Wybory prezydenckie 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz chce wybrać kandydata opozycji w prawyborach

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz chce, aby opozycja przeprowadziła prawybory na wzór amerykański i wybrała w ten sposób wspólnego kandydata na nadchodzące wybory prezydenckie.
Zobacz wideo

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do opublikowanego przez "Dziennik Gazetę Prawną" i RMF FM sondażu, z którego wynika, że wyborcy opozycji uważają Donalda Tuska za najlepszego kandydata na wybory prezydenckie 2020. Zdaniem lidera ludowców, partie opozycyjne powinny przeprowadzić wspólne prawybory i na ich podstawie wybrać wspólnego reprezentanta.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Pamiętam prawybory w Platformie, skończyły się efektywnie dobrze

Prawybory, jakie zaproponował Władysław Kosiniak-Kamysz, miałyby zostać przeprowadzone na wzór amerykański. Decyzja o tym, kto będzie reprezentował opozycję w wiosennych wyborach prezydenckich, miałaby zapaść w wyniku badania przeprowadzonego na dużej grupie osób po cyklu debat i dyskusji potencjalnych kandydatów. Na taki sondaż mieliby się złożyć wszyscy, którzy braliby udział w prawyborach.

- Warto szukać rozwiązań, które nie były do tej pory ćwiczone, a które mogą przynieść efekt. Pamiętam prawybory w Platformie w 2010 roku, kiedy był i Radosław Sikorski i Bronisław Komorowski. One, jak widać, skończyły się efektywnie dobrze dla tych, którzy je zaproponowali. To byłby krok naprzód całej opozycji - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, którego słowa cytuje rmf24.pl.

Sondaż przedwyborczy. Donald Tusk kandydatem opozycji na prezydenta?

Przypomnijmy, że z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że wyborcy opozycji sądzą, że to Donald Tusk byłby jej najlepszym reprezentantem w wyborach prezydenckich 2020. Za byłym premierem uplasowali się m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz, Rafał Trzaskowski i Aleksandra Dulkiewicz.

Więcej o: