Fakty TVN nieoficjalnie o podziale stanowisk w Senacie. Jest nazwisko marszałka

- Dzięki wnioskowi o ponowne przeliczenie głosów opozycja jest zjednoczona jak nigdy przedtem - twierdzą dziennikarze TVN, którzy dotarli do nieoficjalnych informacji o potencjalnym podziale stanowisk w Senacie.
Zobacz wideo

Walka o stabilną większość w Senacie trwa. Protesty wyborcze złożone zarówno przez PiS, jak i Koalicję Obywatelską zwiększają niepewność co do ostatecznego składu wyższej izby parlamentu. Jednak - jak donoszą dziennikarze TVN - opozycja doszła do konsensusu w kwestii podziału stanowisk w Senacie.

Liderzy opozycji dzielą stanowiska

We wtorek miało miejsce spotkanie Grzegorza Schetyny z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz Włodzimierzem Czarzastym. Partie opozycje są przekonane, że utrzymają większość. Senatorowie niezależni mają powołać wraz z senatorami PSL wspólny klub senacki o nazwie Klub Niezależnych i Ludowych Senatorów, który będzie współpracował z KO oraz Lewicą.

Według nieoficjalnych doniesień ustalone są również personalia. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na marszałka Senatu jest Sławomir Rybicki z Platformy Obywatelskiej, brat zmarłego w Smoleńsku Arkadiusza Rybickiego.

Poza nim w prezydium Senatu zasiąść mieliby Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), Michał Kamiński lub Jan Filip Libicki (PSL), Stanisław Karczewski (PiS), Barbara Zdrojewska (KO).

Ostateczne decyzje w sprawie stanowisk w Senacie zapadną w przyszłym tygodniu.