Warszawa. Sławomir Nitras pozwał Kancelarię Sejmu. Rusza pierwsza rozprawa

Poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras pozwał Kancelarię Sejmu za decyzje, które podejmowane były za kadencji marszałka Marka Kuchcińskiego. Według polityka padł on ofiarą dyskryminacji. W poniedziałek rusza pierwsza rozprawa.
Zobacz wideo

Jak podaje RMF FM w poniedziałek 21 października rozpoczął się proces Sławomira Nitrasa przeciwko Kancelarii Sejmu. Jest to pierwsza taka rozprawa w historii polskiego parlamentaryzmu.

Sławomir Nitras wytoczył proces Kancelarii Sejmu - powodem dyskryminacja polityka

Sławomir Nitras wytoczył Kancelarii Sejmu proces w sprawie decyzji byłego marszałka Marka Kuchcińskiego. Dotyczy ona kar finansowych, jakie były nakładane na posła za jego wypowiedzi z trybuny sejmowej. Polityk PO uważa, że decyzje marszałka były dyskryminujące.

Pozew prawników posła oparty jest o polskie i unijne przepisy. Dotyczą on zakazu dyskryminacji ze względu na pleć, pochodzenie, kolor skóry, wyznanie, ale też poglądy polityczne. Sławomir Nitras dowodzi, że podczas ostatnich posiedzeń Sejmu był on dyskryminowany tylko z powodu swoich wypowiedzi.

- Mi nie daje się składać wniosków formalnych. Nie udzielano mi głosu albo przerywano go po 15 sekundach - powiedział w rozmowie z RMF FM polityk. Poseł Platformy Obywatelskiej wskazał, że inną z kar był zakaz wyjazdów zagranicznych nałożony mimo tego, że polityk był członkiem zgromadzenia parlamentarnego OBWE. Według Sławomira Nitrasa wszystkie kary nałożone przez marszałka Kuchcińskiego kosztowały go blisko 60 tysięcy złotych: To roczne wynagrodzenie - dodał poseł.

Więcej o: