Ponad 100 protestów wyborczych wniesionych do SN. Kolejne posiedzenia w przyszłym tygodniu

We wtorek odbędą się kolejne posiedzenia Sądu Najwyższego w sprawie protestów wyborczych. Jak mówił w TVN24 Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN, dotychczas wpłynęło 112 protestów, a siedem zostało pozostawionych bez dalszego biegu.
Zobacz wideo

Najbliższe posiedzenia Sądu Najwyższego dotyczące rozpatrzenia protestów wyborczych odbędą się we wtorek - mówił w TVN24 Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN. Dotychczas do sądu trafiło 112 protestów, a siedem zostało pozostawionych przez sędziów bez dalszego biegu. Jak usłyszeliśmy w biurze SN, przyczyną było wpłynięcie protestów przed terminem.

Dotychczas Państwowa Komisja Wyborcza wydała opinię na temat jednego z protestów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o okręg numer 75 w Katowicach. Senackie wybory wygrała tam Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy. Jej kontrkandydatem był Czesław Ryszka z PiS-u.

PKW wnosi o "pozostawienie protestu bez dalszego biegu uznając zarzuty w nim podnoszone za nieznajdujące podstaw do tego, by należało ponownie przeliczyć głosy w tym okręgu".
Opinia PKW nie jest dla Sądu Najwyższego wiążąca.

Protesty wyborcze

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w sumie sześć protestów dotyczących okręgów w wyborach do Senatu. Chodzi o ponowne przeliczenie głosów. Poza PiS-em protesty złożyła też między innymi Koalicja Obywatelska.

Sąd Najwyższy rozpatruje wniesione protesty w składzie trzech sędziów nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i wydaje opinię w formie postanowienia. Po rozpoznaniu wszystkich protestów, na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz opinii w sprawie protestów, Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów. Ma to nastąpić nie później, niż 90 dni po głosowaniu.

Więcej o:
Komentarze (14)
Ponad 100 protestów wyborczych wniesionych do SN. Posiedzenia w przyszłym tygodniu
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 11 razy 9

  Można złożyć protest przeciwko publikowaniu co pół godziny informacji dotyczących złożonych protestów wyborczych???

 • 1627cd1410

  Oceniono 7 razy 5

  teraz się przekonamy, co warta jest pisia izba wyborcza w SN. złudzeń nie mam. nie po to dostają po ponad 20tysi za nicnierobienie, by się teraz nie odwdzięczyć! ale sam proces i argumentacja mogą być ciekawe.

 • 1627cd1410

  Oceniono 4 razy 2

  100 protestów. Zawsze byli pieniacze. Może w 1 przypadku powtórzą wybory.. może w 2..3 zostaną uznane i będzie zmiana decyzji.. co obstawiają bukmacherzy?

 • wamal

  Oceniono 3 razy 1

  obstawiam, że gdyby prokuratura ogłosiła oddalenie wniosku w sprawie sławnych dwóch wież" to poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego spadłoby o 20%- zamiast 235 mandatów byłoby 210
  superminister dopilnował sprawy
  dlaczego nikt nie wniósł protestu przeciwko wynikowi głosowania na pewną kandydatkę do PE?
  500.000+ głosów za kwestię o "należnych pieniądzach" i premii dla siebie w wysokości rocznych dochodów niejednej polskiej rodziny???

 • antropoid

  Oceniono 7 razy 1

  Najśmieszniejsze są protesty PiSuaru - dalej rządzą się na Polsce, ale plują się o stracony senat.

  Kwintesencja ŚWIŃ ODRYWANYCH OD KORYTA, o których tyle mieli do gadania :)))

 • metall

  Oceniono 2 razy 0

  Protesty wniosła też Konfederacja i to chyba jako pierwsza nawet. Ale oczywiście państwo dziennikarstwo ZNOWU zapomniało o niej wspomnieć. ;-) TVP=GW

 • miloz1

  Oceniono 1 raz -1

  Czy składanie protestu zagraża demokracji? Jeśli tak, to wszystkim protestantom od Kaczora po Bermana zaaplikować grzywny. Odechce się wam protestów!

 • ubudubu4

  Oceniono 6 razy -2

  A dlaczego to PO-nieudacznicy wnieśli protesty? Myślą że wygrali wybory do sejmu?.....heeee..

 • bart5554b

  Oceniono 6 razy -2

  Postkomunisci moim zdaniem sfałszowali wybory by moc blokować senat. Po histerycznej reakcji na protesty PiS Wyborczej, rzecznika SN, PO (skarżenie do Brukseli) i spółki postkomunisto ochłonęli.

  SN na pewno nie uzna protestu gdzie wygrał gawłowski większością ok 600 głosów. Oczywiście będzie to skandal ponieważ jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości to sąd powinien zarządzić ponowne przeliczenie głosów dla transparentnosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX