Wybory prezydenckie 2020. Kto powinien zawalczy o fotel prezydenta? [SONDA]

Kogo w wyborach prezydenckich powinny wystawi ugrupowania, ktre bd mie swoich reprezentantw w Sejmie kolejnej kadencji? Wyborcy PiS s pewni, e kandydatem partii rzdzcej powinien by Andrzej Duda. Elektorat PO jest z kolei podzielony - wynika z sondau dla "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Po wyborach parlamentarnych, w których PiS stracił większość w Senacie, stawka wyborów prezydenckich wyraźnie wzrosła. Jeżeli opozycji uda się je wygrać, będzie mogła blokować pomysły obozu rządzącego. Wciąż nie wiadomo jednak, kto będzie reprezentował poszczególne partie w wyborach prezydenckich i ilu kandydatów w nich wystartuje. O to, kto powinien zawalczyć o fotel prezydenta, na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytała Polaków pracownia IBRiS.

Kto powinien wystartować w wyborach prezydenckich?

Na pytanie o to, którego polityka w wyborach prezydenckich powinny wystawić poszczególne partie, aż 56,5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że PiS powinno postawić na Andrzeja Dudę, a 28,7 proc., że najlepszą kandydatką z PO jest Małgorzata Kidawa-Błońska. 38,4 proc. badanych odpowiedziało, że PSL powinien reprezentować Władysław Kosiniak-Kamysz, Lewicę Adrian Zandberg (16,6 proc.), a Konfederacj - Krzysztof Bosak (16,3 proc.).

Wybory prezydenckie 2020. Wyborcy Platformy Obywatelskiej podzieleni

Ankietowani odpowiedzieli także na pytanie o to, którego polityka powinna wystawić partia, którą oni sami popierają. Co ciekawe, elektorat PiS nie ma wątpliwości, że w wyborach prezydenckich 2020 powinien wystartować Andrzej Duda (wskazało go 86 proc. badanych, którzy głosują na PiS), ale wyborcy PO są podzieleni - 36 proc. z nich uważa, że kandydować powinien Donald Tusk i również 36 proc., że Małgorzata Kidawa-Błońska. 

Większych wątpliwości nie mają wyborcy PSL i Konfederacji. 68 proc. zwolenników ludowców wskazało, że o fotel prezydencki powinien walczyć Władysław Kosiniak-Kamysz, a 88 proc. wyborców Konfederacji, że ich kandydatem na prezydenta powinien zostać Krzysztof Bosak. Wyborcy Lewicy sądzą z kolei, że najlepszym kandydatem byłby Robert Biedroń (31 proc.). Oznacza to, że wyborcy Lewicy wskazali kogo innego niż ogół wyborców.