Nie tylko PiS ma problem z wyborami. Do Sądu Najwyższego trafiło ponad 50 protestów

Protesty wyborcze złożyli m.in. grzybiarze ze Szczebrzeszyna, wyborca, który chciał użyć pióra z zielonym atramentem czy mieszkaniec Lublina, według którego komisja wyborcza znajdowała się w budynku parafii. Do Sądu Najwyższego trafiło ponad 50 wniosków ws. nieprawidłowości podczas wyborów.
Zobacz wideo

Bezpośrednio do biura podawczego Sądu Najwyższego protesty wyborcze można było kierować do godziny 16. O tej godzinie było ich już 55. Drogą pocztową wnioski można zgłaszać do północy. W tym przypadku brana jest pod uwagę data stempla. Od poniedziałku głośno jest o protestach dużych komitetów - Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej - dotyczących ewentualnych nieprawidłowości w poszczególnych okręgach senackich. Okazuje się jednak, że do SN wpływają również drobniejsze, niepolityczne sprawy.

Protesty wyborcze. Do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 50 wniosków

RMF FM opisuje m.in. wniosek grupy grzybiarzy, którzy chcieli zagłosować w jednej z komisji wyborczych w Szczebrzeszynie. Mimo że cała 20-osobowa grupa miała oddać głos na jednego kandydata, w protokole tej konkretnej komisji przy jego nazwisku jest cyfra 0. 

Protest do Sądu Najwyższego wystosował też wyborca, który chciał skorzystać z pióra z zielonym atramentem. Członkowie komisji mieli mu stanowczo zabronić użycia własnego "narzędzia pisarskiego", w celu zakreślenia znaku "x" przy nazwisku wybranego kandydata. 

Mieszkaniec Zielonej Góry z kolei we wnioski twierdzi, że w jednej z tamtejszych komisji wydawano nieostemplowane karty do głosowania. Kontrola wykazała, że rzeczywiście kilkadziesiąt wydanych kart nie miało stempla. Inny opisywany przypadek dotyczy aresztu śledczego, gdzie - według autora wniosku - osadzonym pozwolono oddać głos już po zamknięciu lokali wyborczych. Wnioskodawca twierdził, że sam głosował o 22.45. 

Jeden z mieszkańców Lublina twierdził z kolei we wniosku , że jedna z komisji w mieście znajdowała się na terenie parafii, czyli miejscu nieneutralnym światopoglądowo. 

Więcej o: