"Rz" o szczegach umowy Mariana Banasia z byym onierzem AK. "Bardzo korzystna dla szefa NIK"

Warto nieruchomoci, ktre przekaza byy onierz AK Marianowi Banasiowi, bya piciokrotnie wysza od kosztw, jakie obecny szef NIK mia ponie na opiek nad onierzem - podaje "Rzeczpospolita". Dziennik dotar do umowy, ktr Bana zawar z mczyzn kilkanacie lat temu.
Zobacz wideo

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło w tym tygodniu kontrolę oświadczeń majątkowych prezesa NIK z lat 2015-2019. Marian Banaś ma jeszcze kilka dni na złożenie zastrzeżeń do protokołu kontroli. Do chwili zakończenia tych czynności Centralne Biuro Antykorupcyjne nie informuje o wynikach postępowania.

Marian Banaś jest prezesem NIK od 30 sierpnia. Po publikacji w mediach materiałów o jego oświadczeniach majątkowych i nieruchomości w Krakowie, udał się na bezpłatny urlop. W czwartek wrócił do pracy.

Sprawa oświadczeń majątkowych Mariana Banasia ma związek z informacjami, które przedstawił we wrześniu "Superwizjer" TVN. Z reportażu wynikało m.in., że prezes NIK-u był w posiadaniu kamienicy w Krakowie, którą wynajmował mężczyznom prowadzącym tam "hotel na godziny". Banaś przekonywał, że nie wiedział o tym, co dzieje się w budynku. Kamienicę miał otrzymać przed laty zgodnie z prawem od weterana, żołnierza AK w zamian za opiekę, a potem samodzielnie odremontować. Ostatecznie Banaś kamienicę sprzedał.

Umowa Mariana Banasia z żołnierzem AK

"Rzeczpospolita" dotarła do treści umowy zawartej przez Banasia z żołnierzem AK w 2001 r. Jak informuje dziennik, była "bardzo korzystna". Oprócz kamienicy kombatant miał przekazać Marianowi Banasiowi również domek na wsi. Łącznie obie nieruchomości były wyceniane na 150 tys. zł.

W umowie Banaś zobowiązał się utrzymywać mężczyznę, zapewniać mu opiekę i leki - średnio 500 zł miesięcznie przez pięć lat. Oznaczało to, że Banaś miał ponieść pięć razy niższe koszty od wartości otrzymanych budynków.

"Skapitalizowaną wartość dożywocia" wyceniono bowiem na 30 tys. zł" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Były żołnierz AK zmarł w 2007 r., po 6 latach od zawarcia umowy.