Nowy senator KO zakładał wspólnotę oskarżaną o sekciarstwo. Dawny przyjaciel: "Wyparł się Chrystusa"

Jacek Bury, nowy senator Koalicji Obywatelskiej z Lublina, współzakładał Kościół Nowego Przymierza (KNP), który ma opinię sekty. Pastor Paweł Chojecki z telewizji Idź Pod Prąd wypomina Buremu, że zapomniał o kilkunastu latach współpracy oraz, że "wypadł się Chrystusa".
Zobacz wideo

Jacek Bury zaangażował się w politykę w 2015 roku, gdy tworzyły się lokalne struktury Nowoczesnej w Lublinie. W Nowoczesnej wytrwał do połowy 2019 roku, a od 2018 roku zasiadał w sejmiku województwa lubelskiego (z ramienia PO-KO). Teraz jednak - decyzją wyborców z Lublina - zamieni sejmik na Senat, startował z list Koalicji Obywatelskiej.

"Rzeczpospolita" prześwietliła natomiast mniej polityczną historię życia senatora, sięgając do lat 90. To wówczas, w 1997 roku, powstawał Kościół Nowego Przymierza, którego Bury stał się współzałożycielem. Jeszcze na studiach senator KO poznał Pawła Chojeckiego, kontrowersyjnego pastora z Lublina, który dotąd pozostaje na czele KNP.

Pastor Chojecki i Jacek Bury znali się wcześniej z innych wspólnot, ale to ich wspólne działania w Kościele Nowego Przymierza zwróciła uwagę dziennikarzy. "Rzeczpospolita" rozmawiała z Burym, który utrzymuje, że był współzałożycielem KNP ponad 20 lat temu, jednak miał odejść po kilku miesiącach, gdy zauważył, że wspólnota zaczyna nabierać cech podobnych do sekty.

Chojecki i IPP oskarżają senatora. "Wyparł się Chrystusa"

Z kolei pastor Chojecki twierdzi, że senator Bury był w KNP około roku, w dodatku mówi: - Był członkiem rady Kościoła Pojednanie i KNP. Był w grupie decyzyjnej. Zdaniem Pawła Chojeckiego panowie blisko współpracowali przez 11 lat w jednej wspólnocie (rok w KNP i 10 lat wcześniej w dwóch).

Pastor Paweł Chojecki, szef telewizji Idź Pod Prąd, na antenie stacji zaraz po wyborach wspominał Burego. W materiale na stronie internetowej telewizji można przeczytać:

Jacek Bury chrzcił także nowych wierzących i prowadził zajęcia biblijne.

Zamieszczono też wspólne zdjęcia założycieli Kościoła Nowego Przymierza oraz Jacka Burego udzielającego chrztu. W innym materiale zatytułowanym "Senator Bury był przez 11 lat bliskim współpracownikiem Pastora Chojeckiego. Dziś to ukrywa", wytykano senatorowi, że "wyparł się Chrystusa i dzisiaj jest agnostykiem".

Kościół Nowego Przymierza. "Izoluje swych członków od rodzin, podsłuchiwanie"

O samym Kościele Nowego Przymierza zrobiło się naprawdę głośno w ubiegłym roku i to przez Mariana Kowalskiego, kandydata na prezydenta Ruchu Narodowego z 2015 roku, który tworzył partię wspólnie z pastorem Chojeckim. 1 września 2018 roku Kowalski oznajmił:

Wszystkie inicjatywy telewizji Idź Pod Prąd mają na celu wyłącznie budowę Kościoła Nowego Przymierza, kluby IPP to rodzaj nowicjatu, w którym dokonuje się selekcji i werbunku.
KNP stopniowo, ale skutecznie, izoluje swych członków od rodzin i znajomych spoza grupy, ludzie ci pozbawiani są prywatności i podlegają nieustannej kontroli. Podsłuchiwanie i donosicielstwo są na porządku dziennym. Przywódca [Chojecki - red.] wyznacza trendy mody, kobietom nie wolno dbać o siebie a mężczyźni muszą harować na dziesięcinę. (...).Pastor? A może po prostu władca marionetek.

Wcześniej sami księża, jak ks. Janusz Chyła (równie kontrowersyjny co pastor Chojecki) apelowali o zainteresowanie się sektą KNP.

Więcej o:
Komentarze (236)
Wspólnota Kościół Nowego Przymierza ma opinię sekty. Współzakładał ją nowy senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury
Zaloguj się
 • matnet77

  Oceniono 29 razy 25

  Czyli ten Pastor oskarża posła o to że zmądrzał :))) ?

 • grpo30

  Oceniono 23 razy 21

  Nie wiem co ma z tego wynikać. Opisane fakty są dla faceta jednoznacznie pozytywne a opisane takim językiem jakby było z nim coś nie tak. I brakuje jakiejś puenty, autor nie wyjaśnia po co właściwie napisał ten tekst.

 • fakiba

  Oceniono 35 razy 21

  Jak ksiądz czy pastor mówią źle o człowieku to tylko jak najlepiej o tym człowieku świadczy :)

 • wolak007

  Oceniono 27 razy 19

  Taaaaaaa, i znowu się okazuje, że niejaki Chrystus to 561 polski parlamentarzysta?!...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX