O. Rydzyk daje medal. Duda i Kaczyński gratulują. Komu? Królowi futer i lobbyście, który kręci filmy o "ideologii gender"

Jacek Gądek
O. Tadeusz Rydzyk nagrodził potentata z branży futrzarskiej i lobbystę Szczepana Wójcika za pracę "dla Kościoła i ojczyzny". Gratulacje złożyli mu prezydent i prezes PiS. Wójcik przed wyborami kręcił filmy bijące w środowisko LGBT i sponsoruje uczelnię zakonnika. Robert Biedroń, atakowany często przez lobbystę, w rozmowie z Gazeta.pl komentuje: - Opisana historia pokazuje PiS jak w soczewce.

A jest ona momentami zadziwiająca.

19 października. Aula Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - kuźnia kadr dla obozu rządzącego. Uroczysta inauguracja roku akademickiego na uczelni o. Tadeusza Rydzyka. W pierwszych rzędach zasiedli m.in. były szef MON Antoni Macierewicz, urzędujący wiceministrowie i kilku biskupów.

To plejada gości: abp Sławoj Leszek Głódź, wiceminister nauki Wojciech Maksymowicz, Grażyna Ignaczak-Bandych z Kancelarii Prezydenta, wiceminister rozwoju Anna Gembicka (bardzo zaufana osoba premiera Mateusza Morawieckiego), ale także rzecznik KRS sędzia Maciej Mitera (o. Rydzyk powiedział o nim: "podziwiam pana cierpliwość") czy prezydent Torunia Michał Zalewski. To tylko niektórzy. Zakonnik wyzłośliwia się, gdy ktoś się zapowiedział, ale nie przyszedł.

Gwiazdami są jednak o. Tadeusz Rydzyk i Szczepan Wójcik - dobrodziej uczelni obsypujący środowisko Radia Maryja "darami serca".

O. Rydzyk oddaje honory rolniczemu lobbyście

Wójcik to potentat z branży rolniczej, hodowca norek amerykańskich na futra i bydła mięsnego. Jest stałym bywalcem TV Trwam i Radia Maryja. Przez ostatnich parę lat wyrósł na jednego z liderów środowiska rolniczego i lobbystę tej branży. Jest założycielem fundacji Polska Ziemia i Instytutu Gospodarki Rolnej. Stworzył nawet własny portal i telewizję internetową, a w mediach wypłynął, bo na spółkę z o. Rydzykiem walczył z ustawą o ochronie zwierząt, którą osobiście popierał Jarosław Kaczyński (ustawa ta zakładała m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra).

By chronić swój biznes Wójcik zawarł sojusz z o. Rydzykiem. Przed dwoma ostatnimi wyborami nakręcił filmy o "ideologii gender". Film "Zmierzch: Ofensywa ideologii gender" emitowała TV Trwam kilka razy tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. A przed wyborami do Sejmu telewizja o. Rydzyka puściła jego film "Gender - tęczowa rewolucja". Oba filmy de facto mobilizowały konserwatywny elektorat - a więc PiS - do głosowania. Negatywnym bohaterem filmów jest - spośród polskich polityków - zwłaszcza Robert Biedroń.

Rolniczy magnat i lobbysta jest nie tylko producentem filmów, ale także osobiście w nich występuje. - Naszym obowiązkiem i zadaniem jest wykorzystać wszelkie możliwe sposoby, jakie mamy, żeby przeciwstawić się tej ideologii, która bardzo mocna uderza w nasze dzieci, rodziny - mówi Wójcik w "Gender".

O. Rydzyk: dziękuję, że pan hoduje te futrzaki

W czasie inauguracji na WSKSiM o. Rydzyk zachwalał: - Proszę popatrzyć na film "Zmierzch" i film "Gender". Warto. To wszyscy powinni zobaczyć. Warto zobaczyć, żeby się dowiedzieć, co idzie na nas, co nas może zniszczyć. Bardzo dziękuję za to, co pan robi.

O. Rydzyk dodał też, nawiązując do profesji potentata: - Dziękuję i za to, że pan się nie poddał i hoduje te futrzaki. Żeby tego [hodowli zwierząt na futra] nie chcieli zniszczyć w Polsce.

Szczepan Wójcik jest sponsorem "dzieł" o. Rydzyka, więc redemptorysta dziękował też za żywą gotówkę, nadając mu tytuł "mecenasa". Wójcik dostał z rąk o. Rydzyka medal Pro Ecclesia et Patria ("dla Kościoła i ojczyzny").

Prezydent i prezes gratulują

Listy do o. Rydzyka z okazji inauguracji roku akademickiego wysłali prezydent, premier i prezes PiS.

Andrzej Duda pogratulował laureatowi medalu, czyli właśnie Wójcikowi. W liście prezydent napisał: "Chcę też wyrazić uznanie dla mecenasów uczelni, którzy w tym wyjątkowym dniu otrzymają medale Pro Ecclesia et Patria. Wszystkim z państwa dziękuję za to, że razem współtworzą państwo to wyjątkowe dzieło harmonijnie, łącząc realizację celów kształceniowych z pogłębioną formacją duchową i patriotyczną".

Na gratulacje od prezydenta oburzyła się Fundacja Viva! "Hodowca norek dostaje nagrodę od o. Tadeusza Rydzyka. Prezydent RP gratuluje nagrody. Nie takiej Polski chcemy".

Podobne gratulacje złożył Jarosław Kaczyński, który cieszy się w liście do o. Rydzyka, że "w ostatnią niedzielę [13 października] odparliśmy zmasowany atak zjednoczonych sił liberalno-lewicowych". "Państwu, którym zostaną wręczone medale Pro Eclesia et Patria oraz nagroda dla najlepszego absolwenta, gorąco gratuluję tych zaszczytnych wyróżnień" - dodał prezes PiS.

Biedroń o historii futrzarza: już rozumiem, dlaczego Jarosław Kaczyński się wycofał

Robert Biedroń pytany o futrzarza i honory oddawane mu przez o. Rydzyka, ale i prezydenta, i prezesa PiS, odpowiada: - Opisana historia pokazuje PiS jak w soczewce. Jest tu wszystko - mowa nienawiści, powiązania z Kościołem, politycy na telefon, dziwne relacje biznesowe i brak szacunku dla praw zwierząt i środowiska.

Europoseł Wiosny dodaje: - Teraz już rozumiem, dlaczego Jarosław Kaczyński wycofał się z zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Podobno kocha zwierzęta, ale widać łatwo zmienia poglądy jeśli w grę wchodzą pieniądze i lobbyści PiS.

Biedroń na celowniku w "Gender"

Lobbysta w swoim najnowszym filmie "Gender" nie pierwszy raz jednak atakuje Roberta Biedronia. Jego partię - Wiosnę - nazywał już "absolutnie antyrolniczą, antygospodarczą partią nastawioną na niszczenie, a nie budowanie".

W minionym roku, kiedy przy okazji emisji filmu "Zmierzch" w TV Trwam udało nam się krótko porozmawiać z Wójcikiem, też bił w Roberta Biedronia. - Chcielibyśmy zatrzymać ideologię gender, która dziś jest reprezentowana w Polsce przez Wiosnę Roberta Biedronia. Nakręciliśmy ten film, żeby pokazać, jakie zagrożenia niesie ta ideologia - mówił wówczas.

Duda i Kaczyński mogli nie wiedzieć

Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński mogli nie zdawać sobie sprawy, komu w istocie składają gratulacje. Zwłaszcza, że Wójcik bardzo mocno lobbował przeciw projektowi ustawy o ochronie zwierząt, a była to jedyna ustawa, pod którą podpisał się Jarosław Kaczyński w całej mijającej kadencji Sejmu. Prezesowi PiS bardzo zależało na jej uchwaleniu, a co za tym idzie także na zakazie hodowania zwierząt na futra, ale pod presją lobby rolniczego - w tym i Wójcika - wyrzucił ustawę do kosza.

Śledząc ostatnie ruchy futrzarskiego potentata, poszedł on za ciosem. Lobbysta zaczął już nawet jeździć na protesty rolnicze do zachodniej Europy, by tam zwalczać ekologów. Do Holandii pojechał jako reprezentant lobby rolniczego z Polski i przemawiał w imieniu kilkunastu organizacji rolniczych. - W zamian za mięso i skóry nazywają nas mordercami! - perorował.

Więcej o: