Duda za zakazem aborcji "z przesłanek eugenicznych": Jeśli trafi do mnie ustawa, podpiszę ją

Prezydent Andrzej Duda zapewnił w Telewizji Trwam, że podpisze ustawę, która zakazuje aborcji "z przesłanek eugenicznych", jeśli takie przepisy do niego trafią. - Dwie osoby są krzywdzone w tym przypadku: skrzywdzone jest to dziecko, które zostało zabite, i skrzywdzona jest kobieta, która nosi później w sobie, w swojej psychice cały czas tę świadomość - tłumaczył prezydent.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że jeśli taka ustawa trafi na jego biurko, poprze zakaz aborcji w sytuacjach ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu płodu.

- Jestem pewien, że wspieranie rodziny, że wspieranie rozwoju dzieci i tworzenie jak najlepszej sytuacji demograficznej jest najważniejszym zadaniem władz państwowych. Z tego punktu widzenia ochrona życia jest jednym z elementów bardzo ważnych. Zawsze deklarowałem, że jeżeli do mnie trafi ustawa, która likwiduje tę eugeniczną przesłankę zabiegu usunięcia ciąży, to ja z całą pewnością taką ustawę podpiszę

- stwierdził Duda w Telewizji Trwam. Dodał, że to "niedopuszczalne", że "są usuwane także ciąże, gdzie dziecko ma zespół Downa".

Andrzej Duda o zakazie aborcji "z przesłanek eugenicznych"

Prezydent stwierdził w wywiadzie, że aborcja jest nie tylko "zabijaniem" dziecka, ale również wywołuje długotrwałe konsekwencje w psychice kobiet.

– Dwie osoby są krzywdzone w tym przypadku: skrzywdzone jest to dziecko, które zostało zabite, i skrzywdzona jest kobieta, która nosi później w sobie, w swojej psychice cały czas tę świadomość. Już nie wspomnę o sytuacji, kiedy kobieta w efekcie usunięcia ciąży po prostu już więcej nie może mieć dzieci

- mówił Andrzej Duda.

Więcej o: