Instytut Ordo Iuris poinformował na swojej stronie, że warszawski sąd złoży do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu Guyowi Verhofstadtowi. Chodzi o prywatny akt oskarżenia w związku z Marszem Niepodległości. Skierował go z pomocą prawników Ordo Iuris związany z ruchami narodowymi doktor Bewer Aondo-Akaa.
Nie mówię tu o Charlottesville w USA, mówię o tym, co działo się w Warszawie, stolicy Polski. Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie
- Ordo Iuris chce, aby belgijski polityk odpowiedział za te słowa.
"Belgijski polityk w 2017 r. nazwał uczestników Marszu Niepodległości faszystami, neonazistami i białymi suprematystami. Prywatny akt oskarżenia, w imieniu dr. Bawera Aondo-Akaa, złożyli prawnicy Instytutu Ordo Iuris" - czytamy na stronie instytutu.
To już druga próba odebrania politykowi immunitetu. "W maju 2019 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia wydał postanowienie o umorzeniu postępowania wskazując, że, rzekomo, nie ma podstaw prawnych do przekazania wniosku pokrzywdzonego o uchylenie immunitetu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi" - informuje Ordo Iuris. Prawnicy złożyli na decyzję sądu zażalenie. Sąd Okręgowy zgodził się z argumentami prawników.
- Liczymy na to, że eurodeputowany podczas obrad Parlamentu Europejskiego wyjaśni pokrzywdzonemu dlaczego użył w m.in. wobec niego tego rodzaju obraźliwych sformułowań. Być może debata w Parlamencie Europejskim skłoni go do refleksji, a nawet przeproszenia pokrzywdzonego za użycie krzywdzących i nieuzasadnionych słów wykraczających poza granice wolności wypowiedzi – stwierdził adwokat dr Bartosz Lewandowski, Dyrektor Centrum Interwencji Procesowej.
Dr Bewer Ando-Akaa, w którego imieniu Ordo Iuris chce pozwać Verhofstadta to teolog, poruszający się na wózku inwalidzkim syn Polki oraz Nigeryjczyka. Pochodzi z Nowej Huty, skończył studia na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II, napisał doktorat o postrzeganiu niepełnosprawnych przez Kościół na przestrzeni wieków. Określa się jako "polski narodowiec".
Aondo-Akaa jest też działaczem pro-life, zajmuje się także pomocą osobom z niepełnosprawnościami. W 2016 r. głosami czytelników portalu niepełnosprawni.pl otrzymał nagrodę publiczności w konkursie "Człowiek bez barier 2016". Należy do Klubu Jagiellońskiego.