Wybory prezydenckie 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz chce wybrać kandydata opozycji w prawyborach

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz chce, aby opozycja przeprowadziła prawybory na wzór amerykański i wybrała w ten sposób wspólnego kandydata na nadchodzące wybory prezydenckie.

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do opublikowanego przez "Dziennik Gazetę Prawną" i RMF FM sondażu, z którego wynika, że wyborcy opozycji uważają Donalda Tuska za najlepszego kandydata na wybory prezydenckie 2020. Zdaniem lidera ludowców, partie opozycyjne powinny przeprowadzić wspólne prawybory i na ich podstawie wybrać wspólnego reprezentanta.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Pamiętam prawybory w Platformie, skończyły się efektywnie dobrze

Prawybory, jakie zaproponował Władysław Kosiniak-Kamysz, miałyby zostać przeprowadzone na wzór amerykański. Decyzja o tym, kto będzie reprezentował opozycję w wiosennych wyborach prezydenckich, miałaby zapaść w wyniku badania przeprowadzonego na dużej grupie osób po cyklu debat i dyskusji potencjalnych kandydatów. Na taki sondaż mieliby się złożyć wszyscy, którzy braliby udział w prawyborach.

- Warto szukać rozwiązań, które nie były do tej pory ćwiczone, a które mogą przynieść efekt. Pamiętam prawybory w Platformie w 2010 roku, kiedy był i Radosław Sikorski i Bronisław Komorowski. One, jak widać, skończyły się efektywnie dobrze dla tych, którzy je zaproponowali. To byłby krok naprzód całej opozycji - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, którego słowa cytuje rmf24.pl.

Sondaż przedwyborczy. Donald Tusk kandydatem opozycji na prezydenta?

Przypomnijmy, że z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że wyborcy opozycji sądzą, że to Donald Tusk byłby jej najlepszym reprezentantem w wyborach prezydenckich 2020. Za byłym premierem uplasowali się m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz, Rafał Trzaskowski i Aleksandra Dulkiewicz.

Więcej o:
Komentarze (78)
Wybory prezydenckie 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz chce wybrać kandydata opozycji w prawyborach
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 14 razy 8

  Kosiniaku! My naród też chcemy prawyborów! Najlepiej podczas I tury wyborów.
  Nie chcemy prawyborów dokonywanych w zaciszu gabinetów prezesów przy koniaczku.

 • mchpro

  Oceniono 6 razy 6

  Nie widzę technicznych możliwości przeprowadzenia prawyborów. Zresztą wspólny kandydat opozycji to mrzonka. Na szczęście nie ma takiej potrzeby.

  Plan jest prosty. W pierwszej turze startują: Tusk lub Kidawa-Błońska, Biedroń i Kosiniak-Kamysz. Wymienieni zobowiązują się, że w drugiej turze poprą tę/tego z nich, kto przejdzie do drugiej tury.

  Duda już może się pakować. Oczywiście pod warunkiem, że kampania kandydata opozycji będzie poprowadzona prawidłowo. Schetyna raczej tego nie potrafi.

  Nie przekreślałbym p. Kidawy-Błońskiej. Po miesiącu kampanii zdobyła ponad 408 tys. głosów (najwięcej w Polsce) i zmiażdżyła Jarozbawa.

 • salsolo.4

  Oceniono 8 razy 6

  Prawybory??? Owszem w I turze, a potem poparcie najmocniejszego kandydata opozycji. Jak nigdy zgadzam się z Dornem, że jeden kandydat opozycji w pierwszej turze to duże szanse na wygraną Du*y. Trzeba dać szansę opozycyjnym wyborcom na zagłosowanie na swojego kandydata, a potem w II turze ścisnąć pośladki i zagłosować najmocniejszego z opozycji. Już raz były "prawybory" - konwent św Katarzyny i pokłócili się zanim co do czego doszło. Także Władek nie podskakuj...

 • syriusz.wila

  Oceniono 9 razy 5

  Pierwsza tura to będą prawybory, nie kombinuj Władek, nie będziesz Prezydentem.

 • 1627cd1410

  Oceniono 4 razy 4

  to by wypromowało ew. kandydata opozycji. Myślę, że jakieś 5% głosów byłby do przodu.

 • botwinnik

  Oceniono 5 razy 3

  Prawybory to Kosiniak-Kamysz może zrobić w PSL.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 9 razy 3

  Dla mnie najlepszym kandydatem byłby Jacek Jaśkowiak, jego debata z dudą to była by debatą między mężczyzną a ministrantem.

  Kosiniak ma jedną zaletę - zagłosuje na niego trochę ludzi ze wsi którzy nigdy nie zagłosowali by na kandydata PO.

 • mjs05

  Oceniono 7 razy 3

  Funkcję opozycyjnych prawyborów może równie dobrze pełnić I tura. Prawybory mogłby dac te przewagę, że pozwoliłyby na wcześniejsze rozpoczęcie kampanii, ale z drugiej strony mogłyby tez spowodować zmęczenie materiału w rozstrzygającym momencie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX