Koalicja Obywatelska złożyła protesty wyborcze. "Mają charakter merytoryczny"

Koalicja Obywatelska złożyła do Sądu Najwyższego trzy protesty wyborcze, dotyczące wyborów do Senatu. Zdaniem polityków PO, w odróżnieniu od protestów PiS, są one merytoryczne.
Zobacz wideo

- Nasze protesty wyborcze złożone są w oparciu o prawdziwe przesłanki, które nas do tego upoważniają. W przepisach prawa wyraźnie mówi się, że protest wyborczy może być składany tylko wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie przestępstwa wobec wyborów bądź zostały naruszone przepisy prawa wyborczego. (...) Nasze protesty mają charakter merytoryczny w odróżnieniu do protestów składanych przez PiS - powiedział Mariusz Witczak podczas konferencji prasowej przed budynkiem Sądu Najwyższego. 

KO składa protesty wyborcze

Koalicja Obywatelska złożyła protesty wyborcze dotyczące wyborów w okręgach senackich, obejmujących swoim zasięgiem Jelenią Górę, Łomżę i Pabianice (są to okręgi nr 2 [Wałbrzych], 26 [Sieradz] oraz 59 [Białystok]). Mówiąc o tym, jak PO uzasadnia te protesty, Marek Borowski wskazał m.in. na takie problemy jak błędne użycie logo, błędny opis w instrukcji głosowania i błędy dotyczące terminu, w jakim na listę wyborczą został wpisany senator Marek Komorowski, który zastąpił zmarłego Kornela Morawieckiego.

Koalicja Obywatelska uważa, że PiS złożyło protesty wyborcze, bo jest niezadowolone z wyników wyborów do Senatu i liczy na to, że ponowne przeliczenie głosów pozwoli mu na uzyskanie większości w wyższej izbie parlamentu. Poczynania PiS-u skomentował m.in. szef PO Grzegorz Schetyna.

- Stalin miał takie przekonanie, że nieważne kto jak głosuje, ważne, kto liczy głosy. Jarosław Kaczyński jest dobrym uczniem i podobnie spogląda na polityczną rzeczywistość. (...) Zrobimy wszystko, żeby odbyła się zagraniczna, obiektywna, międzynarodowa kontrola nad sposobem i procesem przeliczania tych głosów - powiedział Schetyna.

Przypomnijmy, że Koalicja Obywatelska chce wsparcia OBWE, Rady Europy i Komisji Weneckiej w związku z wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach. Grzegorz Schetyna poinformował, że z podobnymi wnioskami mogą zwrócić się także liderzy PSL i Lewicy, z którymi rozmawia na ten temat.

Termin składania protestów wyborczych mija o północy 22 października.

Więcej o:
Komentarze (124)
Koalicja Obywatelska złożyła protesty wyborcze. "Mają charakter merytoryczny"
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 31 razy 21

  Sprawdzic to przede wszystkim to trzeba by liczenie glosow w komisjach w poludniowo-wschodniej Polsce, poniewaz juz wiadomo, ze na przyklad w komisji wyborczej zdajsie w Kaweczynie kolo Chelma oddano tam co najmniej 19 glosow waznych na kandydata opozycji, a pozniej okazalo sie, ze nie dostal ani jednego glosu, a niewaznych bylo 7 glosow, a mowi sie o wielu innych "ciekawych" historiach.

 • pysio62

  Oceniono 25 razy 17

  Ktos napisal: WPROWADZANIE DYKTATURY: - zdiagnozować problemy najbiedniejszych i najmniej wyedukowanych, - dać im wroga, najlepiej kilku, będących w zmowie, - dać im bohatera, lub prawie boga, - złożyć obietnice, najlepiej takie, których nie da się spełnić - obwiniać wroga o wszystkie problemy, - wszelką opozycję i inaczej myślących podpiąć pod wroga - uczynić z najbiedniejszych i najmniej wyedukowanych naród wybrany, rasę Panów, lepszy sort itp. - zrobić z siebie męczennika dla dobra narodu (najlepiej, gdy osoba w roli wodza nie ma rodziny, można ludziom wmawiać, że wódz poświęca się sprawie) - podpiąć się pod wszystkie narodowe wartości, - przypisać wrogie wartości opozycji, - przypisać opozycji kolaborację z wrogiem, - przypisać sobie patriotyzm, rewolucję, walkę dla sprawy, - mówić, że dąży się do wzoru bohatera, - za niespełnione obietnice obwiniać wroga i jego pomocników, - być konsekwentnym (czas działa cuda) - wszelkie działania uzasadniać dobrem sprawy, - pokazać, że się walczy się z wrogiem, - co jakiś czas poświęcić kogoś (wykorzystać ofiarę z wroga do eliminacji opozycji) - mówić, że jest się blisko realizacji celów i prosić naród o kolejne ustępstwa dla dobra sprawy, od najmniejszych do coraz większych - uzasadnić łamanie prawa wyższą koniecznością. Gdy orientujesz się, że jest dyktaturą, z reguły już jest za późno. Zaczynasz się buntować i przychodzą po ciebie.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 20 razy 16

  Żeby się się czasem nie okazało że do wybory sejmu też sfałszowali.

 • viaac

  Oceniono 24 razy 16

  "Koalicja Obywatelska uważa, że PiS złożyło protesty wyborcze, bo jest niezadowolone z wyników wyborów do Senatu i liczy na to, że ponowne przeliczenie głosów pozwoli mu na uzyskanie większości w wyższej izbie parlamentu."

  PiS złożyło protesty w okręgach, w których nie było największego odsetka głosów nieważnych, za to różnica pomiędzy zwycięskim przedstawicielem opozycji, a przegranym z ZP była niewielka.
  Dowodów na przestępstwa nie przedstawili.
  Też myślę, że chodzi o uzyskanie większości w Senacie.

 • jamgawel2

  Oceniono 22 razy 14

  Po wojnie komunizm w Polsce rowniez opieral sie na ciemnocie, biedocie i glupocie. Inteligencja byla wrogiem ludu.
  Te same geny, doly i ciemnota glosowala na PIS.

 • zsm-5

  Oceniono 22 razy 12

  Długi proces myślowy i wreszcie jakaś decyzja a nie "rozważania". Zwłaszcza w sprawie pisiego kandydata "zastępczego", którego nie miało,prawa być.

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 15 razy 11

  A gdzie protest wobec braku pluralizmu w TVP? Od tego powinno się zacząć. Zapisiona TVP wpłynęła na motłoch prowincjonalny, urobiła go na swoją modłę.

 • bogdan_mowi_bankowy

  Oceniono 6 razy 6

  Czarnecki, jako przedstawiciel Unii już wyraził zgodę na patronat nad liczeniem głosów.

 • pysio62

  Oceniono 14 razy 6

  Wynika z tego jasno, ze PIS ma problem, zeby przekupic czy/i zastraszyc senatorow opozycji demokratycznej, i teraz bedzie wykorzystywac stworzona niezgodnie z Konstytucja i prawem nielegalna Izbe Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, zeby zakwestionowac niekorzystne dla siebie wyniki wyborow do Senatu. Liczyc te glosy ma ewentualnie "komisarz wyborczy", czyli w praktyce PIS bedzie sam sobie liczyl glosy, a w komisjach wyborczych byli przedstawiciele wszystkich partii. PIS uwaza, ze wszystkie niewazne glosy powinny byc im zaliczane, to taka nowa wykladnia "demokracji" i "zasad wyborczych".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX