Wyborcy z okręgu nr 59 złożą protesty do Sądu Najwyższego. Ich zdaniem kandydat PiS nie mógł startować

Wyborcy z okręgu nr 59 złożą protesty do Sądu Najwyższego. Wszystko za sprawą wątpliwości wokół tego, czy kandydat PiS Marek Komorowski w ogóle mógł startować w wyborach - informuje białostocka "Gazeta Wyborcza". Komorowski na listach PiS zastąpił zmarłego 30 września Kornela Morawieckiego.

Białostocka "Gazeta Wyborcza" opisuje, że wyborcy z okręgu nr 59 do Senatu, obejmującego m.in. powiaty: augustowski, suwalski, moniecki czy Łomżę i Suwałki, planują złożyć protest do Sądu Najwyższego.

Takie działania ma podjąć "co najmniej kilkunastu wyborców". Powód jest jeden: mają wątpliwości, czy wybrany z tego okręgu kandydat PiS na senatora Marek Komorowski mógł w ogóle startować w wyborach.

Wybory parlamentarne 2019. Komorowski za Morawieckiego w okręgu nr 59

W okręgu nr 59 początkowo Prawo i Sprawiedliwość wystawiło Kornela Morawieckiego. Marszałek senior zmarł jednak 30 września, a w jego miejsce partia rządzącą wystawiła jeszcze tego samego dnia właśnie Marka Komorowskiego, wicemarszałka województwa podlaskiego i przewodniczącego klubu PiS w Sejmiku.

Już wtedy zgłoszenie Komorowskiego wzbudzało wątpliwości, które podnosili politycy Koalicji Obywatelskiej. Robert Tyszkiewicz dowodził, że zgon kandydata nastąpił po 15. dniu poprzedzającym dzień wyborów (odbywały się 13 października), którym był 27 września.

Tyszkiewicz powoływał się na art. 265a Kodeksu wyborczego, który stanowi:

Jeżeli, w przypadku, o którym mowa w art. 222 § 1, skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło wskutek jego śmierci, komisja zawiadamia osobę zgłaszającą kandydata o możliwości zgłoszenia nowego kandydata. Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów.

Polityk stwierdził, że w tym wypadku z "wewnętrznej logiki" art. 265a wynika, że "nie może on mieć zastosowania w przypadku, gdy zdarzenie w postaci śmierci kandydata nastąpiło po 15. dniu poprzedzającym dzień wyborów".

Prawnik z FOR: Na pewno zarzucimy przestępstwo wyborcze

Komorowski wygrał w okręgu nr 59, zbierając ponad 58 proc. głosów. Teraz białostocka "GW", poza informacjami o planach zgłoszeń protestów wyborczych do Sądu Najwyższego, donosi, że prawnicy z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju także zamierzają brać udział w tych postępowaniach. Utrzymują, że nie było podstaw ku temu, by można było zgłosić Komorowskiego w miejsce Morawieckiego.

Na pewno zarzucimy przestępstwo wyborcze, do którego, w ocenie wyborców i naszej, doszło z uwagi na wydrukowanie kart do głosowania i list do Senatu z nazwiskiem osoby nieuprawnionej (Komorowskiego - red.)

- mówił "Wyborczej" Konrad Pogoda, prawnik z FOR. Jeżeli Sąd Najwyższy uzna skargi, to w okręgu nr 59 wybory mogą zostać unieważnione i powtórzone.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, do Sądu Najwyższego jak dotąd trafiły 23 protesty wyborcze. Czas na ich składanie mija we wtorek 22 października.

Więcej o:
Komentarze (137)
Wybory parlamentarne 2019. Wyborcy z okręgu nr 59 złożą protesty do Sądu Najwyższego. Poszło o senatora PiS
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 81 razy 75

  No i JUŻ widać, że "ciała" dała Państwowa Komisja Wyborcza, która dopuściła do wyborów "dublera".
  Ale skoro dublerzy mogą orzekać w TK, to co tam jakiś senat. :-)

 • psycholog11

  Oceniono 40 razy 34

  Guzik z t ego będzie Sąd Najwyższy jest pisowski i wyda takie orzeczenie jakie trzeba.

 • greg.waw

  Oceniono 26 razy 26

  PIS krzyczał o fałszerstwie wyborów, a jak widać złodziej najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja".

 • sarna291

  Oceniono 26 razy 26

  cała PKW jest pisowska, poszło im gładko, bo wiele wątpliwości swiadomie przeoczyli, wiele było niejasności , ale wszystko na chwałę pisu. gdyby jeszcze raz przyszło to zliczyć porzadnie to byłby horror polityczny

 • batura3

  Oceniono 22 razy 22

  Przecież to Piss-kogoś to jeszcze dziwi?? Partia gdzie premierem jest kłamca

 • lenon1957

  Oceniono 19 razy 19

  to proste jak drut w kieszeni, nie mógł kandydować, ale w państwie pis wszystko jest możliwe

 • wilija

  Oceniono 15 razy 15

  Warto by było odnowa przeliczyć głosy oddane na p. Komorowskiego. Wiem coś o tych komisjach wyborczych, wiem jak było za komuny, a teraz jest podobnie - wygrywa ten, na kogo wskaże partia, są na to sposoby - rożne. Nie wierzę w tak wysoki wynik Pisu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX