Andrzej Duda usprawiedliwia PiS ws. Mariana Banasia. "Zdarzają się ludzie, co do których się pomyliliśmy"

Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Biłgoraju skomentował sprawę Mariana Banasia. Według prezydenta "zdarzają się ludzie, co do których się pomyliliśmy", ale błędy te będą naprawiane.
Zobacz wideo

Podczas spotkania z mieszkańcami Biłgoraju w województwie lubelskim Andrzej Duda po raz kolejny odniósł się do afery z prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Według prezydenta takie "błędy się zdarzają" i mogą się zdarzać - ważnie jest jednak, by zostały naprawione.

Andrzej Duda o wyborze Mariana Banasia na prezesa NIK: "Błędy się zdarzają"

- Czy zdarzają się ludzie, co do których pomyliliśmy się lub pomylili się ci, którzy ich na stanowiska wybrali? Zdarza się i należały założyć, że będzie się zdarzało, ale jeżeli się zdarzy, to będzie naprawiane - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jest to kolejny komentarz polityka do afery z udziałem prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Wcześniej Andrzej Duda wyraził obawę dotyczącą powrotu Mariana Banasia na to stanowisko. Prezydent przyznał, że konieczne jest szczegółowe wyjaśnienie tej sprawy. - To jest zbyt poważna instytucja, żeby cokolwiek tu zlekceważyć. Odpowiednie służby muszą zrobić w tej sprawie wszystko. No mercy. Nie ma litości - podsumował prezydent Duda. Podczas tego wywiadu polityk przyznał, że spotykał wcześniej Mariana Banasia. - Wielokrotnie spotykałem go przy różnych okazjach w Krakowie. I nigdy nie dochodziły żadne sygnały, że może być z nim związana jakakolwiek negatywna historia. Przeciwnie, zawsze Marianowi Banasiowi towarzyszyła opinia człowieka krystalicznie uczciwego - zakończył Andrzej Duda.

Centralne Biuro Antykorupcyjne przez pół roku prowadziło kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Według kontroli oficjalne dochody wpisane przez mężczyznę nie pokrywają się z faktycznym majątkiem, oszczędnościami i wydatkami prezesa NIK. Wątpliwości CBA budzi między innymi 36-arowa działka w Myślenicach, która kilkakrotnie zmieniała rozmiar tak samo jak działka z drewnianym domem, który w ciągu czterech lat zwiększył się z 500 do 7000 metrów kwadratowych. Dziennikarze dotarli też do zapisów, według których Marian Banaś był właścicielem kamienicy przy ulicy Krasickiego 24 w Krakowie. Obok tej nieruchomości znajdował się budynek należący do Mariana Banasia, który wynajęty został pasierbowi znanego krakowskiego przestępcy. W tej nieruchomości prowadzony był z kolei pensjonat z pokojami na godziny.