Spór rzeczników o Tęczowy Piątek. Adam Bodnar odpowiada na zarzuty Rzecznika Praw Dziecka

Spór rzeczników wokół organizowanej w szkołach akcji Tęczowy Piątek. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak skrytykował inicjatywę, wskazując, że "szkoła powinna być wolna od ideologii". Zaznaczył też, że Adam Bodnar, który ją poparł, "ma strzec praw wszystkich obywateli, a nie tylko wybiórczo określonych" . Wypowiedź Pawlaka doczekała się odpowiedzi RPO.
Zobacz wideo

"Szkoła musi być wolna od ideologii, która skrywa się za tolerancją Tęczowego Piątku" - napisał na Twitterze Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Odniósł się tym samym do organizowanej przez Kampanię Przeciwko Homofobii akcji edukacyjnej, która odbędzie się w polskich szkołach w najbliższy piątek 25 października.

Rzecznik Praw Obywatelskich o Bodnarze: Ma strzec praw wszystkich obywateli

W swoim wpisie Pawlak odniósł się do wsparcia, którego udzielił szkołom włączającym się w akcję Tęczowego Piątku Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam BodnarWcześniej RPO napisał list do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, w którym przypomniał m.in., że kuratorzy mogą kontrolować szkoły, ale nie mogą "tropić" Tęczowych Piątków, a przeciwdziałanie akcjom antydyskryminacyjnym godzi w prawa uczniów.

"Adam Bodnar ma strzec praw wszystkich obywateli, a nie tylko wybiórczo określonych" - zaznaczył Rzecznik Praw Dziecka, dodając, że rodzice mogą żądać przestrzegania prawa do wychowania swoich dzieci.

Do zarzutów Pawlaka odniósł się już RPO. - Zajmuję się wszystkimi obywatelami, niczego innego nie robię od 4 lat. Jeśli Rzecznik Praw Dziecka ma co do tego wątpliwości, niech przeczyta mój raport roczny - podkreślił Bodnar w rozmowie z portalem tvn24.pl.

Słowa Pawlaka o Tęczowym Piątku skomentował też m.in. poseł PO Michał Szczerba. "Co Pan zrobił od marcowej konferencji Episkopatu ws. informacji o wykorzystaniu 625 dzieci przez 382 kościelnych pedofilii? Jakie działania Pan podjął jako RPD, żeby chronić dzieci i zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości?" - napisał.

Tęczowy Piątek w szkołach. KPH: To szkolne święto, które organizuje społeczność szkolna

Tęczowy Piątek jest organizowany w polskich szkołach po raz czwarty. Kampania Przeciw Homofobii podkreśla, że "o tym, w jaki sposób społeczność szkolna będzie świętować ten dzień, zadecydują uczniowie i uczennice wraz z kadrą nauczycielką i rodzicami". Zaznacza jednocześnie, że Tęczowe Piątki mają być szkolnym świętem, które ma na celu okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT. Z danych, na które powołuje się KPH, wynika, że aż 73 proc. uczniów i uczennic LGBT ukrywa swoją orientację w szkole lub na uczelni, a blisko 70 proc. nieheteroseksualnych nastolatków staje się ofiarami przemocy. 

Do inicjatywy Tęczowego Piątku odniosło się Ministerstwo Edukacji Narodowej, podkreślając, że  "nie może się  wydarzyć bez zgody i wiedzy rodziców". Rzecznik MEN Anna Ostrowska podkreśliła też, że jeśli dyrektor chce przeprowadzić w szkole dodatkowe działania i aktywności, musi uzyskać zgodę rodziców. Jednocześnie MEN zachęca, by w piątek 25 października uczniowie poszli uprzątnąć groby w ramach akcji "Szkoła Pamięta".

Więcej o: