Polskie Towarzystwo Seksuologiczne o projekcie "Stop Pedofilii": Wzrośnie zagrożenie przemocą

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne opublikowało na swojej stronie internetowej stanowisko wobec obywatelskiego projektu "Stop Pedofilii", penalizującego edukację seksualną. We wtorek 16 października Sejm skierował ją do dalszych prac w komisji. "Edukacja seksualna jest ważna dla zdrowego rozwoju jednostki" - przypomina PTS.
Zobacz wideo

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne krytykuje projekt ustawy nazwany roboczo "Stop pedofilii" i wzywa do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec planów karania więzieniem za dzielenie się wiedzą o seksualności człowieka.

PTS: edukacja seksualna jest ważna dla zdrowego rozwoju

Choć w samym projekcie ustawy nie pada określenie „edukacja seksualna” to jej głównym celem jest właśnie penalizacja edukacji seksualnej, co też przyznają sami autorzy projektu w pierwszym zdaniu jego uzasadnienia (...). Ustawa na równi traktuje normatywną i pozanormatywną ekspresję seksualną dzieci i młodzieży oraz żąda powstrzymania się od ich udzielania informacji o niej pod sankcją kary

- czytamy na stronie Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, którego prezesem jest prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Zdaniem ekspertów, "ten sposób myślenia o zjawiskach związanych z seksualnością okresu dzieciństwa i dorastania dowodzi braku wiedzy o jej naturze oraz braku wiedzy o konsekwencjach zakazywania aktywności rozwojowej".

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne przypomina, że edukacja seksualna jest ważna dla zdrowego rozwoju jednostki, promocji zdrowia seksualnego, zapobiegania różnym formom przemocy seksualnej, przygotowania do funkcjonowania w relacji małżeńskiej i partnerskiej oraz rodzicielskiej. W związku z tym edukacja seksualna powinna być częścią edukacji publicznej

- podaje w oficjalnym stanowisku PTS i wskazuje na szkodliwość rozwiązań propagowanych przez część posłów:

Takie działanie nie znajduje żadnego poparcia w świetle obecnej wiedzy naukowej i międzynarodowych standardów prowadzenia edukacji seksualnej. Co więcej, choć autorzy Ustawy deklarują, że ich celem jest „ochrona dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją”, to skutek ewentualnego zakazu będzie dokładnie przeciwny – wzrośnie zagrożenie przemocą seksualną.

Projekt "Stop pedofilii" skierowany do dalszych prac

W środę posłowie zagłosowali przeciwko odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu. Trafił on do prac w sejmowej komisji. Projekt "Stop pedofilii" poparło w ten sposób 243 parlamentarzystów.

Obywatelski projekt "Stop pedofilii" przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 za propagowanie lub pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim oraz za "propagowanie lub pochwalanie podejmowania przez małoletniego obcowania płciowego". Jeżeli sprawca dopuszcza się propagowania obcowania za pomocą środków masowego komunikowania ma zgodnie z projektem podlegać karze pozbawienia wolności do lat 3. Prawo i Sprawiedliwość proponuje natomiast, by karę tę zwiększyć do 5 lat.

Protesty pod Sejmem

Ogólnopolski Strajk Kobiet - organizacja, która stała m.in. za dużymi protestami przeciwko zakazowi aborcji - zorganizowała w ostatnią środę protesty przeciwko ustawie pod hasłem "Jesień średniowiecza". Największa demonstracja odbyła się przed Sejmem w czasie, kiedy posłowie głosowali nad ustawą. Skandowali "hańba", "ręce precz od naszych dzieci".

W czasie protestu przemawiała modelka Anja Rubik, która angażuje się w projekty związane z edukacją seksualną i wydała książę na ten temat.

Protestowano również w innych polskich miastach:  m.in. we Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach.

Więcej o:
Komentarze (200)
Polskie Towarzystwo Seksuologiczne jest przeciwne zakazowi edukacji seksualnej. Opublikowano oficjalne stanowisko
Zaloguj się
 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 39 razy 33

  No i co z tego? Tłumaczenie tego pisiakom to jak wykładanie algebry krowom.

 • syriusz.wila

  Oceniono 31 razy 25

  Lobby pedofilskie w pis i kościele jest jednak bardzo silne.

 • wolak007

  Oceniono 32 razy 22

  Idioci nami rządzą!
  Jak w XVIII wiecznej Przedrozbiorowej Polsce!....

 • t_uptus

  Oceniono 20 razy 18

  Pośmiewisko na cały świat +. Nie mogę uwierzyć, że w Polsce są całe środowiska przeciwne edukacji seksualnej!!!!!!! Że zboczony kler od zawsze seksualizuje na swój sposób to wiadomo. Ale że przeciętny polski masturbator jest temu przeciwny to niesłychane. Przecież nawet Kaczyński jako potencjalny mężczyzna całe życie osobiście obsługuje własny sprzęt (sic!) i doskonale wie, że trochę wiedzy w tym temacie potrzebuje każda osoba bez względu na płeć. Kasta obłudników parafialnych w 60% homoseksualna zwalcza konkurencję???

 • lao.premis

  Oceniono 22 razy 18

  Nie wiem jak można być takim idiotą żeby twierdzić, że ostrzganie dzieci przed niewłaściwym zachowaniami seksualnymi ma związek z problemem dorosłych jakim jest pedofilia. Ręce opadają. Albo wielka głupota Aldo wielka hipokryzja. Nie wiem co gorsze... Idioci!!!

 • wolak007

  Oceniono 22 razy 14

  Brakuje tylko ustawy zdrowotnej zezwalającej na „odmawianie 3 zdrowasiek i rozgrzewanie ciała w wysokiej temperaturze pieca celem zniszczenia zarazków i złych duchów”?...

 • 174pit

  Oceniono 13 razy 13

  Polskie Towarzystwo Seksuologiczne będzie pierwszą ofiarą ustawy.

 • biesczad1

  Oceniono 14 razy 12

  Więzienie za edukacje seksualną? Jakiś talib nie pomyślał: kiedyś za edukację seksualną było ukamienowanie - albo stos!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX