Komisja pomyliła logotypy? Przy kandydacie Polskiej Lewicy pojawiło się logo KW SLD

Spore zamieszanie z wyborami do Senatu w okręgu jeleniogórskim. Na karcie do głosowania obok kandydata KW Polska Lewica pojawiło się logo KW SLD. Kandydat z nieznanego szerzej komitetu uzyskał ponad 27 tys. głosów. W legnickiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego trwa wyjaśnianie tej sytuacji.
Zobacz wideo

Koalicja Obywatelska złożyła dzisiaj protesty wyborcze dotyczące trzech okręgów. W okręgu nr 59 na miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego zgłoszony został kandydat Marek Komorowski. Według KO kandydat zastępczy zgłoszony został po ustawowym terminie. Zastrzeżenia KO ma też do okręgu 26. Tam wpływ na na porażkę ich kandydata mogła mieć instrukcja głosowania, jaka znajdowała się na karcie. Chodzi o zapis mówiący o konieczności postawienia znaku "x" przy nazwisku kandydata, ale bez podania z której strony. Tymczasem - jak mówili politycy KO - część wyborów oddawała nieważny głos stawiając znak "x" z prawej strony, w kwadracie z logiem Koalicji Obywatelskiej.

Jelenia Góra. Logo SLD zamiast Polskiej Lewicy

Kolejny wniosek dotyczy okręgu jeleniogórskiego (nr 2). W tym przypadku wyborcy wybierali spośród senatora spośród: Jerzego Pokoja (Koalicja Obywatelska), Krzysztofa Mroza (Prawo i Sprawiedliwość) i Kazimierza Klimka (Polska Lewica). W okręgu wygrał kandydat PiS z wynikiem 49 938 głosów, drugi był Pokój (48 770). Najsłabszy wynik przypadł Klimkowi (27 158). Okazuje się, że na karcie do głosowania przy nazwisku tego ostatniego umieszczono logo nie niszowej Polskiej Lewicy, a logo KW SLD. 

Logo Polskiej Lewicy wygląda tak:

Logo ugrupowania Polska LewicaLogo ugrupowania Polska Lewica Polska Lewica / Facebook

Logo używane przez KW SLD (z którego poza Sojuszem stratowały partie Razem i Wiosna) tak:

Logo KW SLDLogo KW SLD Lewica - KW Sojusz Lewicy Demokratycznej / Facebook

A tak to wyglądało na karcie do głosowania:

- To spowodowało, że wyborcy byli wprowadzeni w błąd i na pewno wielu wyborców o lewicowych poglądach uznało, że jest to ugrupowanie, które podpisało pakt (senacki - red.) i wystawiło swojego kandydata - komentował sprawę na konferencji prasowej Marek Borowski.

KBW wyjaśnia sprawę

"Gazeta Wrocławska" zapytała Polską Lewicę, dlaczego na karcie do głosowania pojawiło się logo "Lewica". Partia zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego i odsyła do komisji wyborczej. 

- Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, dlaczego logo SLD znalazło się przy nazwisku pana Klimka - mówi "Gazecie Wrocławskiej" Anna Zych, dyrektorka Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy. Legnicka delegatura zajmuje się wyjaśnianiem sprawy. Niewykluczone, że źródłem błędu były informacje podane przy rejestracji kandydata. Z obwieszczenia OKW w Legnicy z 18 września wynika, że Kazimierz Klimek został zgłoszony przez KW Polska Lewica, ale w przynależności partyjnej pojawia się Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Więcej o:
Komentarze (69)
Komisja pomyliła logotypy? Przy kandydacie Polskiej Lewicy pojawiło się logo KW SLD
Zaloguj się
 • urian

  Oceniono 28 razy 24

  Ucieka uwadze manipulacja jakiej dopuszcza się PiS odnośnie Piotrowicza. To ma wymiar przestępczy. Mord na Demokracji, Konstytucji i Prawie. Korupcja polityczna w czystym wydaniu. Opozycja powinna bić na alarm, składać zawiadomienia do Prokuratury i Trybunału Konstytucyjnego, a ponieważ nie można liczyć na ich bezstronność, to również międzynarodowe organy sprawiedliwości. Sprawa kwalifikuje się by zajął się nią Trybunał w Hadze. Przed sąd powinien trafić Piotrowicz, ten, który ustąpi mu miejsca i jeszcze nieznany z nazwiska pośrednik. Jeśli dojdzie to tej korupcji to ich miejsce jest w więzieniu. To nieprawda, że prawo na to pozwala, nie pozwala !!!!!
  Teoretycznie możemy sobie wyobrazić, że posłem zostaje osoba, którą wpisano na listę wyborczą, która zdobyła tylko jeden głos poparcia bo sama na siebie zagłosowała, a potem przekupiono wszystkich przed nią by zrezygnowali z mandatu. I absolutnie bez żadnego głosu poparcia zostje posłem. To po co wybory. To kpina z narodu i prawa. Opozycja nie może na to pozwolić, niech organizuje masowe protesty i angażuje wszystkie mozliwe instytucje prawne. W Polsce i za granicą !!!!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 33 razy 21

  Czyli że gdyby nie ściema komisji wyborczej to kandydata PiS, zjednoczona opozycja rozsmarowala by w tym okręgu, jak marmoladę...
  No, to wybory należy tam powtórzyć i odebrać PISowi senatora! No i widzisz Jaruś, trzeba się było w te kontrole bawić?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 18 razy 16

  Tu mały szwindelek, tam większy szwindelek i tym sposobem PiS uciułał w Sejmie te 235 mandatów. Małe, plugawe kanalie.

 • radon13

  Oceniono 18 razy 12

  Ewidentny wpływ na wynik wyborów do senatu w tym okręgu , każdy uczciwy sąd to przyzna ...

 • earthboundmisfit

  Oceniono 10 razy 10

  O, i to jest powód do protestu i powtórzenia wyborów w tej komisji. A nie jakieś gadanie kurdupla, że może jakieś głosy były nieważne, ale powinny były być oddane na PiS.

 • baby1

  Oceniono 15 razy 9

  Ta cała "Polska Lewica", to chyba stworzona przez PiS na te wybory.

 • krynolinka

  Oceniono 12 razy 8

  Lewica jak zwykle merytorycznie wystartowała w sprawie nieprawidłowości wyborczych. Wybierają właśnie mistera sejmu.

 • bjuras

  Oceniono 11 razy 7

  W Jeleniej Górze, tak jak i w innych okręgach KO-PO z PSL i SLD wystawiły jednego wspólnego kandydata a nie trzech. W związku z tym pojawienie się Klimka z partii Polska Lewica /ale nie z SLD, Wiosny i Razem/ na karcie do głosowania wprowadziło wyborców w błąd.
  Wg mnie wyraźnie powinien wygrać kandydat opozycji czyli Jerzy Pokój, któremu przez pomyłkę odebrał głosy facet z niszowej Polskiej Lewicy.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 7

  Całe szczęście bolszewiki z pisu trafiły tu na Lewicę, z nimi tak łatwo się nie da oszukiwać jak z miękkim Schetyną :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX