"Szkoła musi być wolna od ideologii, która skrywa się za tolerancją Tęczowego Piątku" - napisał na Twitterze Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Odniósł się tym samym do organizowanej przez Kampanię Przeciwko Homofobii akcji edukacyjnej, która odbędzie się w polskich szkołach w najbliższy piątek 25 października.
W swoim wpisie Pawlak odniósł się do wsparcia, którego udzielił szkołom włączającym się w akcję Tęczowego Piątku Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. Wcześniej RPO napisał list do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, w którym przypomniał m.in., że kuratorzy mogą kontrolować szkoły, ale nie mogą "tropić" Tęczowych Piątków, a przeciwdziałanie akcjom antydyskryminacyjnym godzi w prawa uczniów.
"Adam Bodnar ma strzec praw wszystkich obywateli, a nie tylko wybiórczo określonych" - zaznaczył Rzecznik Praw Dziecka, dodając, że rodzice mogą żądać przestrzegania prawa do wychowania swoich dzieci.
Do zarzutów Pawlaka odniósł się już RPO. - Zajmuję się wszystkimi obywatelami, niczego innego nie robię od 4 lat. Jeśli Rzecznik Praw Dziecka ma co do tego wątpliwości, niech przeczyta mój raport roczny - podkreślił Bodnar w rozmowie z portalem tvn24.pl.
Słowa Pawlaka o Tęczowym Piątku skomentował też m.in. poseł PO Michał Szczerba. "Co Pan zrobił od marcowej konferencji Episkopatu ws. informacji o wykorzystaniu 625 dzieci przez 382 kościelnych pedofilii? Jakie działania Pan podjął jako RPD, żeby chronić dzieci i zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości?" - napisał.
Tęczowy Piątek jest organizowany w polskich szkołach po raz czwarty. Kampania Przeciw Homofobii podkreśla, że "o tym, w jaki sposób społeczność szkolna będzie świętować ten dzień, zadecydują uczniowie i uczennice wraz z kadrą nauczycielką i rodzicami". Zaznacza jednocześnie, że Tęczowe Piątki mają być szkolnym świętem, które ma na celu okazanie wsparcia nękanej na co dzień młodzieży LGBT. Z danych, na które powołuje się KPH, wynika, że aż 73 proc. uczniów i uczennic LGBT ukrywa swoją orientację w szkole lub na uczelni, a blisko 70 proc. nieheteroseksualnych nastolatków staje się ofiarami przemocy.
Do inicjatywy Tęczowego Piątku odniosło się Ministerstwo Edukacji Narodowej, podkreślając, że "nie może się wydarzyć bez zgody i wiedzy rodziców". Rzecznik MEN Anna Ostrowska podkreśliła też, że jeśli dyrektor chce przeprowadzić w szkole dodatkowe działania i aktywności, musi uzyskać zgodę rodziców. Jednocześnie MEN zachęca, by w piątek 25 października uczniowie poszli uprzątnąć groby w ramach akcji "Szkoła Pamięta".