Koalicja Obywatelska złożyła protesty wyborcze. "Mają charakter merytoryczny"

Koalicja Obywatelska złożyła do Sądu Najwyższego trzy protesty wyborcze, dotyczące wyborów do Senatu. Zdaniem polityków PO, w odróżnieniu od protestów PiS, są one merytoryczne.
Zobacz wideo

- Nasze protesty wyborcze złożone są w oparciu o prawdziwe przesłanki, które nas do tego upoważniają. W przepisach prawa wyraźnie mówi się, że protest wyborczy może być składany tylko wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie przestępstwa wobec wyborów bądź zostały naruszone przepisy prawa wyborczego. (...) Nasze protesty mają charakter merytoryczny w odróżnieniu do protestów składanych przez PiS - powiedział Mariusz Witczak podczas konferencji prasowej przed budynkiem Sądu Najwyższego. 

KO składa protesty wyborcze

Koalicja Obywatelska złożyła protesty wyborcze dotyczące wyborów w okręgach senackich, obejmujących swoim zasięgiem Jelenią Górę, Łomżę i Pabianice (są to okręgi nr 2 [Wałbrzych], 26 [Sieradz] oraz 59 [Białystok]). Mówiąc o tym, jak PO uzasadnia te protesty, Marek Borowski wskazał m.in. na takie problemy jak błędne użycie logo, błędny opis w instrukcji głosowania i błędy dotyczące terminu, w jakim na listę wyborczą został wpisany senator Marek Komorowski, który zastąpił zmarłego Kornela Morawieckiego.

Koalicja Obywatelska uważa, że PiS złożyło protesty wyborcze, bo jest niezadowolone z wyników wyborów do Senatu i liczy na to, że ponowne przeliczenie głosów pozwoli mu na uzyskanie większości w wyższej izbie parlamentu. Poczynania PiS-u skomentował m.in. szef PO Grzegorz Schetyna.

- Stalin miał takie przekonanie, że nieważne kto jak głosuje, ważne, kto liczy głosy. Jarosław Kaczyński jest dobrym uczniem i podobnie spogląda na polityczną rzeczywistość. (...) Zrobimy wszystko, żeby odbyła się zagraniczna, obiektywna, międzynarodowa kontrola nad sposobem i procesem przeliczania tych głosów - powiedział Schetyna.

Przypomnijmy, że Koalicja Obywatelska chce wsparcia OBWE, Rady Europy i Komisji Weneckiej w związku z wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach. Grzegorz Schetyna poinformował, że z podobnymi wnioskami mogą zwrócić się także liderzy PSL i Lewicy, z którymi rozmawia na ten temat.

Termin składania protestów wyborczych mija o północy 22 października.

Więcej o: