Jest data pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. Padły też nazwiska marszałków seniorów

12 listopada to data pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji - przekazał rzecznik Andrzeja Dudy. Jak dodał, marszałkiem seniorem Senatu będzie Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej. Marszałkiem seniorem Sejmu - pierwszy raz w historii - najprawdopodobniej również będzie kobieta.
Zobacz wideo

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji odbędzie się we wtorek 12 listopada. Informację o dacie przekazał rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski na antenie RMF FM.

Sejm zbierze się 12 listopada. Rzecznik prezydenta podał nazwiska marszałków seniorów

Błażej Spychalski poinformował także, że marszałkiem seniorem Senatu będzie Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej. - Co do marszałek senior Sejmu, obstawiałbym, że pani Iwona Śledzińska-Katarasińska [również z KO - red.]. Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami - dodał w RMF FM.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji posłowie złożą uroczyste ślubowania. Zostaną też wybrani marszałkowie Sejmu i Senatu. Przypomnijmy, że w parlamencie zasiądą posłowie pięciu partii: Prawa i Sprawiedliwości (235 mandatów), Koalicji Obywatelskiej (134 mandaty), Lewicy (49 mandatów), Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15 - 30 mandatów) oraz Konfederacji (11 mandatów). 

Zgodnie z Konstytucją prezydent wyznacza datę pierwszego posiedzenia Sejmu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów parlamentarnych. Te odbyły się 13 października, co oznacza, że Andrzej Duda wybrał najpóźniejszy z terminów. 

Więcej o: