PO żąda zwołania sejmowej komisji ws. Mariana Banasia. "Mamy do czynienia z kryzysem państwa"

Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się od marszałek Sejmu Elżbiety Witek zwołania komisji kontroli państwowej, podczas której prezes NIK Marian Banaś miałby złożyć wyjaśnienia. Jak tłumaczył poseł PO Sławomir Nitras, wyjaśnienia miałyby dotyczyć m.in. "błędów w oświadczeniach majtkowych, źródeł dochodów i domniemanych powiązań ze światem przestępczym".
Zobacz wideo

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło w tym tygodniu trwającą od 16 kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Z zarówno oficjalnych, jak i nieoficjalnych doniesień wynika, że CBA ma zastrzeżenia, do których Banaś ma się odnieść w ciągu najbliższych dni. Prezes NIK w czwartek wrócił po bezpłatnym urlopie do pełnienia obowiązków służbowych.

W piątek posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali do marszałek Sejmu o zwołanie jeszcze w tej kadencji Sejmu komisji kontroli państwowej. Podczas jej posiedzenia Marian Banaś miałby złożyć wyjaśnienia.

Jak mówił podczas spotkania z dziennikarzami poseł PO Sławomir Nitras, wyjaśnienia miałyby dotyczyć m.in. "oświadczeń majątkowych, błędów w tych oświadczeniach majtkowych, źródeł dochodów i domniemanych powiązań ze światem przestępczym".

- Nie możemy w tej sprawie czekać - podkreślił Nitras. 

- Mamy do czynienia z kryzysem państwa. Od kilku tygodni wiemy, że pan Marian Banaś ma problemy, jeśli chodzi o kontrolę CBA. Nieformalnie, ale jest to bardzo prawdopodobne, wiemy, że trwają próby nakłonienia pana Banasia do złożenia dymisji

- komentował poseł PO Marcin Kierwiński. Dodał, że "wokół najważniejszej instytucji kontrolnej w Polsce toczy się jakaś dziwna gra" i "Polacy muszą się dowiedzieć, co dzieje się wokół pana prezesa Mariana Banasia".

Materiał "Superwizjera" TVN o Marianie Banasiu

"Superwizjer" TVN podał we wrześniu, że szef NIK i były minister finansów Marian Banaś nie umieścił kamienicy na krakowskim Podgórzu w swoim zeznaniu majątkowym.

Według autorów materiału śledczego kamienica miała być wynajmowana gangsterom i służyć jako "hostel na godziny". Marian Banaś zapewnił, że kamienicę wynajmował w dobrej wierze i w przekonaniu, iż jej najemca będzie też jej finalnym nabywcą. - Nie miałem żadnych informacji, sąsiedzi się nie skarżyli, nikt nie narzekał, że dzieje się tam coś podejrzanego - przekonywał.

Marian Banaś zaznaczył, że nie jest już właścicielem kamienicy. Dodał, że od dawna starał się ją odsprzedać i z tą myślą zawarł umowę wynajmu. - Zawarłem umowę przedwstępną na okoliczność sprzedaży tego domu pierwszemu najemcy, młodemu człowiekowi, który miał wziąć kredyt. Mężczyzna prowadził działalność, nie dostał jednak pożyczki i wycofał się z chęci kupna. Musiałem podjąć kolejne kroki, aby sfinalizować zbycie kamienicy - miesiąc temu udało mi się ją sprzedać - tłumaczył w rozmowie z mediami.

Na przełomie września i października złożył pozew przeciwko TVN S.A. i reporterowi Bertoldowi Kittelowi w związku z materiałem "Superwizjera". Pozew dotyczy ochrony dóbr osobistych. Szef NIK domaga się przeprosin, sprostowania, a także zapłaty stosownej kwoty na wskazany cel społeczny.

Po tym, jak udał się na bezpłatny urlop, a zdymisjonowanych zostało trzech wiceprezesów, Najwyższą Izbą Kontroli jednoosobowo kierowała wiceprezes Małgorzata Motylow.

Więcej o:
Komentarze (111)
PO żąda zwołania sejmowej komisji ws. Mariana Banasia. "Mamy do czynienia z kryzysem państwa"
Zaloguj się
 • starczypl

  Oceniono 38 razy 34

  Gangus level Master.... A szczerbaty gnom pali głupia... Nic ich Caucescu nie nauczył...

 • arreis65

  Oceniono 30 razy 30

  pissoffscy kryminaliści, sutenerzy, złodzieje, oszuści i kłamcy rządzą Polską i zapowiadają ciąg dalszy !!!

 • pablo_spear

  Oceniono 32 razy 28

  Na widok tej kryminalnej geby rzygac sie chce! Sutener powinien reszte zycia w kratke ogladac.

 • czechy11

  Oceniono 25 razy 25

  Go ic bolszewicka sitwę. Każda aferę rozgrzebywać na części pierwsze. Wreszcie opozycja działa

 • vounsky

  Oceniono 22 razy 22

  Skoro on nie wie, co się dzieje w jego kamienicy, to jakim cudem ma szefować NIK?

 • meki_majcher

  Oceniono 23 razy 21

  Niedawno Holendrzy podjęli decyzję o zmianie nazwy swojego kraju. Ponoć Holandia za bardzo kojarzy się z dragami i płatnymi panienkami (jak gdyby było w tym coś złego).
  Kiedy w Polsce skończy się to szaleństwo, trzeba będzie pomyśleć o podobnym kroku, Polska za bardzo kojarzy się z głupotą.

 • zwolay

  Oceniono 18 razy 18

  Manie-i tak jesteś skończony w polityce-to teraz na chama i na rympał -twoja ręka? Krzycz że nie twoja! Pazury naostrzyć i wbić w fotel - trzymać się stołka do upadłego bo nikt ci potem nic nie zaoferuje.To samo zresztą dotyczy radnego Kałuży- też trzymać się pazurami ze wszystkich sił bo po upływie kadencji miękkiego lądowania już nie będzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX