Terlikowski o abp. Głódziu: Skandaliczne. Wiedza o tym, jak traktuje podwładnych, jest powszechna

- To, że ksiądz arcybiskup Głódź zachowuje się skandalicznie, nie ulega wątpliwości. Wszystko wskazuje na to, że w ciagu kilku miesiący przestanie być metropolitą gdańskim - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.
Zobacz wideo

- Dla mnie ta sprawa jest wstrząsająca - mówił w "Kropce nad i" katolicki publicysta Tomasz Terlikowski, komentując sposób, w jaki arcybiskup Sławoj Leszek Głódź traktuje swoich podwładnych. Odniósł się tym samym do ujawnionych w reportażu magazynu "Czarno na białym" świadectw księży, którzy twierdzą, że doświadczyli poniżania i przemocy psychicznej ze strony metropolity gdańskiego. - Ksiądz arcybiskup któregoś dnia przyniósł wagę, "(...) po czym powiedział: 'Jak przytyjesz kilogram, wypi...lę cię po roku'" - mówił jeden z poszkodowanych księży. Pokrzywdzeni zawiadamiali o sprawie dwóch nuncjuszy papieskich w Polsce, ale ich pisma pozostały bez odpowiedzi. O alkoholowych ekscesach Głódzia i przypadkach mobbingowania podwładnych informował też przed laty tygodnik "Wprost". 

Terlikowski o Głódziu: Ta sprawa jest wstrząsająca

Wiedza o tym, jak ksiądz arcybiskup traktuje podwładnych, jest powszechna od czasu jego ordynariatu polowego [rok 1991 - red.], bo już wtedy tak traktował podwładnych. Później tak było w archidiecezji warszawsko-praskiej [mianowany przez Jana Pawła II w 2004 roku - red.], teraz tak jest w Gdańsku
To, że ksiądz arcybiskup zachowuje się skandalicznie, że mobbingu nie można usprawiedliwić jego święceniami, nie ulega wątpliwości

- mówił Terlikowski w rozmowie z Moniką Olejnik, dodając, że "jedyną władzą, która może odwołać arcybiskupa Głódzia, jest ojciec święty". Jak dodał, w najbliższych miesiącach Głódź najprawdopodobniej przestanie pełnić funkcję metropolity gdańskiego. - Zbliża się do wieku emerytalnego. Nie sądzę, żeby ktokolwiek przedłużył okres jego urzędowania - powiedział Terlikowski. - Próba przekonania mnie, jako osoby wierzącej, która jest w Kościele codziennie, że Kościół sprowadza się do arcybiskupa Głódzia, jest absurdalna - skwitował.

Więcej o: