"Newsweek": Tak PiS sonduje senatorów opozycji. Oferty? "To będzie szło w miliony"

- Teraz człowiek, który zawrze z nimi pakt, zmieni bieg historii - stwierdził senator PO Aleksander Pociej. Tak duża jest jego zdaniem stawka w grze o większość w Senacie. Jak opisuje "Newsweek", PiS sonduje, których senatorów opozycji jest w stanie przeciągnąć na swoją stronę - i za co.
Zobacz wideo

W wyborach 13 października Prawo i Sprawiedliwość utrzymało większość w Sejmie, jednak straciło ją w Senacie. Tam partia zdobyła 48 mandatów, a pozostałe 52 obejmą senatorowie opozycji oraz niezależni. Ponieważ przewaga opozycji jest niewielka, od razu pojawiły się spekulacje, że PiS może próbować "przeciągnąć" kilku senatorów na swoją stronę. 

- Byłem sondowany, czy nie wynająłbym się dla obozu rządzącego jako minister zdrowia - powiedział w ubiegłym tygodniu senator Koalicji Obywatelskiej prof. Tomasz Grodzki. - Przypuszczam, że w 30 sekund dostałbym tekę ministra, gdybym taką wolę wyraził - dodał.

Liderzy opozycji zapewniają, że ich senatorowie nie przejdą do PiS, zaś oni pracują nad wspólnym działaniem w Senacie. Jednak jak wynika z artykułu w nowym "Newsweeku", w parlamencie trwa sondowanie polityków pod kątem wsparcia większości PiS. Tygodnik cytuje anonimowo polityka PSL, wg którego Prawo i Sprawiedliwość zaoferowało partii układ: koalicja z PiS w Sejmie, marszałek Senatu dla PSL, a w dalszej perspektywie koalicje w sejmikach i posady w państwowych agencjach i spółkach dla ludowców.  

Sygnał do "urabiania" ludzi PSL miał dać prezes PiS Jarosław Kaczyński - czytamy w "Newsweeku". Wg relacji dziennikarzy "na Wiejskiej grasują skauci", którzy sondują polityków opozycji: który od razu rzuci słuchawką, a który zgodzi się na rozmowę lub spotkanie. Przedstawiciele obozu rządzącego mają mieć oferty skrojone pod konkretnych polityków i wiedzę nt. ich sytuacji osobistej, kredytów, tego "kim jest żona i w jakiej spółce skarbu państwa mogłaby się sprawdzić." 

"Teraz propozycje będą zdecydowanie bardziej hojne"

"Wiedzą nawet wszystko  o domkach letniskowych rodziców i ewentualnych ułatwieniach w kolejce do lekarzy" - mówi jeden z cytowanych anonimowo rozmówców "Newsweeka" i dodaje, że teraz "propozycje będą zdecydowanie bardziej hojne". Michał Kamiński, który dostał się do Senatu startując z poparciem PSL (a wcześniej należał do PO i PiS) ocenia, że do senatorów będą kierowane "głównie propozycje finansowe" i "to będzie szło w miliony".

Jednak politycy opozycji zwracają uwagę, że także dla ich strony stawka jest dużo większa, niż w poprzedniej kadencji. "Teraz człowiek, który zawrze z nimi pakt, zmieni bieg historii. To może się dla niego skończyć dramatycznie w sensie życia osobistego, towarzyskiego i politycznego" - powiedział senator PO Aleksander Pociej. 

Z kolei cytowany anonimowo senator PiS mówi, ze wcale nie musi dojść do stałego przejścia senatorów do PiS, a jedynie wsparcia w kluczowych głosowaniach za mniejsze korzyści. "Nam wystarczy, że ktoś w czasie ważnego głosowania w toalecie się zatrzaśnie. Tak już przecież bywało" - powiedział.

Więcej o:
Komentarze (242)
"Newsweek": Tak PiS sonduje senatorów opozycji. "To będzie szło w miliony"
Zaloguj się
 • 123waz

  Oceniono 104 razy 98

  mafijna partia, bo tak nie postepuje partia demokratyczna, ich rzady to korupcja, rozdawnictwo, przekupstwo, afery, skandale, to straszne, że suweren pozwolił im na dalsze rządy. ...i jak to jest , że opozycja wygrała milionem głosów a rzadzi ta zorganizowana grupa.

 • public_enemy

  Oceniono 67 razy 63

  kto się sku*wi i sprzeda tym złodziejom? Korupcja na oczach narodu. "Nie mamy pana płaszcza i co nam pan teraz zrobisz?"

 • jugger

  Oceniono 49 razy 49

  A gdzie w tych gierkach jesteśmy MY? Zwykli mieszkańcy Polski są dobrzy tylko podczas wyborów ? A tak to handlują ciepłymi posadkami. A wielu ludzi wstaje o 4.30 i zapieprza na 6.00 do roboty za zwykłe pieniądze.

 • ton_y

  Oceniono 43 razy 43

  Wybrać jednego niby "zainteresowanego" nagrać wszystkie spotkania i oferty ze strony pisu, i upublicznić, żebyśmy wyborcy wiedzieli jaki pis jest uczciwy Jaki to problem?

 • maotsetung

  Oceniono 47 razy 43

  W końcu znajdą drugą Sawicką. Od czego mają Ułaskawionego, który ma w tym wprawę.

 • obeznany

  Oceniono 41 razy 39

  Historia się powtarza. Jak za pierwszej Rzeczypospolitej wystarczy jedna przekupna qrva, która za pomocą liberum veto podłoży cały kraj zaborcom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX