Tusk na szefa EPP? Schetyna podpisał dokumenty, PO zgłasza kandydaturę byłego premiera

Platforma Obywatelska zgłosiła kandydaturę Donalda Tuska na szefa frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim - informuje Polityka Insight.
Zobacz wideo

Polityka Insight poinformowała, że Platforma Obywatelska zgłosiła kandydaturę Donalda Tuska na szefa frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL, EPP) w Parlamencie Europejskim. Stosowne dokumenty w tej sprawie podpisał lider PO Grzegorz Schetyna. Jan Grabiec, rzecznik PO, w rozmowie z Wirtualną Polską potwierdził te doniesienia.

Kadencja byłego premiera na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej kończy się 1 grudnia tego roku i dotychczas mnożyły się spekulacje, jaką dalszą karierę w polityce wybierze. 

Polityczna przyszłość Tuska. Szefostwo w EPP, a może prezydentura?

O tym, że na stole jest propozycja przewodniczenia EPP pisał dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek już w sierpniu tego roku. Dlaczego szefowanie EPP jest szczególnie opłacalne dla Tuska?

Stanowisko to byłoby jedynie środkiem, a nie celem dla Tuska. - Bycie szefem EPP nie wyklucza kandydowania na prezydenta Polski - podkreśla polityk bliski szefowi RE. Byłoby też inwestycją w przyszłość.

- pisaliśmy na Gazeta.pl.

Zresztą sam Tusk w niedawnej rozmowie z dziennikarzami w Brukseli nie wykluczał tego scenariusza. Mówił, że liderzy partii wchodzących w skład EPP proponowali mu, by kandydował na przewodniczącego. - Niewykluczone, że tak będzie - skwitował.

Tusk mówił też sporo o zbliżających się wyborach prezydenckich, które określił jako "strategiczną sprawę". Nie chciał jednak zadeklarować, czy sam wystartuje w wyborach.

Czytaj więcej: Donald Tusk komentuje wybory. "Żeby zatrzymać PiS w robieniu szkód, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta"

Więcej o: