Donald Tusk będzie rekomendował unijnym przywódcom przedłużenie Brexitu o trzy miesiące

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział na Twitterze, że chce zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, w związku z tym będzie rekomendował przywódcom europejskim zaakceptowanie ostatniego wniosku Borisa Johnsona o przedłużenie daty brexitu.
Zobacz wideo

"Aby zapobiec brexitowi bez umowy, zalecę zaakceptowanie wniosku Wielkiej Brytanii o jego przedłużenie. W tym celu zaproponuję procedurę pisemną" - napisał Donald Tusk na Twitterze.

Wniosek Borisa Johnsona o przedłużenie brexitu: trwają negocjacje

Wniosek Wielkiej Brytanii zakłada przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 r. Jeżeli unijni przywódcy,  z którymi w tej chwili negocjuje Tusk, wyrażą na to zgodę, prawdopodobnie nie będzie potrzebny dodatkowy szczyt UE pod koniec października. Aby wniosek Borisa Johnsona o przesunięcie rozwodu z Unią został zaakceptowany, potrzeba zgody wszystkich państw członkowskich.

Izba Gmin poparła umowę, ale Boris Johnson przegrał kluczowe głosowanie

We wtorek 22 października Izba Gmin poparła w pierwszym czytaniu umowę brexitową przygotowana przez Borisa Johnsona, ale nie zgodziła się na to, by prace nad nią zakończyły się w ciągu trzech dni (do czwartku 24 paździerrnika).

W związku z tym raczej pewne jest, że brexit planowany na ostatni października nie dojdzie do skutku. Rozczarowany wynikiem głosowania Johnson zażądał wobec tego od Brukseli dodatkowych trzech miesięcy.

Do tego czasu zapowiedział wstrzymanie prac nad ustawą brexitową. Podkreślił, że nadal chciałby, by Wielka Brytania wyszła z UE 31 października, tak jak wcześniej planował. Dodał jednak, że w związku z decyzją Izby Gmin rząd musi wzmocnić przygotowania na twardy brexit.

Więcej o:
Komentarze (46)
Donald Tusk obiecał, że będzie rekomendował unijnym przywódcom przedłużenie Brexitu
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 12 razy 10

  Choćby dlatego żeby pisi Jenot nigdy nie został Europosłem... warto te farsę przedłużać

 • antekpociecha

  Oceniono 9 razy 7

  Brexitowiec- nowe określenie na tych co na koniec imprezy ciągle żegnają się, nawet już otwierają drzwi ale zawracają... Znacie pewnie takich brexitowców

 • jezierskiadam

  Oceniono 15 razy 7

  Haniebne to były ataki na rodzinę Donalda Tuska w wykonaniu Jacka Kurskiego i Małgorzaty Wasserman. Wierzę, że autorzy tych fake-newsów i manipulacji poniosą konsekwencje.

 • karl.franc

  Oceniono 6 razy 6

  Biorąc pod uwagę w jakiej dupie jest wielka Brytania, 3 miesiące niewiele im da

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 5 razy 5

  Podobno znaleziono artykuł w angielskim prawie z 1270 roku który mówi że po 10tej, nieudanej próbie przeglosowania Brexitu, referendum należy powtórzyć... zapis brzmi : daj ać ja pobruszę a ty pocziwaj... Czy coś w tym stylu... :-)

 • syriusz.wila

  Oceniono 7 razy 5

  Anglicy ośmieszają się już prawie jak Polacy. Cyrk, żenada.

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy 4

  Więcej flegmy!
  Ten brexit będzie tak przedłużany, przedłużany, że za parę lat znowu będzie trzeba w Wielkiej Brytanii zorganizować wybory do Europarlamentu.

 • fakie

  Oceniono 8 razy 4

  Tymczasem Kurdupel będzie rekomendował kolor wstążek na Andrzejka w Koziej Wolce ;)

 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 4

  Rozważna i słuszna decyzja, panie Tusk.
  Mam nadzieję, że w przeciągu tych 3 miesięcy zdążą wymienić Borysa na kogoś innego i podjąć decyzję nowego referendum, jako, że w ostatnich 2 LATACH nie zdążyli się przygotować do Brexitu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX