Wybory prezydenckie 2020. Kto powinien zawalczyć o fotel prezydenta? [SONDAŻ]

Kogo w wyborach prezydenckich powinny wystawić ugrupowania, które będą mieć swoich reprezentantów w Sejmie kolejnej kadencji? Wyborcy PiS są pewni, że kandydatem partii rządzącej powinien być Andrzej Duda. Elektorat PO jest z kolei podzielony - wynika z sondażu dla "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Po wyborach parlamentarnych, w których PiS stracił większość w Senacie, stawka wyborów prezydenckich wyraźnie wzrosła. Jeżeli opozycji uda się je wygrać, będzie mogła blokować pomysły obozu rządzącego. Wciąż nie wiadomo jednak, kto będzie reprezentował poszczególne partie w wyborach prezydenckich i ilu kandydatów w nich wystartuje. O to, kto powinien zawalczyć o fotel prezydenta, na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytała Polaków pracownia IBRiS.

Kto powinien wystartować w wyborach prezydenckich?

Na pytanie o to, którego polityka w wyborach prezydenckich powinny wystawić poszczególne partie, aż 56,5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że PiS powinno postawić na Andrzeja Dudę, a 28,7 proc., że najlepszą kandydatką z PO jest Małgorzata Kidawa-Błońska. 38,4 proc. badanych odpowiedziało, że PSL powinien reprezentować Władysław Kosiniak-Kamysz, Lewicę Adrian Zandberg (16,6 proc.), a Konfederację - Krzysztof Bosak (16,3 proc.).

Wybory prezydenckie 2020. Wyborcy Platformy Obywatelskiej podzieleni

Ankietowani odpowiedzieli także na pytanie o to, którego polityka powinna wystawić partia, którą oni sami popierają. Co ciekawe, elektorat PiS nie ma wątpliwości, że w wyborach prezydenckich 2020 powinien wystartować Andrzej Duda (wskazało go 86 proc. badanych, którzy głosują na PiS), ale wyborcy PO są podzieleni - 36 proc. z nich uważa, że kandydować powinien Donald Tusk i również 36 proc., że Małgorzata Kidawa-Błońska. 

Większych wątpliwości nie mają wyborcy PSL i Konfederacji. 68 proc. zwolenników ludowców wskazało, że o fotel prezydencki powinien walczyć Władysław Kosiniak-Kamysz, a 88 proc. wyborców Konfederacji, że ich kandydatem na prezydenta powinien zostać Krzysztof Bosak. Wyborcy Lewicy sądzą z kolei, że najlepszym kandydatem byłby Robert Biedroń (31 proc.). Oznacza to, że wyborcy Lewicy wskazali kogo innego niż ogół wyborców.

Więcej o:
Komentarze (120)
Wybory prezydenckie 2020. Kto powinien zawalczyć o fotel prezydenta? [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • 2stan13

  Oceniono 31 razy 19

  Biorąc pod uwagę, że domeną działań prezydenta RP są: ochrona i przestrzeganie konstytucji RP, polityka zagraniczna RP i siły zbrojne EP, to najlepszym kandydatem w obecnej dobie jest Donald Tusk, który zdobył duże uznanie i szacunek w rządach państw UE oraz w śród polityków USA za sprawowanie funkcji przewodniczącego RUE, o czym świadczy wynik głosowania za nim na drugą jego kadencję 27:1! Moim skromnym zdaniem wystawienie swojego kandydata przez wszystkie partie opozycyjne może doprowadzić do tragedii dl Nas Obywateli RP w postaci wygranej AD, nawet już w I turze wyborów prezydenckich! Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wystawienie przeciwko AD tylko jednego kandydata w osobie Donalda Tuska. Na marginesie dodam, że wszystkie komentarze opluwające tego kandydata, zawierające bezpodstawne pomówienia o zdradę, kradzież, czy np. spowodowanie katastrofy smoleńskiej itp, będą typowym dowodem na trolowanie i brak refleksji nad przyszłością Naszej Ojczyzny Rzeczpospolitej Polski! Pozdrawiam wszystkich Rodaków, którzy chcą dobra Swojej Ojczyzny.

 • antypiss

  Oceniono 15 razy 11

  Postawcie obok Duda Tuska i pozwólcie im mówić. Wynik przesądzony.

 • a8ucewiczz

  Oceniono 17 razy 11

  prawie każdy tylko nie ten tuman Duqa i jego dowcipy trącające karolem strasburgerem

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 19 razy 11

  Kuwetowy Maliniak ma ponad 50% poparcia. Naród zwariował, jak kiedyś na punkcie Tymińskiego, a potem Leppera!

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 14 razy 8

  Do gazeta.pI: zlikwidujcie te obrazki wpieprzające się nieproszone w ekran - jeden w prawym dolnym rogu, który raz po raz trzeba kasować krzyżykiem, a od niedawna drugi w lewym górnym, który na szczęście sam znika po paru sekundach, ale zaraz znów się pojawia.

 • wie-gaw144

  Oceniono 9 razy 7

  Jest kandydat co wygrałby w 1 turze, jest nim Adaaaaaaaam Maaaaaaałysz!!!

 • wesslingharald

  Oceniono 19 razy 7

  Ja bym poczekał, może Miller znowu wyskoczy z czymś fajnym. :)

 • bogucjusz

  Oceniono 11 razy 5

  Naród debili, żeby ten smętny Adrianek, ta Kacza pacynka, ta duda wołowa miała takie poparcie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX