OBWE: Uważnie obserwujemy sytuację po wyborach parlamentarnych w Polsce. Powstanie raport

Przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka przy OBWE spotkali się z politykami Koalicji Europejskiej, którzy niepokoją się, że kolejne przeliczanie głosów może odbywać się w sposób nietransparentny. - Uważnie przyglądamy się rozwojowi sytuacji, zbieramy i analizujemy dokumenty - powiedziała rzeczniczka biura Katya Andrusz.
Zobacz wideo

Rzeczniczka misji OBWE w Polsce, cytowana przez RMF24.pl, stwierdziła, że biuro "będzie obserwować sytuację i dokonywać oceny zażaleń, mimo że misja obserwacyjna już się zakończyła".

- Proces wyborczy trwa i uważnie przyglądamy się rozwojowi sytuacji, zbieramy i analizujemy dokumenty, które zostaną uwzględnione w naszym raporcie końcowym. Jesteśmy na etapie skarg i odwołań - powiedziała Katya Andrusz.

Protesty wyborcze PiS oraz Koalicji Obywatelskiej

We wtorek 22 października o północy minął termin składania protestów wyborczych. W tym roku do Sądu Najwyższego wpłynęły protesty dotyczące wyników wyborów do Senatu: zarówno ze strony partii rządzącej, jak i opozycji.

W poniedziałek 21 października PiS złożyło do SN wniosek o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach wyborczych. Dzień później Koalicja Obywatelska również złożyła protest wyborczy, domagając się ponownej weryfikacji w trzech okręgach.

Grzegorz Schetyna: obawiamy się fałszerstw

Lider KO Grzegorz Schetyna spotkał się z szefem misji obserwacyjnej OBWE Janem Petersenem i podzielił się z nim swoimi wątpliwościami. Schetyna stwierdził, że nie widzi potrzeby ponownego liczenia głosów w okręgach wskazanych przez partię Jarosława Kaczyńskiego, ma tez obawy, że głosy nie będą liczone "w sposób transparentny i uczciwy". W dodatku skargi wyborcze rozpatrywać ma nowo powołana przez rząd PiS Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, co również wzbudza obawy Schetyny i całej opozycji.

19 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE wyda orzeczenie w sprawie praworządności procesu zatwierdzenia nowego składu Krajowej Rady Sądownictwa.

Więcej o: