. To też przyjaciółka domu Kaczyńskich, dobrze znała się z matką braci - Jadwigą Kaczyńską. Pożyczała prezesowi 200 tys. zł, by miał za co zapewnić chorej wówczas matce opiekę pielęgniarską - a to dowód najwyższego zaufania między nimi.

Po wygranej PiS w 2015 r. Janina Goss na nowo znalazła też swoje miejsce w obozie władzy. Od 2016 r. zasiada w dwóch radach nadzorczych: państwowego Banku Ochrony Środowiska i państwowej Polskiej Grupy Energetycznej. W 2018 r. zarobiła w nich łącznie 192 268 zł. W PGE - 79 268 zł, a w BOŚ-u 113 000 zł. Jeśli chodzi o stawki dla członków rady nadzorczej to - jak widać po liczbach - lepiej płaci biedny bank.

Gdy we wrześniu opisaliśmy, jak Goss jest ponad prawem i nie stosuje się do ustawowego ograniczenia co do liczby rad nadzorczych, w których można zasiadać, zapytaliśmy kancelarię premiera, czy zamierza coś zrobić, aby wyegzekwować stan zgodny z prawem. Zwróciliśmy się do KPRM, w tym do istotnego tu departamentu nadzoru właścicielskiego, z pytaniami, czy posiadają wiedzę o dwóch posadach Janiny Goss. Centrum informacyjne rządu od miesiąca nie potrafi odpowiedzieć na te pytania. Podobnie bez odpowiedzi pozostaje kwestia, czy podjęto w KPRM jakiekolwiek działania ws. Janiny Goss.

Wedle naszych informacji, Janina Goss jest w swoją pracę w radach nadzorczych bardzo zaangażowana.

- Zadaje mnóstwo pytań i nie krępuje się w niczym. Zawsze gdy ktoś idzie na posiedzenie rady z jej udziałem, to trzęsie przed nią portkami, bo jest tak dociekliwa. Zwłaszcza jeśli chodzi o wydatki - słyszymy od jednego z pracowników tych spółek.

Więcej o: