Opozycja krytykuje wnioski PiS ws. wyborów do Senatu. Ale KO też rozważa protesty wyborcze

Według Tomasza Siemoniaka wnioski PiS do Sądu Najwyższego ws. wyborów do Senatu to posunięcie "zdumiewające". - Oni nie odnoszą się do nieprawidłowości w procesie wyborczym, tylko podważają przeliczanie głosów przez komisje wyborcze - powiedział. Okazuje się jednak, że KO też planuje złożenie protestów wyborczych, dotyczących dwóch lub trzech okręgów.
Zobacz wideo

Sprawa wniosków PiS o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach była szeroko komentowana przez polityków opozycji. Jan Grabiec w "Faktach po faktach" zwracał uwagę, że protest wyborczy rozpatrzy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, obsadzona przez tzw. nową KRS. - Wskazywaliśmy podczas zmian w Sądzie Najwyższym, że dobór sędziów przez polityków skończy się tym, że Sąd Najwyższy, te izby wybrane przez polityków, nie będą miały legitymacji do orzekania chociażby o ważności wyborów - stwierdził Grabiec. - Jeżeli to politycy rządzącej partii wybierają sędziów, jak to się stało poprzez KRS, to jak ci sędziowie mają być niezależni od tych, którzy ją wybierali? - dodał.

Koalicja Obywatelska też rozważa protesty

Polityk przypomniał, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma niedługo orzec o tym, czy sędziowie nowych izb zostali legalnie powołani. - Może się okazać, że ta izba w ogóle nie ma podstaw, by funkcjonować - powiedział.

Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej poinformował z kolei w na antenie TVP Info, że również KO planuje złożyć takie wnioski. - Prawdopodobnie złożymy dwa lub trzy wnioski do Sądu Najwyższego z uwagi na to, że w dwóch przypadkach, prawdopodobnie przez błędy Państwowej Komisji Wyborczej, spora część głosów była nieważna - powiedział.

Borys wymienił dwa okręgi - nr 2 i 25. W okręgu nr 2 liczba głosów nieważnych była wyższa niż różnica w głosach między kandydatem KO do Senatu Jerzym Pokojem a kandydatem PiS Krzysztofem Mrozem. - Przy naszym komitecie Państwowa Komisja Wyborcza dała nasze logo w kratce i ogromna rzesza wyborców dała po prostu krzyżyk na naszym logo. Chcemy to sprawdzić - powiedział.

Tomasz Siemoniak: To, co robi PiS, jest zdumiewające

Tomasz Siemoniak w Polsat News potwierdził, że są takie plany. - Nasi prawnicy to analizują, jutro decyzja - powiedział. Komentując wnioski PiS, wiceszef PO stwierdził: - To co robi PiS jest zdumiewające. Oni nie odnoszą się do jakichś nieprawidłowości w procesie wyborczym, tak jak to w dotychczasowych protestach miało miejsce, tylko podważają przeliczanie głosów przez komisje wyborcze. To jest sytuacja bardzo dziwna.

- Kluczowe pytanie brzmi, kto te głosy będzie liczył i kto będzie patrzył na ręce tym, którzy te głosy liczą. Nie dziwię się zaskoczeniu Prawa i Sprawiedliwości, bo jeden z tych okręgów, czyli Tychy, to jest okręg, na który Prawo i Sprawiedliwość nastawiało się - komentował w "Kropce nad i" Adrian Zandberg. - To musiała być dla nich przykra niespodzianka, bo kandydatka Lewicy, senatorka Gabriela Morawska-Stanecka, po prostu odbiła PiS-owi ten okręg - stwierdził lider Razem.

Z kolei Michał Kamiński w TOK FM zwrócił uwagę, że wniosek PiS został skierowany "tydzień po wyborach, w sytuacji, kiedy zostały podpisane wszystkie protokoły komisji wyborczych". - Tydzień po wyborach wynik zostaje kwestionowany. Co się działo przez tydzień? Kto pilnował tych głosów, które są zapewne w urzędach wojewódzkich złożone? Kto je będzie przewoził do Warszawy na liczenie? Kto będzie pilnował tych głosów? - pytał.

Więcej o:
Komentarze (185)
Opozycja komentuje wnioski PiS ws. wyborów do Senatu. KO też rozważa protesty wyborcze
Zaloguj się
 • pisowski_niedouk

  Oceniono 47 razy 35

  Nie wiedziałem, że ten szkodnik, ten żoliborski mściwiec, ta komusza zgnilizna, aż tak przeżywa, przegraną w Senacie:-)

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 17

  pis to żałosne bolszewickie ściery, które trzeba tępić na każdym kroku!
  przez tydzień próbowali przekabacić kogoś z opozycji na swoja stronę, a kiedy im się to nie udało, to będą się dziać "cuda nad urnami", bo glosy policzą na nowo pisowscy komisarze, zamiast pluralistycznych komisji wyborczych

 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 17

  Wszystkie głosy nieważne sobie pisiory doliczą na swoje konto i kto ich kurka wodna skontroluje?

 • selena-0

  Oceniono 21 razy 11

  pis przez ten tydzien przeliczył juz te głosy, poprawił co miał poprawić, i teraz spokojnie będzie liczył. Suwerenie, co jeszcze może zrobić pis gorszego abyś wyszedł do skutku na ulicę

 • marekbeatlemarek

  Oceniono 21 razy 9

  Pisolstwo chce sfałszować wybory.
  Oni już żadnych hamulców nie mają.
  Jeszcze tego najwyraźniej nie wiedzą ale skończą marnie.
  kaczyński też.
  To tylko kwestia czasu.
  Historia innych oszustów,dyktatur itp. nic tych chamów pisowskich nie nauczyła.

 • Andrzej Kisielewski

  Oceniono 12 razy 8

  Po pruszkowskiej i wołomińskij mamy mafię żoliborską, która jak tamte skończy w więzieniach.

 • marekbeatlemarek

  Oceniono 11 razy 7

  To,że wyniki wyborów nie podobają się kurduplowi nie jest żadną podstawą do przeliczania głosów.
  Dotarło to do was pisomatoły?

 • krywit

  Oceniono 13 razy 7

  Najlepiej nowe wybory tak do skutku aż PIS będzie miał 100%, aż suwerena nauczy się na kogo ma głosować

 • threemen

  Oceniono 17 razy 7

  W trybie pilnym powinno się wezwać obserwatorów z UE. Oni nigdy nie pogodzą się z odebraniem maszynki do zatwierdzania ustaw w postaci senatu. Sam chodzący długopis nie wystarczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX