"Zamrażarka" nie tylko w Sejmie. TK "przetrzymał" niewygodne dla PiS wnioski. Wszystkie przepadną

Była sejmowa, jest też taka w Trybunale Konstytucyjnym - "zamrażarka". Jak się okazuje, dzięki zmianie ustawy o TK, nierozpatrzone wnioski posłów przepadną, ponieważ kończy się kadencja. W ten sposób PiS pozbył się problemów związanych z ustawą antyaborcyjną czy publikowaniem list poparcia do KRS - po prostu je przeczekano. A nie wiadomo, czy posłowie nowej kadencji ponownie zwrócą się do TK z wątpliwościami.
Zobacz wideo

Hasło "sejmowa zamrażarka" zna już każdy - to nic innego jak opóźnianie procedowania niewygodnego projektu przez aktualnie rządzącą partię. Projekt ustawy może magicznie "utknąć" w sejmowej komisji, która opieszale go opiniuje, jednak najpoważniejszą formą "zamrażarki" są uprawnienia marszałka Sejmu - dopóki nie nada on projektowi biegu, w zasadzie leży on w szufladzie i czeka na dopuszczenie pod obrady.

Teraz jednak jest też nowa "zamrażarka" - w Trybunale Konstytucyjnym. "Dziennik Gazeta Prawna" swój tekst na ten temat zatytułował: "TK, czyli zamrażalnik spraw niewygodnych dla PiS".

Niewygodne dla PiS sprawy "przepadną" wraz z nową kadencją Sejmu

Zamienienie TK w "zamrażalnik" to efekt wprowadzonej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zasady dyskontynuacji (zrobiono to w 2016 roku). Wraz z zakończeniem kadencji parlamentu Trybunał Konstytucyjny jest zobowiązany do tego, by umorzyć wnioski grupy posłów czy senatorów, które trafiły do TK. Parlamentarzyści mogą oczywiście ponownie złożyć takie wnioski do TK, jednak robić tego nie muszą.

Zasada dyskontynuacji, jako pomocna w "zamrażaniu" projektów już odegrała swoją rolę, na wzór tej sejmowej. Trybunał Konstytucyjny przez dwa lata nie znalazł czasu na to, by wydać rozstrzygnięcie w sprawie niekonstytucyjności przepisów o dopuszczalności aborcji ze względu na ciężkie wady płodu.

Na liście jest też rozpoznanie konstytucyjności tego, czy jawne powinny być listy poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, a także opinia na temat tego, czy Polska może domagać się reparacji od Niemiec. TK niespecjalnie spieszył się z rozpatrywaniem tych wniosków, a teraz one - zgodnie z zasadą dyskontynuacji - przepadną.

Mularczyk zapowiada kolejny wniosek do TK. Ast czeka na "wolę kierownictwa"

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który zajmuje się sprawą reparacji, zapewnił jednak już po publikacji "DGP", że nie zamierza dopuścić, wniosek przepadł i zapowiada jego ponowne złożenie:

Zamierzamy ponownie złożyć wniosek poselski do TK zmierzający do otwarcia drogi sądowej dla ofiar niemieckich zbrodni wojennych i uznania, że immunitet jurysdykcyjny chroniący Niemcy, jest niezgodny z Konstytucją RP.

Marek Ast, dotychczasowy przewodniczący Komisji Ustawodawczej, poseł PiS, który wielokrotnie w mijającej kadencji reprezentował Sejm przed TK, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" nie zgodził się z tezą, że trybunał jest "zamrażarką". Jednak nie określił, czy wnioski ulegające dyskontynuacji będą ponownie kierowane do TK. - To będzie zależało od woli kierownictwa klubu, a na jego ukonstytuowanie się trzeba jeszcze poczekać - powiedział "DGP".

Więcej o:
Komentarze (218)
Trybunał Konstytucyjny jak sejmowa zamrażarka. Wnioski niewygodne dla Prawa i Sprawiedliwości przetrzymano, przepadną
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 113 razy 109

  A o zlozeniu w zamrazarce decyduje Prezes podczas obiadkow z "odkryciem towarzyskim".

 • viaac

  Oceniono 92 razy 88

  PiS usprawnił pracę TK do granic możliwości. Obecnie pracuje nad służbą zdrowia. Do specjalistów warto się zapisać po pierwszych urodzinach żeby dożyć przyjęcia.
  Nad sądami też pracują.
  Będzie pięknie.

 • chi-neng

  Oceniono 71 razy 67

  "Zamrażarka" nie tylko w Sejmie. TK "przetrzymał" niewygodne dla PiS wnioski. Wszystkie przepadną"
  ------
  A ja czekam, czekam i czekam od 2010, aż wreszcie ta przeklęta piso-kościelno-naziolska sekto-mafia „przepadnie” raz na zawsze.

 • biesczad1

  Oceniono 67 razy 65

  Czyli magister Wolfgangowa może przy rosole zakomunikować: panie prezesie, melduję wykonanie zadania?...

 • refio

  Oceniono 61 razy 55

  Pisowska mafia

 • obywalet

  Oceniono 57 razy 53

  PiSlandia to gorzej niż PRL - bezprawie i złodziejstwo, a menele zostają Prezesami!

 • Mr. X

  Oceniono 46 razy 46

  Żerań uwagę na zdjęcie.
  Jak to było że zdjęciami poprzedniego prezesa TK w towarzystwie polityków.
  O ile dobrze pamiętam, wtedy to były momenty wyjścia z budynku czy coś takiego i był wielki hałas i wytykanie palcem.
  To co teraz widzimy (Wolfgangowa z TW Balbiną) jest bardziej wymowne i co wy na to PiSowska zarazo? !!!!!!!

 • rozterka47

  Oceniono 37 razy 37

  Najlepiej by było jakby partia PIS zamroziła samą siebie , na zawsze .

 • viaac

  Oceniono 37 razy 37

  Turbokatolików i ultraprawicowców nie brakuje wśród nowych posłów. Ktoś się upomni o aborcje. Stawiam na konfederastów spod znaku Mickey 🐭

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX