Sondaż powyborczy: spadek poparcia tylko dla PiS. Konfederacja z największym wzrostem

Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar największy wzrost poparcia wśród polskich partii startujących w wyborach odnotowała Konfederacja Wolność i Niepodległość. Jedynym ugrupowaniem, które straciło poparcie w porównaniu do poprzedniego miesiąca jest Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz wideo

Sondaż Kantar, którego wyniki publikuje WP.pl, został przeprowadzony w dniach od 11 do 16 października na grupie 986 Polaków. 

Sondaż powyborczy Kantar: tylko PiS odnotowało spadek poparcia 

Z badania wynika, że w tym okresie tylko Prawo i Sprawiedliwość odnotowało spadek poparcia. Chęć oddania głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało o 1 pkt procentowy mniej badanych niż w badaniu miesiąc wcześniej. Mimo wszystko PiS nadal cieszy się poparciem około 39 procent ankietowanych.

Pozostałe partie zaliczyły wzrost poparcia. Największy z nich zaobserwowano w przypadku Konfederacji, którą na przestrzeni miesiąca poparło o 5 pkt procent więcej respondentów. 3 pkt procentowe więcej głosujących zadecydowało się zagłosować na Koalicje Obywatelską oraz Lewicę. Najmniejszy wzrost zaliczyło Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zdecydowało się zagłosować tylko 1 pkt procentowy więcej badanych. Ogólne poparcie w październiku dla tych ugrupowań prezentuje się następująco: Koalicja Obywatelska - 27 procent, Lewica - 14 procent, PSL - 7 procent i Konfederacja - 7 procent.

Z sondażu wynika również, że PiS osiąga najlepsze wyniki wśród wyborców po 65. roku życia. Na Koalicję Obywatelską głosuje najwięcej osób w wieku od 35 do 44 lat. Lewicę popierają z kolei najmłodsi wyborcy z grupy 18-24 lat. Na Konfederacja i PSL ma największe poparcie wśród badanych w wieku 24-34 lat.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 - poparcie i liczba mandatów w Sejmie

Wybory parlamentarne w Polsce odbyły się w niedzielę 13 października. Przy frekwencji wynoszącej 61,74 procent największe poparcie zyskali kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, na których zagłosowało 43,59 procent wyborców. Tym samym ugrupowanie to uzyskało o 6 procent lepszy wynik niż w 2015 roku. W nowej kadencji Sejmu zasiądzie 235 posłów PiS.

Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 27,40 procent wyborców, co przełożyło się na 134 mandaty w Sejmie. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z poparciem 12,56 procent. W nowej kadencji Sejmu zasiądzie 49 posłów z tego komitetu. Dalej uplasowały się: Polskie Stronnictwo Ludowe - 8,55 procent, któremu przypadło 30 mandatów oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość - 6,81 procent co przełożyło się na 11 mandatów.

Więcej o: