PAP: PiS złożyło protesty ws. wyborów. Chce przeliczenia głosów w dwóch okręgach do Senatu

Prawo i Sprawiedliwość chce ponownego przeliczenia głosów w dwóch okręgach do Senatu - dowiedziała się PAP. PiS złożyło w tej sprawie protesty wyborcze do Sądu Najwyższego.
Zobacz wideo

W poniedziałek 21 października Polska Agencja Prasowa przekazała na Twitterze, że według jej źródeł w Prawie i Sprawiedliwości partia rządząca złożyła wnioski do Sądu Najwyższego w ramach protestów wyborczych. PiS chce ponownego przeliczenia głosów w dwóch okręgach w wyborach do Senatu. Te doniesienia potwierdziła Wirtualna Polska w biurze prasowym Sądu Najwyższego.

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA


Rozkład mandatów w Senacie jest niekorzystny dla PiS, które wprowadziło 48 senatorów do izby wyższej i nic nie wskazuje na to, by mogło powiększyć liczbę mandatów. Nawet przy założeniu, że wspólnie z PiS głosowałaby Lidia Staroń, to wciąż za mało.

PiS składa protesty wyborcze. Chodzi o dwa okręgi do Senatu

PAP opisując swoje ustalenia doprecyzowała jedynie, że protesty dotyczą okręgów nr 75 (Katowice) i nr 100 (Koszalin).

Na Gazeta.pl opisywaliśmy już sytuację w okręgu nr 100. Zwyciężył tam Stanisław Gawłowski (startował z własnego komitetu), jednak wyprzedził kandydata PiS Krzysztofa Nieckarza o zaledwie 320 głosów (44 956 głosów kontra 44 636).

Z kolei w okręgu nr 75 (Katowice), kandydata PiS Czesława Ryszkę pokonała kandydatka SLD Gabriela Morawska-Stanecka. Tu różnica głosów była większa: kandydatka SLD miała ich 64 172, Ryszka - 61 823. Jej przewaga to dokładnie 2349 głosów.

Więcej o: