Małgorzata Kidawa-Błońska poparła uchwałę ws. potępienia "pogardy antykatolickiej". "Omyłkowo"

"W tej sprawie zagłosowałam omyłkowo, dlatego złożyłam wniosek do Marszałek Sejmu o wprowadzenie zmiany w protokole" - tak Małgorzata Kidawa-Błońska tłumaczy głos oddany za uchwałą ws. "potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej". Uchwała została przyjęta przez Sejm w środę.
Zobacz wideo

Projekt uchwały "w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej" złożyła w czerwcu grupa posłów Kukiz'15 i poseł niezrzeszony Jan Klawiter.

Sejm Rzeczypospolitej zdecydowanie potępia wszystkie akty nienawiści i pogardy antykatolickiej i wzywa do ich potępienia wszystkie podmioty życia publicznego: państwa i organizacje międzynarodowe, władze publiczne i ośrodki opinii społecznej.       

- brzmi treść krótkiej uchwały.

Posłowie w uzasadnieniu podkreślili, że "katolicyzm i katolicy są ofiarami notorycznych prześladowań i wrogości w wielu miejscach świata".

Mimo to nienawiść antykatolicka nie została do tej pory wprost potępiona, co samo w sobie stanowi wyraz pogardy antykatolickiej. Również w naszym kraju byliśmy w ostatnim czasie świadkami drastycznych aktów nienawiści antykatolickiej (próba zamordowania księdza Ireneusza Bakalarczyka) i pogardy antykatolickiej (profanacje w czasie ostatnich manifestacji politycznego ruchu homoseksualnego).

- wyliczali parlamentarzyści.

Uchwała ws. potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej

Projekt uchwały wzbudzał wśród parlamentarzystów spore kontrowersje.

- Klub Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej sprzeciwia się wszelkim aktom nienawiści, również wobec katolików. Dlatego nie możemy wziąć udziału w tym głosowaniu. Gdybyśmy w tym głosowaniu wzięli udział, oznaczałoby to, że inne formy nienawiści przez Wysoką Izbę są akceptowane

- mówił w środę w Sejmie poseł PO Wojciech Król.

Jak dodał, "uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej nie może dzielić Polaków, nie może wskazywać, którą grupę można obrażać, a której nie".

Za przyjęciem uchwały zagłosowało w środę 282 posłów, przeciwko było 8, wstrzymało się 9. 160 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu. Wśród osób, które poparły uchwałę, znalazła się m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na stanowisko premiera.

"W tej sprawie zagłosowałam omyłkowo, dlatego złożyłam wniosek do Marszałek Sejmu o wprowadzenie zmiany w protokole" - wytłumaczyła w czwartek na Twitterze.

Więcej o: