PiS o "niewłaściwym zakwalifikowaniu głosów jako nieważnych". Wypłynęła treść protestów wyborczych

Telewizja Polsat News dotarła do treści protestów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej. PiS w swoim wniosku podkreśla małą różnicę między ich kandydatem a konkurencyjnym i przekonuje, że celem jest "zweryfikowanie i potwierdzenie poprawności ustalenia wyników wyborów".
Zobacz wideo

Treści pism PiS i KO do Sądu Najwyższego publikuje Polsat News. W imieniu komitetu Prawa i Sprawiedliwości wniosek dotyczący okręgu nr 100 skierował Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego PiS. W uzasadnieniu pojawia się zarzut, że mogło dojść do naruszenia art. 227 Kodeksu wyborczego, który miał polegać na "niewłaściwym zakwalifikowaniu głosów, jako nieważnych, podczas gdy głosy te powinny zostać uznane za ważne". W uzasadnieniu czytamy: "Różnica głosów między zwycięskim kandydatem, a kolejnym wniosła zaledwie 320 głosów. Stanowi to 0,23 proc. wszystkich oddanych głosów (136 869). Liczba głosów nieważnych wyniosła 3 344, co stanowi 2,44 proc. ogólnej liczby głosów". 

Protesty wyborcze PiS

Na kolejnej stronie wniosku Sobolewskiego znajdujemy taką tezę: "Z powyższego wynika, że ustalenie, iż ok. 10 proc. głosów zostało nieprawidłowo uznanych za nieważne, zaś w rzeczywistości powinny być one uznane jako głosy poparcia dla kandydata Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, decyduje o tym, że najwięcej głosów uzyskał kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość". 

Dalej Sobolewski uzasadnia, że liczba głosów "nieważnych z powodu podstawienia znaku 'x' obok nazwiska dwóch lub większej kandydatów wyniosła 767, a więc daleko przekracza różnicę między kandydatami z dwóch pierwszych miejsc. PiS przekonuje w piśmie, że uwzględnienie jego wniosku "nie kłóci się z procedurą wyborczą", jego celem jest "wyłącznie zweryfikowanie i potwierdzenie poprawności ustalenia wyników głosowania".

Podano niewłaściwą podstawę prawną. "Omyłka pisarska"

W uzasadnieniu powołano się na art. 227 Kodeksu wyborczego, tymczasem, jak zauważyła Wirtualna Polska, odnosi się on do wyborów do Sejmu, a protesty PiS dotyczą Senatu. Do sprawy odniósł się Sobolewski.  "W proteście nie trzeba wskazywać numerów artykułów, tylko postawić zarzuty. Omyłka wkradła się rzeczywiście z art. 227, zamiast 269. Jest to oczywista omyłka pisarska i nie ma ona znaczenia dla merytorycznej treści protestu, z którego wynika jasno, że oprotestowujemy wyniki do Senatu i procedurę z tym związaną" - poinformował szef komitetu wykonawczego PiS. 

Łącznie Prawo i Sprawiedliwość domaga się ponownego przeliczenia głosów w sześciu okręgach senackich (nr 75, 100, 12, 92, 95, 96).

Protesty wyborcze KO

Protesty Koalicji Obywatelskiej dotyczą trzech okręgów. W okręgu 26 protest dotyczy postawienia znaku "x" na logu KO, nie zaś w kratce przy nazwisku kandydata Krzysztofa Habury. Koalicja twierdzi we wniosku, że "aż 2566 głosów kandydata zostało uznanych za nieważne z uwagi na niepostawienie znaku 'x' przy nazwisku żadnego kandydata".

Kolejny wniosek dotyczy okręgu nr 59, gdzie po śmierci Kornela Morawieckiego zarejestrowano Marka Komorowskiego. Według KO nie dokonano tego w ustawowym terminie. W okręgu nr 2 natomiast protest był spowodowany użyciem loga KW SLD przy kandydacie KW Lewica Polska.

Więcej o:
Komentarze (174)
PiS o "niewłaściwym zakwalifikowaniu głosów jako nieważnych". Wypłynęła treść protestów wyborczych
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 81 razy 71

  Prawo i sprawiedliwość godzi się z każdym demokratycznym wyborem. Pod warunkiem, że wybór został dokonany na korzyść PiS. Ludzkie pany!!

 • viaac

  Oceniono 64 razy 56

  No pewnie. W ogóle wszystkie nieważne głosy w każdym okręgu powinny zostać policzone jako głosy na PiS. I trochę tych, oddanych na opozycję, bo prezes powiedział wyraźnie: zasługujemy na więcej.
  I będzie "sprawiedliwie".

 • viaac

  Oceniono 44 razy 38

  Nie można wprowadzić prawa, zgodnie z którym senatorem lub posłem może zostać tylko ten kandydat, który uzyska poparcie prezesa Kaczyńskiego? To kryształowy człowiek i chce dobrze dla Polski.

 • przyzwyczajony

  Oceniono 33 razy 33

  A może do Sejmu też źle policzono i PIS nie powinien wygrać.

 • zakrzyczny

  Oceniono 30 razy 24

  Jeżeli pis w uzasadnieniu poda, że w komisjach zasiadali durnie bądź oszuści, to wniosek jest zasadny, pod warunkiem że działali precyzyjnie wybiórczo.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 25 razy 21

  Oczywiście...a wszystkie głosy oddane na opozycję powinny zostać uznane za nieważne.
  Tak by było prawie sprawiedliwe. Dlaczego jeszcze nie ma stosownej ustawy, że pis ma prawo aby sprawiedliwość była zawsze po ich stronie ? Bo to by było przynajmniej jakieś uzasadnienie dla kompletnie niestosownej nazwy tej partii.

 • six_a

  Oceniono 26 razy 20

  dlaczego tylko nieważne, wszystkie głosy nieważne i te na innych kandydatów powinny być uznane za głosy na pis. to oczywista oczywistość.

 • jael53

  Oceniono 19 razy 17

  To zdumiewające - te same komisje dobrze zliczały głosy na listy sejmowe, ale miały problemy ze zliczaniem głosów na listy kandydatów do senatu. Poradziły sobie z wielkimi płachtami, ale nie z małymi karteluszkami. Co zaś w tym całym bałaganie robili mężostwo zaufania, to już zgoła jest jakaś tajemnica stanu.

 • chi-neng

  Oceniono 19 razy 17

  "Głosy nieważne powinny być uznane jako głosy dla kandydata PiS".
  -----
  Z jakiej racji i jakim prawem, pytam?!
  Mozg staje i wlos sie jezy, na bezczelnosc bez granic!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX