Marian Banaś z dostępem do informacji niejawnych. ABW nie wszczęła postępowania kontrolnego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie zawiesiła Marianowi Banasiowi dostępu do informacji niejawnych i nie wszczęła wobec niego postępowania kontrolnego - podaje "Rzeczpospolita". Szef NIK w czwartek wrócił do pracy po bezpłatnym urlopie.
Zobacz wideo

W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło trwającą od 16 kwietnia br.  kontrolę oświadczeń majątkowych szefa Najwyższej Izby KontroliMariana Banasia. Postępowanie obejmowało oświadczenia majątkowe złożone w latach 2015-2019. Z zarówno oficjalnych, jak i nieoficjalnych doniesień wynika, że CBA ma zastrzeżenia, do których Banaś ma się odnieść w ciągu tygodnia.

Marian Banaś w czwartek wrócił do pełnienia obowiązków służbowych. Zakończył urlop bezpłatny, na który udał się od czasu wyjaśnienia przez CBA spraw majątkowych. Prezes NIK wydał oświadczenie, w którym napisał, że będzie się przeciwstawiał wszelkim próbom ataku na niego, jako prezesa NIK. Zapowiedział również, że będzie bronił niezależności i bezstronności Izby. Doniesienia medialne w sprawie swojego majątku nazwał kłamliwymi i zmanipulowanymi.

Jak podaje piątkowa "Rzeczpospolita", Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie zawiesiła Marianowi Banasiowi dostępu do informacji niejawnych, choć według dziennika, "ma do tego podstawy (niejasne związki z dzierżawcami kamienicy, którzy pochodzą z przestępczego półświatka)". ABW nie wszczęła również wobec Banasia postępowania kontrolnego.

Dziennik przypomina, że ABW cofnęła certyfikat dostępu Pawłowi Wojtunikowi, który był szefem CBA do grudnia 2015 r. Tygodnik "Do Rzeczy" opublikował cztery lata temu fragmenty rozmowy Wojtunika z ówczesną wicepremier Elżbietą Bieńkowską. ABW wszczęła postępowanie o odebranie Wojtunikowi certyfikatu. Postępowania nie zawieszono mimo faktu, że prokuratura ostatecznie stwierdziła, iż w rozmowie nie padły żadne tajne informacje.

Materiał "Superwizjera" TVN o Marianie Banasiu

"Superwizjer" TVN podał we wrześniu, że szef NIK i były minister finansów Marian Banaś nie umieścił kamienicy na krakowskim Podgórzu w swoim zeznaniu majątkowym.

Według autorów materiału śledczego kamienica miała być wynajmowana gangsterom i służyć jako "hostel na godziny". Marian Banaś zapewnił, że kamienicę wynajmował w dobrej wierze i w przekonaniu, iż jej najemca będzie też jej finalnym nabywcą. - Nie miałem żadnych informacji, sąsiedzi się nie skarżyli, nikt nie narzekał, że dzieje się tam coś podejrzanego - przekonywał.

Marian Banaś zapewnił, że nie jest już właścicielem kamienicy. Dodał, że od dawna starał się ją odsprzedać i z tą myślą zawarł umowę wynajmu. - Zawarłem umowę przedwstępną na okoliczność sprzedaży tego domu pierwszemu najemcy, młodemu człowiekowi, który miał wziąć kredyt. Mężczyzna prowadził działalność, nie dostał jednak pożyczki i wycofał się z chęci kupna. Musiałem podjąć kolejne kroki, aby sfinalizować zbycie kamienicy - miesiąc temu udało mi się ją sprzedać - tłumaczył w rozmowie z mediami.

Po tym, jak udał się na bezpłatny urlop, a zdymisjonowanych zostało trzech wiceprezesów, Najwyższą Izbą Kontroli jednoosobowo kierowała wiceprezes Małgorzata Motylow.

Marian Banaś na przełomie września i października złożył pozew przeciwko TVN S.A. i reporterowi Bertoldowi Kittelowi w związku z materiałem "Superwizjera". Pozew dotyczy ochrony dóbr osobistych. Szef NIK domaga się przeprosin, sprostowania, a także zapłaty stosownej kwoty na wskazany cel społeczny.

Więcej o:
Komentarze (133)
Marian Banaś nadal z dostępem do informacji niejawnych. ABW nie wszczęła postępowania kontrolnego
Zaloguj się
 • pcat

  Oceniono 37 razy 33

  Niezłe mamy służby skoro łykają taką pastę od Mariana. Albo Marian ma nagrania na kogo trzeba. Jeszcze raz podziękowania dla dziennikarzy TVN.

 • bsdw

  Oceniono 28 razy 28

  Ma dostęp bo przecież jest Prezesem Najwyższej Izby Kontroli. A wybrały go Krasnoludki. Bo PiSowcy się jakoś nie przyznają.

 • louis_von_cypher

  Oceniono 22 razy 20

  tworzony jest folwark lepszych qrew wolskich.

 • glencok

  Oceniono 22 razy 20

  Jakie ABW? :))))) kaczor kazał to mu zostawili, nie bądźcie naiwni :))) to już nie jest Rzeczpospolita tylko republika bananowa kaczora i kolesi. Układ rozwalił już nawet ABW. Wczoraj były medialne informacje o cudownych zmianach metraży w kolejnych oświadczeniach Banasia. ABW i skarbówka już powinny działać na pełnym gwizdku, do tego bliskie kontakty z gangsterami.
  Zobaczcie jak ABW się zachowała w temacie podnoszenia cen leków na którym koncerny ( a więc zapewne i któryś polityk) zarabiaja miliony. Napisali laurkę że wszystko jest w porządku bo koniec końców płacą za to pacjenci a nie państwo (!!!). To jest klika która dba o siebie a deb.ile na nich głosują

 • hamsterx

  Oceniono 19 razy 19

  ilu jeszcze wypłynie takich banasiów ,glapińskich i innych im podobnych
  co im prezes może skoczyć ???

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 19 razy 19

  Simon i Paolo mogą spać spokojnie. Zaraz będzie kontrola w służbach

 • zdrowy.rozsadek.krk

  Oceniono 16 razy 16

  Sienkiewicz miał racje tylko wyprzedził trochę swoją... kadencje : "to jest państwo teoretyczne c.uj, d.pa i kamieni kupa "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX