"Rz" o szczegółach umowy Mariana Banasia z byłym żołnierzem AK. "Bardzo korzystna dla szefa NIK"

Wartość nieruchomości, które przekazał były żołnierz AK Marianowi Banasiowi, była pięciokrotnie wyższa od kosztów, jakie obecny szef NIK miał ponieść na opiekę nad żołnierzem - podaje "Rzeczpospolita". Dziennik dotarł do umowy, którą Banaś zawarł z mężczyzną kilkanaście lat temu.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło w tym tygodniu kontrolę oświadczeń majątkowych prezesa NIK z lat 2015-2019. Marian Banaś ma jeszcze kilka dni na złożenie zastrzeżeń do protokołu kontroli. Do chwili zakończenia tych czynności Centralne Biuro Antykorupcyjne nie informuje o wynikach postępowania.

Marian Banaś jest prezesem NIK od 30 sierpnia. Po publikacji w mediach materiałów o jego oświadczeniach majątkowych i nieruchomości w Krakowie, udał się na bezpłatny urlop. W czwartek wrócił do pracy.

Sprawa oświadczeń majątkowych Mariana Banasia ma związek z informacjami, które przedstawił we wrześniu "Superwizjer" TVN. Z reportażu wynikało m.in., że prezes NIK-u był w posiadaniu kamienicy w Krakowie, którą wynajmował mężczyznom prowadzącym tam "hotel na godziny". Banaś przekonywał, że nie wiedział o tym, co dzieje się w budynku. Kamienicę miał otrzymać przed laty zgodnie z prawem od weterana, żołnierza AK w zamian za opiekę, a potem samodzielnie odremontować. Ostatecznie Banaś kamienicę sprzedał.

Umowa Mariana Banasia z żołnierzem AK

"Rzeczpospolita" dotarła do treści umowy zawartej przez Banasia z żołnierzem AK w 2001 r. Jak informuje dziennik, była "bardzo korzystna". Oprócz kamienicy kombatant miał przekazać Marianowi Banasiowi również domek na wsi. Łącznie obie nieruchomości były wyceniane na 150 tys. zł.

W umowie Banaś zobowiązał się utrzymywać mężczyznę, zapewniać mu opiekę i leki - średnio 500 zł miesięcznie przez pięć lat. Oznaczało to, że Banaś miał ponieść pięć razy niższe koszty od wartości otrzymanych budynków.

"Skapitalizowaną wartość dożywocia" wyceniono bowiem na 30 tys. zł" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Były żołnierz AK zmarł w 2007 r., po 6 latach od zawarcia umowy. 

Więcej o:
Komentarze (343)
"Rz" o szczegółach umowy Mariana Banasia z byłym żołnierzem AK. "Bardzo korzystna dla szefa NIK"
Zaloguj się
 • walkirrr

  Oceniono 148 razy 136

  a ten żołnierz AK w ogóle wiedział co podpisuje czy ktoś mu pomagał w złożeniu podpisu ?

 • krynolinka

  Oceniono 131 razy 117

  Farciarz niesamowity. Pierwszy milion trzeba ukraść? No to Banaś ma lepszy patent, darowizna!
  Ledwo chłopaczyna się wyrabia z odbiorem łupów.

 • jackanapes

  Oceniono 107 razy 89

  Ja w kwestii czysto formalnej. Czy w pensjonacie ‘U Mariana’ dziwki tańczą znów kankana?

 • viaac

  Oceniono 79 razy 65

  Ciekawe, czy Banaś zaprzyjaźnił się z nim szczerze, czy od początku liczył na spadek? Z tego, co już wiadomo o prezesie NIK to jego moralność jest - w najlepszym razie - mocno wątpliwa.

 • tetradrachma

  Oceniono 76 razy 64

  Czyli łajdak naiwnego człowieka, podobnie jak Rydzyk swojego, swiadomie oszukał !?

 • gio0102

  Oceniono 68 razy 54

  tak myślałem, że wyłudził od staruszka te nieruchomości, ale aż takiego wałka się nie spodziewałem. Pier... konus-kompleksiarz o wzroście 155cm. Takie krótkie typki są najgorsze. Zesrają się, żeby udowodnić że nie są gorsi, posuną się do wszystkiego. Gdyby nie pis oszukiwałby na "na wnuczka" ale PIS stworzył mu "szersze możliwości". $%#&^*

 • balerina53

  Oceniono 63 razy 53

  ...obie nieruchomości wycenione na 150 tys. ?!!!.. .hej, czy żyje jeszcze jakiś kombatant ?...chętnie kupię, dam opiekę...

 • vincento_mocca

  Oceniono 58 razy 50

  Mam pytanko. Czy prezesuncio zapłacił podateczek od tej różniczki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX