Tworzy się nowy rząd. Kto "wyleci", a czyje wpływy się wzmocnią? Ruszyła giełda nazwisk

Ruszyły przymiarki dotyczące obsady stanowisk w nowym rządzie Zjednoczonej Prawicy. Jacek Sasin jest typowany na ministra skarbu, a poseł PiS Marcin Horała miałby zastąpić Andrzeja Adamczyka na stanowisku ministra infrastruktury - wynika ze spekulacji i doniesień, które pojawiły się w związku z przetasowaniami w składzie nowej ekipy rządzącej.
Zobacz wideo

Po wygranych wyborach parlamentarnych w obozie Zjednoczonej Prawicy trwają ustalenia i przymiarki dotyczące obsady stanowisk w nowym rządzie. O wpływy w imieniu swoich ugrupowań walczą dwaj koalicjanci PiS - Jarosław Gowin (Porozumienie) i Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska). Giełda nazwisk ruszyła i wynika z niej, że zmiany mogą zajść w kilku resortach - przede wszystkich tych związanych z energetyką, infrastrukturą czy środowiskiem - podaje "Rzeczpospolita". 

Nowy rząd w budowie. Na giełdzie nazwisk Horała, Sasin i Ziobro

Na Nowogrodzkiej odbyła się już seria spotkań, a negocjacje wciąż trwają. Kto może "wypaść" z nowego składu ekipy rządzącej, a kto do niego trafić? Jak informują "Nasz Dziennik" i "Fakt", poseł PiS Marcin Horała, który dotychczas przewodniczył komisji śledczej ds. VAT, może zastąpić na stanowisku ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Gra o resort nadal się toczy, bo - jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" - kontroli nad resortem infrastruktury w imieniu swojego ugrupowania chciałby także Zbigniew Ziobro. Miał on również domagać się możliwości wpływania na wskazywanie I prezesa Sądu Najwyższego. 

Na giełdzie nazwisk pojawia się też nazwisko dotychczasowego wicepremiera Jacka Sasina, którego miałby zarządzać nowo utworzonym Ministerstwem Skarbu - podaje "Fakt". Z ustaleń dziennika wynika również, że zapadły już wstępne decyzje, by w nadchodzącej decyzji pożegnać się z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem. Swoje stanowiska mieliby natomiast zachować wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWIA Mariusz Kamiński a także minister zdrowia Łukasz Szumowski. Niemal pewne jest również, że na czele rządu nadal będzie stał Mateusz Morawiecki

Jak podaje "DGP", skład nowego rządu poznamy najpewniej 20 listopada. Z kolei 12 listopada odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji.