OBWE: Uważnie obserwujemy sytuację po wyborach parlamentarnych w Polsce. Powstanie raport

Przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka przy OBWE spotkali się z politykami Koalicji Europejskiej, którzy niepokoją się, że kolejne przeliczanie głosów może odbywać się w sposób nietransparentny. - Uważnie przyglądamy się rozwojowi sytuacji, zbieramy i analizujemy dokumenty - powiedziała rzeczniczka biura Katya Andrusz.
Zobacz wideo

Rzeczniczka misji OBWE w Polsce, cytowana przez RMF24.pl, stwierdziła, że biuro "będzie obserwować sytuację i dokonywać oceny zażaleń, mimo że misja obserwacyjna już się zakończyła".

- Proces wyborczy trwa i uważnie przyglądamy się rozwojowi sytuacji, zbieramy i analizujemy dokumenty, które zostaną uwzględnione w naszym raporcie końcowym. Jesteśmy na etapie skarg i odwołań - powiedziała Katya Andrusz.

Protesty wyborcze PiS oraz Koalicji Obywatelskiej

We wtorek 22 października o północy minął termin składania protestów wyborczych. W tym roku do Sądu Najwyższego wpłynęły protesty dotyczące wyników wyborów do Senatu: zarówno ze strony partii rządzącej, jak i opozycji.

W poniedziałek 21 października PiS złożyło do SN wniosek o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach wyborczych. Dzień później Koalicja Obywatelska również złożyła protest wyborczy, domagając się ponownej weryfikacji w trzech okręgach.

Grzegorz Schetyna: obawiamy się fałszerstw

Lider KO Grzegorz Schetyna spotkał się z szefem misji obserwacyjnej OBWE Janem Petersenem i podzielił się z nim swoimi wątpliwościami. Schetyna stwierdził, że nie widzi potrzeby ponownego liczenia głosów w okręgach wskazanych przez partię Jarosława Kaczyńskiego, ma tez obawy, że głosy nie będą liczone "w sposób transparentny i uczciwy". W dodatku skargi wyborcze rozpatrywać ma nowo powołana przez rząd PiS Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, co również wzbudza obawy Schetyny i całej opozycji.

19 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE wyda orzeczenie w sprawie praworządności procesu zatwierdzenia nowego składu Krajowej Rady Sądownictwa.

Więcej o:
Komentarze (141)
OBWE: Uważnie obserwujemy sytuację po wyborach parlamentarnych w Polsce. Powstanie raport
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 25 razy 19

  Wyborcy PIS-u, ci ideowi - gratuluję wam wysokiego poziomu intelektualno-kulturalnego waszych idoli!

  Wyborcy PIS-u, PińcetPlusy - z wami nie ma o czym rozmawiać...

 • fakiba

  Oceniono 23 razy 19

  Mam nadzieję że do żadnych przeliczeń nie dojdzie ale gdyby to się stało to trzeba patrzeć na łapy tych którzy będą to "liczyli" i to bardzo

 • robson15

  Oceniono 22 razy 16

  Myślę ze nie tylko OBWE powinno obserwować ewentualne liczenie głosów ale i mężowie zaufania poszczególnych ugrupowań. PIS by odzyskać władzę w Senacie gotowy jest na każde świństwo, łącznie z fałszerstwem wyborczym. Mieli w poprzedniej kadencji Senat jako maszynkę do głosowania a tu nagle koniec legislacyjnej szopki a'la PIS.
  Pisowcom z kurduplem na czele nie można w najmniejszym stopniu wierzyć.

 • feurig59

  Oceniono 15 razy 13

  Polska ze świetlistego wzorcowego wręcz przykładu wprowadzania i pielęgnowania demokracji stała się za rządów PiS niedemokratycznym, mało transparentnym skłaniającym się ku autorytaryzmowi tworem osuwającym się na powrót w ciemność stref wolnych od obywateli, gett, kontroli państwa nad obywatelem, niszczenia trójpodziału władzy, samodzierżawia, nepotyzmu, korupcji i de facto jednopartyjności przy zachowaniu pozorów na które mało kto choć trochę oczytany w historii daje się nabrać.
  Ale tak musiało być. Prawda o Polakach to nie tylko bohaterstwo, umiłowanie wolności, anarchiczna niechęć do władzy, honor, ujmowanie się za słabszym, przyzwoitość. to także tchórzostwo, chciwość, ksenofobia, rasizm, buta, wieczne pretensje do wszystkich dookoła, egoizm narodowy, tępota, brak edukacji, dulszczyzna, świętoszkowatość na pokaz.
  I to wszystko w końcu musiało dojść do głosu. Reprezentowane przez PiS.

 • stoperan12

  Oceniono 14 razy 12

  jaka to żenada że OBWE musi nas obserwować bo Polaczki popierają partię, która jest w stanie dopuścić się fałszerstwa byleby tylko nie stracić władzy. Co będzie jeśli przegrają wybory prezydenckie? Wyprowadzą czołgi na ulice, bo mały gnom uzna, że jest zagrożenie państwa??

 • pablo_spear

  Oceniono 16 razy 12

  Widac po ilosci kacapsko pisowskich trolli ze przekaz dnia na temat proby flaszerstwa wyborow wyszedl szybko dzisiaj!

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 10

  Kaczyński i Dpolka nie mogą skorumpować senatorów ro przystąpili do planu B czyli FAŁSZOWANIE WYBORÓW

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX