Odsłonięcie pomnika Przemysława Gosiewskiego w Kielcach. Kaczyński: Zasłużył też na pomnik w stolicy

W Kielcach został odsłonięty pomnik Przemysława Gosiewskiego, parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości, który był jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej. - Był człowiekiem niebywałej energii, człowiekiem, dla którego nie było rzeczy niemożliwych, człowiekiem, którego nie można było zatrzymać ani zniszczyć - mówił o Gosiewskim prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

Pomnik Przemysława Gosiewskiego stanął w Kielcach przy ul. Warszawskiej 2. W uroczystym odsłonięciu oprócz bliskich parlamentarzysty uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Przemysław Gosiewski był najbardziej niezwykłym człowiekiem, jakiego w życiu spotkałem. A tak się składa, że spotkałem w życiu bardzo wielu ludzi. Był człowiekiem niebywałej energii, człowiekiem, dla którego nie było rzeczy niemożliwych, człowiekiem, którego nie można było zatrzymać ani zniszczyć

- mówił prezes PiS. Dodał, że bez Gosiewskiego działacze partii "nie mogliby stworzyć Prawa i Sprawiedliwości i odnieść sukcesów".

Jarosław Kaczyński nawiązał do tego, że Przemysław Gosiewski, choć pochodził z województwa pomorskiego, był zaangażowany w tworzenie struktur PiS w województwie świętokrzyskim. Jak mówił prezes PiS, Gosiewski potrafił zmienić województwo świętokrzyskie z "ziemi, która wspierała czerwonych, na ziemię, która wspiera białych".

- Był niezwykle użytecznym człowiekiem w rządzie, najpierw jako minister, później jako wicepremier budował aktywność tego rządu na różnych kierunkach, nie zapominając nigdy o ziemi świętokrzyskiej. Przyszedł tutaj z zewnątrz, ale związał się z tą ziemią i pokochał tę ziemię - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński: Pomnik Przemysława Gosiewskiego powinien stanąć także w Warszawie

- Naszym zobowiązaniem jest doprowadzenie, by miał pomnik także w Warszawie, by miał inne pomniki. Zasłużył na to. Jest jednym z ludzi, którzy stworzyli dobry nurt w polskiej polityce, polskiej historii, w polskich dziejach ostatnich dziesięcioleci

- dodał prezes PiS.

Przemysław Gosiewski był posłem na Sejm IV, V i VI kadencji. Przez kilka miesięcy w 2007 r. pełnił funkcję wicepremiera, a w latach 2006-2007 ministra-członka Rady Ministrów. W latach 2005-2006 i 2007-2010 był przewodniczącym klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.