Jest sprawozdanie PKW z wyborów: Nie stwierdziliśmy naruszeń, które wpłynęłyby na wynik

Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek po południu opublikowała sprawozdanie z wyborów do Sejmu i Senatu. Z dokumentu wynika, że PKW "nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które - w jej ocenie - mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów".
Zobacz wideo

Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej w poniedziałek po południu ukazało się dwudziestostronicowe sprawozdanie z wyborów do Sejmu i Senatu, które odbyły się 13 października.

"Na podstawie posiadanych dokumentów i informacji o przebiegu głosowania i wyborów Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które - w jej ocenie - mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów" - czytamy w sprawozdaniu.

PKW o kampanii i przebiegu głosowania

Jak wynika z dokumentu, do najczęstszych naruszeń w trakcie kampanii wyborczej należało "umieszczanie materiałów wyborczych na ogrodzeniach bez zgody właścicieli posesji". PKW wskazuje, że zdarzały się także sytuacje, gdy plakaty pojawiały się na płotach posesji, na terenie których znajdowały się komisje wyborcze.

PKW opisała również incydenty i nieprawidłowości, do których dochodziło w dniu głosowania np. w związku z brakiem czyjegoś nazwiska w spisie wyborców.

Najczęstszym błędem było umieszczanie w spisach sporządzonych dla obwodów odrębnych (zwykle zakładach leczniczych) wyborców, którzy nawet kilka dni przed wyborami opuścili już placówkę. W dniu głosowania do okręgowych komisji wyborczych i Państwowej Komisji Wyborczej zgłaszano nieliczne interwencje dotyczące nieprawidłowości w spisach, wynikające często z błędnego rozumienia skutków wpisywania się - na własny wniosek - do rejestru wyborców

- czytamy w sprawozdaniu.

W dokumencie przywołano m.in. sytuację z gminy Węgliniec, gdzie w jednym z lokali omyłkowo wydano dwie karty do głosowania w wyborach do Senatu (jedna z tych kart została ostatecznie zwrócona członkom komisji).

Z kolei w Krotoszynie osoba chcąca oddać głos przez przypadek zabrała z kartami do głosowania również stronę spisu wyborców. Fragment spisu został wrzucony razem z kartami do urny wyborczej. Członkowie komisji dostali potem od urzędu miasta kopię brakującej strony.

W przeważającej liczbie obwodów głosowania komisje obwodowe prawidłowo ustaliły wyniki głosowania i poprawnie sporządziły protokoły głosowania. W nielicznych protokołach wystąpiły nieprawidłowości wynikające z niedostatecznej staranności komisji obwodowych i dotyczyły zwykle braków formalnych: niezłożenia podpisów przez niektórych członków komisji obecnych przy sporządzaniu protokołu oraz nieopatrzenia protokołu pieczęcią komisji

- podaje Państwowa Komisja Wyborcza.

Więcej o:
Komentarze (31)
Jest sprawozdanie PKW z wyborów: Nie stwierdziliśmy naruszeń, które wpłynęłyby na wynik
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 23

  Nie słyszała komisja, że pan prezes jest urażony zbyt małą ilością głosów oddanych na jego ugrupowanie i nie po to ma specjalny oddział w SN żeby się przejmować co szanowna komisja publikuje..

 • kazek100

  Oceniono 21 razy 21

  Tak czy siak to nie były wolne wybory. Pierwszy raz od 30 lat. Bo po raz pierwszy od 30 lat państwowa telewizja była partyjną szczujnią jednej ekipy.

 • marywil2012

  Oceniono 14 razy 14

  sprawa jest prosta. pkw to jest łże-elita. Tylko sędziowie SN z nowej izby, wybrani głosami polityków, przez czasami sędziów, są reprezentami pis czyli narodu i tylko takie gremium może uznać wybory. jeśli ktoś tego nie rozumie, to nie pojął jeszcze reguł rządzących w republice banasiowej.

 • sztucznypolak

  Oceniono 13 razy 11

  WYBORY ZOSTALY SFALSZOWANE.
  Pis nie dopuscilo do zmiany okregow wyborczych, o co wnosila PKW (zgodnie ze zmiana liczby mieszkancow).
  Wedlug wyliczen, gdyby okregi wyborcze zostaly zaktualizowane, to Zjednoczona Prawica uzyskalaby kilka glosow mniej (byc moze tylko 229).

 • niko8472

  Oceniono 8 razy 8

  o niech sprawdzą dokładniej bo z tym Senatem naprawdę jest coś nie tak. Przydupasy pana prezesa mówiły a to jakby sam pan prezes, nasz firer, mówił...

 • sztucznypolak

  Oceniono 7 razy 7

  Szacunek dla PKW.
  Po zmianach wprowadzonych przez PiS w ordynacji wyborczej obawialem sie, ze wybory zostana zmanipulowane.

 • mer-llink

  Oceniono 9 razy 5

  Członkowie PKW nie wiedzieli co czynią. PiS-ie, wybacz im.
  To co prawda twoi osobiści, PiS-ie, nominacie. Ale widać zjedli coś szkodliwego, zamgliło im oczy, pomięszało zmysły i języki.
  Wysłać im egzorcystę.
  Nie może być tak, aby kreatury stawiały w kłopotliwej sytuacji kreujących.
  To jakaś skucha!
  Ale IZba Spraw Publicznych Sn odkręci to w try miga. Tam przecież sami swoi zostali mianowani, powołani i pobłogosławieni.
  Oh, wait...
  Przecież do PKW tez zostali powołani "sami swoi". I co? I taka skucha?????
  Coś zaczyna gnić w państwie duńskim. Pardon: w PiS-ie.

 • pix_d

  Oceniono 4 razy 4

  Myślę, że obreprezes Jarosław odpuścił sobie walkę o senat. Zmiana choćby jednego wyniku może być bardzo kosztowna w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich. Przede wszystkim da paliwo opozycji i ją skonsoliduje. Do tego wielce prawdopodobne jest to, że ludzi ogarnie w(k)urw i wyjdą na ulicę. Wszystko to może przełożyć się na klęskę Adriana w pierwszej rundzie. A to by oznaczało koniec żoliborskiego mafijnego układu - czego sobie i wszystkim życzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX