Jacek Kurski o wyborach: Rekordowy wynik PiS osiągnięty dzięki pluralizmowi w TVP

Czy Jacek Kurski przyczynił się do zwycięstwa PiS? - Właśnie dzięki pluralizmowi medialnemu, który TVP zapewnia Polakom, Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło rekordowy, historyczny wynik, najlepszy po '89 roku - powiedział prezes TVP w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl
Zobacz wideo

Po wyborach parlamentarnych można było usłyszeć krytyczne głosy wobec Jacka Kurskiego i kierowanej przez byłego polityka PiS TVP. Jacek Kurski w wieczór wyborczy był wśród polityków partii rządzącej, m.in. Jarosława Kaczyńskiego, Ryszarda Terleckiego czy Beaty Mazurek, za co spadła na niego fala krytyki.

Z kolei wicepremier Jacek Sasin w programie "Gość Wiadomości" podkreślał w kontekście wyborów, że "dobrej zmianie" udało się rozbudować pluralizm medialny. - W tej chwili mamy rzeczywiście telewizję publiczną, w której mam tę przyjemność dzisiaj tę rozmowę z panem prowadzić, ale duża część mediów komercyjnych w dalszym ciągu wspiera bardzo mocno opozycję - przekonywał Sasin.

Wyszkowski chce dymisji Kurskiego, OBWE krytycznie o mediach publicznych

Na tym nie koniec, ponieważ zdarzały się też głosy "z prawej strony", które nawoływały do... dymisji Jacka Kurskiego. Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista z czasów PRL, który nie ukrywa swojej sympatii do obecnie rządzących, obarczył prezesa TVP winą za to, że Prawo i Sprawiedliwość nie osiągnęło większości konstytucyjnej.

Natomiast OBWE w swoim podsumowaniu przebiegu wyborów w Polsce oceniło, że "obywatele (...) mieli wiele opcji, lecz ich zdolność dokonania wyboru w oparciu o dostępne informacje była pomniejszona poprzez stronniczość mediów, przede wszystkim nadawcy publicznego".

Kurski: To dzięki pluralizmowi w TVP PiS osiągnęło historyczny wynik

Wraz z takimi deklaracjami przyszły też sugestie, że Jacek Kurski mógł się przyczynić do niesatysfakcjonującego niektórych w partii rządzącej wyniku wyborów. "Fakt" oceniał, że ciemne chmury zbierają się nad Kurskim, ponieważ jest on w PiS obwiniany o utratę władzy w Senacie.

O wszystkie te sprawy razem wzięte portal Wirtualnemedia.pl zapytał głównego bohatera - Jacka Kurskiego. Prezes TVP, oceniając doniesienia, że miałby odpowiedzieć za wynik PiS, odparł, że to "nie jest pytanie do niego", ponieważ nie jest politykiem, a szefem telewizji publicznej.

- Telewizja dba zaś o dopełnienie pluralizmu medialnego i równość szans w debacie publicznej w Polsce, a nie o wyniki poszczególnych partii - mówił Wirtualnemedia.pl Kurski. Serwis przytacza też inną wypowiedź szefa TVP, w której wyraża zdziwienie, jakoby TVP w negatywny sposób przyczyniła się do wyniku PiS w wyborach.

Pytanie jest tym bardziej dziwne, ponieważ on spotkał się z opinią przeciwną - że właśnie dzięki pluralizmowi medialnemu, który TVP zapewnia Polakom, Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło rekordowy, historyczny wynik, najlepszy po '89 roku

- brzmi cytowana przez portal wypowiedź Jacka Kurskiego.

Więcej o: