Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę PiS o jawności majątku rodzin polityków

Prezydent Andrzej Duda w trybie prewencyjnym skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o jawności majątku rodzin najważniejszych polityków w państwie. Projekt został przedstawiony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości po tym, jak pojawiły się wątpliwości dotyczące sprzedaży działki premiera Mateusza Morawieckiego i majątku jego żony. Prezydent powołuje się na wątpliwości prawne.
Zobacz wideo

Andrzej Duda zdecydował się na skierowanie ustawy o jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych do Trybunału Konstytucyjnego, choć "zgadza się z jej intencjami". Do informacji jako pierwszy dotarł portal 300polityka.pl. Następnie potwierdził ją rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. 

Andrzej Duda skierował ustawę PiS do Trybunału Konstytucyjnego

Andrzej Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, bo - jak przekazał rzecznik prezydenta - pojawiły się pewne wątpliwości prawne dotyczące jej procedowania. - Prezydent w pełni popiera i zgadza się z ideą samej ustawy, natomiast to są na tyle istotne kwestie, że nie powinno być najmniejszych wątpliwości, szczególnie prawnych - powiedział Spychalski cytowany przez TVN 24 BiS.

Podkreślił, że wątpliwości prawne Andrzeja Dudy dotyczyły m.in. sytuacji, w których osoba składająca oświadczenie majątkowe [w tym przypadku wysoki urzędnik państwowy - red.] ma zawrzeć w nim informacje dotyczące majątku swoich najbliższych (małżonka i dzieci), których "nie może zdobyć lub które mogą być nieprecyzyjne".

Ustawa zakłada, że ważni urzędnicy państwowi - m.in. premier, ministrowie, posłowie i senatorowie - będą musieli umieścić w swoich oświadczeniach majątkowych informacje o majątku osobistym ich małżonków i dzieci. Projekt ustawy przedstawiono pod koniec sierpnia po tym, jak "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że Mateusz Morawiecki wraz z żoną w 2002 roku kupili od jednej z parafii 15 ha gruntów za 700 tysięcy złotych. Według "GW" Morawiecki nie musiał wpisywać działki do swojego oświadczenia majątkowego, bo dokonał rozdzielności majątkowej z żoną. Szybkie przygotowanie ustawy i jej wejście w życie po wyborach zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

11 września ustawę przyjął Sejm, a 26 września bez poprawek została ona zatwierdzona przez Senat. 

Więcej o: