"Rz": Jarosław Kaczyński złożył partii Zbigniewa Ziobry ofertę. Mają dostać jeszcze jedno ministerstwo

W rządzie PiS w nowej kadencji oprócz Zbigniewa Ziobry zasiądzie też inny członek Solidarnej Polski - wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej". SP miała otrzymać od Prawa i Sprawiedliwości propozycję objęcia jednego z trzech dodatkowych resortów - Ministerstwa Cyfryzacji, Infrastruktury lub Energii.
Zobacz wideo

W nowej kadencji Sejmu Solidarna Polska kierowana przez Zbigniewa Ziobrę wprowadzi do parlamentu 17 posłów, a Porozumienie Jarosława Gowina - 18. Trwają rozmowy koalicyjne z Prawem i Sprawiedliwością.

Jak wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej", ministrem sprawiedliwości pozostanie Zbigniew Ziobro. Solidarnej Polsce przypadnie jednak także kolejny resort. PiS miał zaproponować ugrupowaniu objęcie Ministerstwa Cyfryzacji, Infrastruktury lub Energii. Wcześniej w negocjacjach miał padać również resort sportu, ale to rozwiązanie jest już prawdopodobnie nieaktualne. 

Solidarna Polska do PiS: Chcemy respektowania umowy koalicyjnej

– Chcemy po prostu respektowania umowy koalicyjnej przyznającej nam dwa ministerstwa. W ubiegłej kadencji z jednego zrezygnowaliśmy w zamian za stanowisko szefa KPRM dla Beaty Kempy

- mówi w rozmowie z "Rz" jeden z polityków Solidarnej Polski.

Politycy Porozumienia - Jarosław Gowin i Jadwiga Emilewicz - mają zachować swoje stanowiska w resortach nauki i przedsiębiorczości.

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji zaplanowane jest na 12 listopada. Zgodnie z Konstytucją, prezydent w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia wskazuje premiera, który następnie przedstawia prezydentowi skład rządu. Następnie prezes rady ministrów i jej członkowie są powoływani przez głowę państwa. W ciągu kolejnych dwóch tygodni premier musi wygłosić przed Sejmem expose, po czym odbywa się głosowanie nad wotum zaufania.

Więcej o: