Połowa składu nowego rządu jest już ustalona. Rzecznik zapowiada: Będą nowe ministerstwa i nowe twarze

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział w radiowej "Jedynce", że w rządzie będą nowe twarze. Gość "Sygnałów Dnia" dodał, że ponad połowa składu rządu jest już ustalona, w kierownictwie politycznym są dyskutowane kandydatury, ale lista nazwisk nie jest jeszcze zamknięta.
Zobacz wideo

Pytany o to, kiedy poznamy skład Rady Ministrów Piotr Mueller zapowiedział, że liczy na to, że do czasu pierwszego posiedzenia Sejmu 12 listopada informacja ta zostanie już w pełnym zakresie podana. - Pamiętajmy o tym, że każdy minister musi odbyć rozmowę z panem premierem i przedstawić plany, musimy się zastanowić nad zapleczem współpracowników - czyli wiceministrów - powiedział. - Będą nowe twarze, ministrami konstytucyjnymi będą osoby, które jeszcze nie były ministrami konstytucyjnymi - dodał.

Wróci Ministerstwo Skarbu? Piotr Mueller: Nie wykluczamy

Mueller wyjaśnił, że będą nowe ministerstwa, i mogą pojawić się nowe nazwy resortów. Zaznaczył, że kwestia ewentualnej konsolidacji, czy zmiany właściwości niektórych ministerstw są jeszcze rozstrzygane. Mueller został zapytany, czy ponownie zostanie powołane Ministerstwo Skarbu. - Wiemy, że krążą informacje na ten temat, my takiego wariantu rzeczywiście nie wykluczamy, analizujemy, w jaki sposób miałby wyglądać nadzór właścicielski nad spółkami Skarbu Państwa. To jeden z wariantów, który jest brany pod uwagę - powiedział.

Zgodnie z konstytucją, na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier wraz z Radą Ministrów składa dymisję. Wówczas także prezydent desygnuje nowego premiera. Następnie, w ciągu dwóch tygodni od powołania przez prezydenta, premier proponuje skład rządu i musi uzyskać wotum zaufania od Sejmu.

Więcej o: