Tworzy się nowy rząd. Kto "wyleci", a czyje wpływy się wzmocnią? Ruszyła giełda nazwisk

Ruszyły przymiarki dotyczące obsady stanowisk w nowym rządzie Zjednoczonej Prawicy. Jacek Sasin jest typowany na ministra skarbu, a poseł PiS Marcin Horała miałby zastąpić Andrzeja Adamczyka na stanowisku ministra infrastruktury - wynika ze spekulacji i doniesień, które pojawiły się w związku z przetasowaniami w składzie nowej ekipy rządzącej.
Zobacz wideo

Po wygranych wyborach parlamentarnych w obozie Zjednoczonej Prawicy trwają ustalenia i przymiarki dotyczące obsady stanowisk w nowym rządzie. O wpływy w imieniu swoich ugrupowań walczą dwaj koalicjanci PiS - Jarosław Gowin (Porozumienie) i Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska). Giełda nazwisk ruszyła i wynika z niej, że zmiany mogą zajść w kilku resortach - przede wszystkich tych związanych z energetyką, infrastrukturą czy środowiskiem - podaje "Rzeczpospolita". 

Nowy rząd w budowie. Na giełdzie nazwisk Horała, Sasin i Ziobro

Na Nowogrodzkiej odbyła się już seria spotkań, a negocjacje wciąż trwają. Kto może "wypaść" z nowego składu ekipy rządzącej, a kto do niego trafić? Jak informują "Nasz Dziennik" i "Fakt", poseł PiS Marcin Horała, który dotychczas przewodniczył komisji śledczej ds. VAT, może zastąpić na stanowisku ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Gra o resort nadal się toczy, bo - jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" - kontroli nad resortem infrastruktury w imieniu swojego ugrupowania chciałby także Zbigniew Ziobro. Miał on również domagać się możliwości wpływania na wskazywanie I prezesa Sądu Najwyższego. 

Na giełdzie nazwisk pojawia się też nazwisko dotychczasowego wicepremiera Jacka Sasina, którego miałby zarządzać nowo utworzonym Ministerstwem Skarbu - podaje "Fakt". Z ustaleń dziennika wynika również, że zapadły już wstępne decyzje, by w nadchodzącej decyzji pożegnać się z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem. Swoje stanowiska mieliby natomiast zachować wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWIA Mariusz Kamiński a także minister zdrowia Łukasz Szumowski. Niemal pewne jest również, że na czele rządu nadal będzie stał Mateusz Morawiecki

Jak podaje "DGP", skład nowego rządu poznamy najpewniej 20 listopada. Z kolei 12 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. 

Więcej o:
Komentarze (98)
Kto "wyleci" z nowego rządu, a czyje wpływy się wzmocnią? Na giełdzie nazwisk Horała, Sasin i Ziobro
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 38

  Chyba już dziś nic śmieszniejszego nas nie spotka. Sasin i finanse..Podstawy ma, praktykował w SKOK Wołomin!

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 24 razy 24

  Nie ma to żadnego znaczenia kto wejdzie a kto wyjdzie. Rządzi Jarosław Kaczyński a reszta to marionetki.

 • kms2x

  Oceniono 24 razy 22

  To już lepiej trzymajcie tego Banasia. Sasin, ze swoimi "talentami", jako minister zorganizuje wszystko tak jak lot do Smoleńska. Tylko z 38 milionami pasażerów.

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 15

  A kaczor będzie wszystkim "zarządzał" z tylnego siedzenia , jak zwykle

 • czechy11

  Oceniono 13 razy 13

  Wczoraj byłem ma bazarze w małym miasteczku. Dotychczas były tam same peany oPiS albo milczenie. Wczoraj byłem zaskoczony bo ludzie coraz częściej i głośno mówią, że PiS to oszustwo i ze jest tylko bałagan, drożyzna i niecnie działa. Gnojna zmiana gnije i trwa erozja zaufania do nich.

 • jes-ter

  Oceniono 12 razy 12

  Na karuzeli rządu pokręcisz się, bylebyś tylko nie za wcześnie spadł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX