Sondaż: Wybory prezydenckie 2020. Jest jeden zdecydowany faworyt. Wygrałby w II turze

Sondaż IBRiS dla Wirtualnej Polski pokazuje, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się dziś, a w szranki stanęliby Andrzej Duda oraz Małgorzata Kidawa-Błońska, w II turze obecny prezydent zwyciężyłby zdecydowanie.

Pracownia IBRiS w sondażu dla Wirtualnej Polski zapytała respondentów, na którego z kandydatów oddaliby swój głos, gdyby w najbliższy weekend odbywała się II tura wyborów prezydenckich i gdyby w szranki stanęli Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska z KO.

Miażdżące zwycięstwo Andrzeja Dudy

Okazuje się, że Duda wygrałby w cuglach z wynikiem 52,5 proc. Na Małgorzatę Kidawę-Błońską głosowałoby 38,4 proc. ankietowanych. 7,1 proc. nie potrafiło zdecydować.

IBRiS zbadał również poparcie dla wymienionych kandydatów wśród tych ankietowanych, którzy zadeklarowali, że na pewno zagłosują w wyborach prezydenckich (47,9 proc. badanych odpowiedziała "zdecydowanie tak", 9,7 proc. odpowiedziała "tak"). Wyniki w tej grupie rozłożyły się podobnie. 53,5 proc. zadeklarowało, że zagłosowałaby na Andrzeja Dudę. Małgorzata Kidawa-Błońska mogłaby liczyć na 39,2 proc. głosów. 7,3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie ma zdania.

Kto głosuje na Andrzeja Dudę, a kto na polityczkę KO?

Wśród kobiet 49 proc. zadeklarowało poparcie dla Kidawy-Błońskiej, 42 proc. dla Andrzeja Dudy. Mężczyźni są bardziej podzieleni: 60 proc. popiera obecnego prezydenta, 30 zagłosowałoby na jego polityczną rywalkę.

Sondaż został zrealizowany przez IBRiS dla WP na próbie reprezentatywnej 1100 osób w dniach 18-19 października.

Sondaż dla "Faktów": Kidawa-Błońska większym zagrożeniem dla Dudy niż Donald Tusk

We wcześniejszym sondażu Kantara dla "Faktów" TVN i TVN24 zapytano respondentów, na kogo oddadzą głos w II turze wyborów prezydenckich w 2020 r. Gdyby Andrzej Duda mierzył się z Donaldem Tuskiem, wygrałby z wynikiem 51 proc., natomiast z Małgorzata Kidawą-Błońską wygrałby zaledwie o włos (48 proc. do 42 proc.).

W tym sondażu sprawdzono jeszcze jedną ewentualność: gdyby w II turze wystartował szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, wynik byłby następujący: 53 proc. dla Dudy, 38 proc. dla Kosiniaka-Kamysza, 9 proc. - "trudno powiedzieć".

IBRiS dla "DGP": liderem wyścigu prezydenckiego jednak Tusk

Według sondażu na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM z 12 października to Donald Tusk jest faworytem prezydenckiego wyścigu. Najlepszego kandydata opozycji na prezydenta widzi w nim 27,1 proc. zwolenników opozycji i 50 proc. Koalicji Obywatelskiej. 

Jeśli nie Tusk - to kto? Zdecydowanie Małgorzata Kidawa-Błońska, wynika z badania. Szanse mają także  Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Aleksandra Dulkiewicz.

Donald Tusk: Nie będę miał problemu z werdyktem, że są lepsi kandydaci

Donald Tusk nie wykluczył, że wystartuje w wyścigu o Pałac Prezydencki. Jednak nie zamierza robić nic na przekór swojej partii, uważa też, że opozycja powinna wystawić wspólnego kandydata w 2020 r.

- Czy jestem człowiekiem, który może przekonać wątpiących? Nie wiem, wcale nie byłbym o tym tak bardzo przekonany. Przyjąłbym absolutnie bez żalu inną interpretację, że może są kandydaci, którzy może budzą mniej entuzjazmu, ale na końcu wezmą więcej po tej stronie, która rozstrzygnie de facto o tym, kto wygra te wybory

- powiedział były premier.

Więcej o:
Komentarze (415)
Sondaż IBRiS dla wp.pl: Wybory prezydenckie 2020. Jest jeden zdecydowany faworyt. Wygrałby w II turze
Zaloguj się
 • christomoltisanti

  Oceniono 124 razy 96

  Bezwolna marionetka opowiadająca "dowcipy" z uśmiechem wioskowego głupka... Gratuluję Polacy !

 • siwywaldi

  Oceniono 81 razy 67

  Ej, wy pisiorki...
  Wy to nawet na prezesowego kota zagłosujecie... :-(

 • bmarten

  Oceniono 66 razy 56

  Wolacy to najgłupszy naród w Europie. Niewątpliwie wiara katolicka potęguje poziom tej głupoty - i tak od wieków.

 • uszatek_2

  Oceniono 64 razy 52

  Co trzeba mieć w głowie , żeby zagłosować na prezydenta łamiącego konstytucję ?????? - chyba jedynie 500+ ....

 • lodzermensz1

  Oceniono 63 razy 49

  Polacy najwyraźniej lubią kiedy im się opowiada dowcipy o ludożercach. Czują się wtedy mniej podle, gdy myślą o tym, że jest na świecie jakiś lud gorszy niż oni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX