Jest data pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. Padły też nazwiska marszałków seniorów

12 listopada to data pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji - przekazał rzecznik Andrzeja Dudy. Jak dodał, marszałkiem seniorem Senatu będzie Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej. Marszałkiem seniorem Sejmu - pierwszy raz w historii - najprawdopodobniej również będzie kobieta.
Zobacz wideo

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji odbędzie się we wtorek 12 listopada. Informację o dacie przekazał rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski na antenie RMF FM.

Sejm zbierze się 12 listopada. Rzecznik prezydenta podał nazwiska marszałków seniorów

Błażej Spychalski poinformował także, że marszałkiem seniorem Senatu będzie Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej. - Co do marszałek senior Sejmu, obstawiałbym, że pani Iwona Śledzińska-Katarasińska [również z KO - red.]. Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami - dodał w RMF FM.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji posłowie złożą uroczyste ślubowania. Zostaną też wybrani marszałkowie Sejmu i Senatu. Przypomnijmy, że w parlamencie zasiądą posłowie pięciu partii: Prawa i Sprawiedliwości (235 mandatów), Koalicji Obywatelskiej (134 mandaty), Lewicy (49 mandatów), Koalicji Polskiej (PSL i Kukiz'15 - 30 mandatów) oraz Konfederacji (11 mandatów). 

Zgodnie z Konstytucją prezydent wyznacza datę pierwszego posiedzenia Sejmu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów parlamentarnych. Te odbyły się 13 października, co oznacza, że Andrzej Duda wybrał najpóźniejszy z terminów. 

Więcej o:
Komentarze (132)
Jest data pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. Padły też nazwiska marszałków seniorów
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 60 razy 52

  Maliniak się dziś rano dowiedział co zdecydował. Dzwonili z Nowogrodzkiej.

 • 2.joana

  Oceniono 45 razy 39

  Wybory - najwcześniejszy termin; posiedzenie sejmu - najpóźniejszy. Oj, coś chcą spsocić!!!

 • kataryniarski

  Oceniono 35 razy 25

  To do 12 jeszcze pewnie coś odpierd...!

  Może jednak prezes zdecyduje się na stan wojenny, by złagodzić skutki utraty większości w Senacie?

  Albo, by Banaś taśm nie ujawnił ze swojego burd... z prominentnymi działaczami PiS w roli głównej?

 • s.z.1

  Oceniono 27 razy 21

  Panie prezydencie, a dlaczego nie 12 listopada 2020 roku??? Przecież trzeba pomóc kolegom, dac im więcej swobody, pozwolić spokojnie realizowac obietnice wyborcze w starym skłądzie. Przecież jak się dobrze poszuka w Konstytucji, to tak genialny prawnik jak pan prezydent zaraz znajdzie z 10 argumentów, że taki termin byłby całkowicie zgodny z Konstytucją!!!

 • grubymisiek1

  Oceniono 25 razy 19

  Długopis daje czas Krótkiemu na obróbkę Pancernego. Ale Pancerny nie wymięka. Takie niby państwo a w zasadzie kolesie z ferajny.

 • polakadam

  Oceniono 25 razy 19

  Z wyborami się spieszylo bo myśleli że to będzie lepsze dla pisu ( nie dla Polski). Z pierwszym posiedzeniem sejmu już się nie spieszy bo liczą że zdążą jeszcze obsadzic szefa niku gdyby Banaś jednak wymiękł.

 • klucha11

  Oceniono 26 razy 18

  Czyli du.pa przeciąga sprawę na maxa!
  Ciekawe ile jeszcze będzie posiedzeń starego sejmu?

 • szcz9

  Oceniono 19 razy 15

  Data późna, żeby obecni posłowie mogli się jeszcze pokazać na uroczystościach 11 listopada.
  A poza tym PiS wciąż liczy, że może do tej pory uda mu się kupić kogoś z opozycji w Senacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX