NSA zdecydował o ujawnieniu nagrań z protestów przed Sejmem w 2016 roku. "To informacja publiczna"

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nagrania protestów z kamer przed Sejmem, które miały miejsce w grudniu 2016 roku, to informacja publiczna, w związku z czym powinny zostać ujawnione. Kancelaria Sejmu ma 14 dni na odniesienie się do tej decyzji.

W grudnia 2016 roku Biuro prasowe Kancelarii Sejmu przedstawiło propozycje zmian w organizacji pracy dziennikarzy w parlamencie. Zakładały one m.in. zmniejszenie liczby korespondentów przypadających na redakcję oraz utworzenie specjalnego Centrum Medialnego, znajdującego się poza głównym budynkiem Sejmu. Wywołało to sprzeciw zarówno dziennikarzy, jak i posłów opozycji, którzy zablokowali mównicę sejmową. W efekcie marszałek Sejmu Marek Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej, w której przegłosowano, licząc ręcznie głosy, m.in. nad ustawą budżetową. Doszło również do protestów przed Sejmem, podczas których część osób została zatrzymana przez policję za "niestosowanie się do jej poleceń". Wiele spraw trafiło do sądu, niektóre zakończyły się wyrokiem skazującym protestujących.

Po tych wydarzeniach Sieć Obywatelska Watchdog Polska wystąpiła z prośbą o udostępnienie nagrań z kamer z Sali Kolumnowej i monitoringu znajdującego się przed budynkiem Parlamentu. Kancelaria Sejmu odmówiła wtedy, powołując się na względu bezpieczeństwa. Odpowiedź tę organizacja zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który jednak przychylił się do argumentacji Kancelarii Sejmu. Wyrok został zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA: Nagrania z kamer przed Sejmem to informacja publiczna

W przypadku nagrań z Sali Kolumnowej NSA skargę oddalił. Inaczej jednak zdecydował w kwestii nagrań z kamer przed Sejmem. Jak informuje Sieć Obywatelska Watchdog Polska, NSA w rozprawie kasacyjnej, która miała miejsce 22 października, w ustnym uzasadnieniu stwierdził, że są one informacją publiczną. 

- (...) cieszy wyrok, w którym sąd pokazał, że zależy mu na zrozumieniu idei prawa do informacji i gdzie życiu publicznemu przywrócono właściwe proporcje. Władza jest rozliczalna przez ludzi, którzy korzystają ze swoich praw - skomentowała decyzją NSA Katarzyna Batko-Tołuć obecna na rozprawie.

Sejm ma 14 dni na ustosunkowanie się do decyzji NSA

Jak informuje TVN 24, Kancelaria Sejmu czeka na pisemny wyrok i jego uzasadnienie. Tymczasem poinformowała stację telewizyjną, że nagrania z kamer służą celom bezpieczeństwa, a nie "utrwalaniu działalności organów władzy publicznej". Zwrócono również uwagę, że NSA nie uznał za informację publiczną nagrań z Sali Kolumnowej. 

Kancelaria Sejmu ma 14 dni na ustosunkowanie się do decyzji, którą podjął NSA.

Więcej o:
Komentarze (40)
NSA zdecydował o ujawnieniu nagrań z protestów przed Sejmem w 2016 roku. "To informacja publiczna"
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 21 razy 19

  Ciekawe. Nagrania sprzed sejmu są informacją publiczną, a nagranie z sali kolumnowej już nie. Tymczasem te drugie mogłyby być o wiele ciekawsze.
  Jeśli są, rzecz jasna, bo mogły ulec samozniszczeniu jak dowody ws. wypadku z udziałem Beaty Szydło.

 • krynolinka

  Oceniono 24 razy 18

  - Kancelaria Sejmu ma 14 dni na odniesienie się do tej decyzji.
  Odniosą do niszczarki, jeśli już tych nagrań nie odnieśli. Albo znów jakiś cwany cycek zablokuje wyrok sądu bo RODO. Banasiowa republika w pełnej krasie.

 • rozterka47

  Oceniono 13 razy 13

  Ciekawsze by były nagrania z sali kolumnowej .

 • stalowy_jez

  Oceniono 14 razy 12

  Kancelaria zgubi nagrania.

 • laszczyny

  Oceniono 15 razy 11

  Każdy normalny obywatel na was leje bez nagrania, PISoBOLSZEWICKIE miernoty,oszuści i złodzieje.

 • jhg.mg

  Oceniono 10 razy 10

  Pewno będzie tak jak w wypadku w Oświęcimiu.
  Płyty z nagraniem uległy biodegradacji

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 13 razy 9

  Tylko 6 posłów brakuje do posłania zakonu PC do paki z art 127 kk. Tylko 6 posłów i Giertych wreszcie będzie mógł zamknąć Kaczyńskiego. Tylko 6 posłów i nowy minster sprawiedliwości i prokurator generalny (Budka???) wrzuci pisowską wierchuszkę na magiel.

  To nie będzie zwykła zmiana władzy. Dyktaturę Kaczyńskiego trzeba rozliczyć z zamachu stanu.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 9 razy 9

  "NSA nie uznał za informację publiczną nagrań z Sali Kolumnowej". Czyli tzw. parlament jest jakąś prywatną, nieopłacaną z publicznych pieniędzy organizacją, która sobie może potajemnie obradować czy co tam innego robić.

 • nutka7.17

  Oceniono 8 razy 8

  Posłowie to osoby publiczne a Sala Kolumnowa w Sejmie jest częścią instytucji publicznej, czyli to miejsce publiczne i nagrania również powinny być upublicznione. Albo transparentność, albo mętne szambo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX