KO zmienia kurs ws. Senatu. Schetyna o kandydacie na marszałka: To będzie ustalane z Lewicą i PSL

W przyszłym tygodniu KO dalej będzie rozmawiać ze swoimi posłami i senatorami. Jest za to deklaracja Grzegorza Schetyny: zapewnia, że wybór prezydium Senatu, w tym marszałka izby wyższej parlamentu, będzie przeprowadzony wspólnie z innymi partiami opozycyjnymi.
Zobacz wideo

Szef PO, a jednocześnie jeden z liderów Koalicji Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna spotkał się w piątek z senatorami - obecnymi i przyszłymi - związanymi z KO. Tuż po nim zamieścił tweeta o następującej treści:

Ani groźby, ani próby przekupstwa kierowane z ciemnej strony mocy nie wpłyną na postawę senatorów Koalicji Obywatelskiej. Nadzieja milionów wyborców o wolnym i demokratycznym Senacie będzie zrealizowana.

Spotkanie z senatorami przyniosło za to zapowiedzi dalszych kroków Koalicji Obywatelskiej w sprawie Senatu. Na ten moment KO ma w izbie wyższej nowej kadencji 43 senatorów, PSL - 3, SLD - 2. To daje razem 48 senatorów, jednak jest jeszcze czterech niezależnych, w tym trzech mających związki z opozycją, dzięki którym KO, SLD i PSL są w stanie osiągnąć większość w Senacie.

Schetyna zapewnia: wybór marszałka Senatu w porozumieniu z innymi partiami opozycji

Ta układanka zrodziła też pytania o to, kto mógłby być ewentualnym marszałkiem Senatu. W ciągu minionego tygodnia przewijało się kilka kandydatur, które próbowała forsować Koalicja Obywatelska. Doprowadziło to do reakcji PSL czy Lewicy, że mimo wszystko też mają coś do powiedzenia w sprawie wyglądu prezydium Senatu X kadencji.

Czytaj więcej: Biedroń do Schetyny o próbie narzucenia marszałka Senatu: Drogi Grzegorzu, nie próbuj tych numerów

Na spotkaniu z senatorami Koalicji Obywatelskiej zapadła decyzja - przekazał ją Schetyna - że w przyszłym tygodniu rozpoczną się spotkania ws. wyłonienia prezydium Senatu. Lider PO mówił dziennikarzom po rozmowach w siedzibie Platformy Obywatelskiej:

Klub KO w czwartek po południu. Posłów i senatorów, takie spotkania przygotowujemy. To będzie ustalenie (kandydata na marszałka Senatu - red.) z liderami innych partii opozycyjnych, Lewicy i PSL. Nie było rozmowy o żadnych nazwiskach, to musi być zrobione wspólnie.