Rada Języka Polskiego oceniła "paski grozy" w TVP. "Nie spełniają podstawowej funkcji informacyjnej"

Rada Języka Polskiego przeanalizowała treść pasków informacyjnych, które pojawiają się w serwisach Telewizji Polskiej. Według ekspertów nie spełniają one funkcji informacyjnej, tylko perswazyjną, a nawet magiczną. Z tego powodu prezes TVP Jacek Kurski musiał zapewnić, że "paski grozy" nie będą się już pojawiać.
Zobacz wideo

Jak podaje "Press" Jacek Kurski zapewnił Rzecznika Praw Obywatelskich, że przeanalizuje uwagi Rady Języka Polskiego dotyczące pasków informacyjnych pojawiających się w TVP. Według Rzecznika obecny przekaz publicznej telewizji jest nierzetelny i nieobiektywny.

RPO: przekaz TVP nierzetelny i nieobiektywny

Rada Języka Polskiego przeanalizowała w sumie 306 pasków informacyjnych, które pojawiały się w programie "Wiadomości" TVP od 2016 do 2017 roku. Eksperci w raporcie stwierdzili, że większość z nich nie pełniła podstawowej funkcji informacyjnej. Zamiast tego treść tych krótkich przekazów miała charakter perswazyjny (wpływania na odbiorcę), magiczny (kreowania rzeczywistości) oraz ekspresywny (opisywanie emocji i ocen nadawcy). Ocena RJP została przedstawiona Sejmowi, ale posłowie nie zajęli się tą sprawą, uznając, że nie spełnia ona wymogów ustawowych.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar na podstawie raportu ocenił, że przekaz telewizji publicznej jest nierzetelny i nieobiektywny. TVP tym samym ma naruszać Ustawę o radiofonii i telewizji oraz Prawo prasowe. Adam Bodnar poprosił o komentarz z w tej sprawie przewodniczącego KRRiT, a ten z kolei zawnioskował o zajęcie stanowiska do prezesa TVP.

Jacek Kurski w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich nie zgodził się z uwagami Adama Bodnara. Prezes zaznaczył, że raport dotyczy pasków z lat 2016-2017, kiedy do TVP wpływały uwagi dotyczące treści pasków i były one następnie analizowane i poprawiane. Dodatkowo jednak prezes TVP zapewniał o poprawie błędów w przyszłości. - Mogę zapewnić Pana, że wszystkie uwagi zgłoszone w sprawozdaniu zostaną starannie przeanalizowane oraz zostaną podjęte działania mające na celu wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości w przyszłości - napisał w dokumencie Jacek Kurski.

Więcej o:
Komentarze (64)
Rada Języka Polskiego oceniła "paski grozy" w TVP. "Nie spełniają podstawowej funkcji informacyjnej"
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 45 razy 41

  NIC w kur...wizji pisowskiej nie spełnia informacyjnej funkcji. Serwisy zamieniono w partyjną szczekaczkę na wzór hitlerowskich głośników ulicznych i w bejsbola do walenia w opozycję.

 • jxl82

  Oceniono 32 razy 30

  "Nie spełniają podstawowej funkcji informacyjnej" A czy w TVPIS taka jest ich rola?

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 23

  Bo kurska tv zajmuje się trollowaniem a nie informowaniem.

 • polakadam

  Oceniono 23 razy 21

  Bo paski w tvp jak i cała tvp nie mają spełniać funkcji informacyjnej.
  One mają kreować równoległą rzeczywistość. Mają pokazywać świat po kaczemu.

 • jtby

  Oceniono 20 razy 20

  Czasami idę do sąsiada na piwo, a on ogląda TV Pisdonii. To jest horror i nachalna, prymitywna indoktrynacja dla prymitywów.

 • agafia7644

  Oceniono 14 razy 12

  Naprawdę , ktoś myśli,że Kurski nie ma świadomości , co jest na paskach ? Tak właśnie ma być, nad tym pracują ludzie , żeby były dokładnie takie, jakie są!

 • strach_sie_bac

  Oceniono 16 razy 12

  "....oraz zostaną podjęte działania mające na celu wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości w przyszłości - napisał w dokumencie Jacek Kurski."

  Dowcip dnia jak na chwilę obecną. Kto Jackowi wierzy ręka do góry :D

 • def11

  Oceniono 16 razy 12

  RJP może cmoknąć prezesa Kaczyńskiego w sam środek du.y Kurskiego.
  Takie i inne paski będą, w zależności od politycznego zapotrzebowania partii w TVPiS, się pojawiać, bo Polska po tzw "dobrej zmianie" nie jest praworządnym państwem.

 • hubert.fun

  Oceniono 13 razy 11

  Przekaz TVPiS jak najbardziej spełnia swoją rolę. Wygrali wybory, za co JK osobiście dziękował Kurskiemu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX