Donald Tusk kandydatem opozycji na prezydenta? Daleko za nim Małgorzata Kidawa-Błońska [SONDAŻ]

Kto powinien zostać kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich 2020? Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że największe szanse w starciu z Andrzejem Dudą ma były premier, a obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Zobacz wideo

Po wyborach parlamentarnych 2019 jeszcze nie opadł kurz, a politycy już zaczynają myśleć o wyborach prezydenckich, które odbędą się wiosną 2020 roku. Kto zostanie kandydatem opozycji i czy ta wystawi jednego wspólnego kandydata czy kilku, tego nie wiadomo. Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM pokazuje jednak, na którego z polityków opozycji Polacy zagłosowaliby najchętniej.

Donald Tusk kandydatem w wyborach prezydenckich? "Mam dobrą ocenę swojej pracy"

Liderem sondażu prezydenckiego jest Donald Tusk. Najlepszego kandydata opozycji na prezydenta widzi w nim 27,1 proc. zwolenników opozycji i 50 proc. Koalicji Obywatelskiej.

Czy Donald Tusk zechciałby wystartować w wyborach prezydenckich? Były premier komentując wyniki wyborów parlamentarnych 2019 w rozmowie z telewizją TVN, sam stwierdził, że wybory prezydenckie są teraz najważniejsze. Jego zdaniem opozycja powinna wystawić wspólnego kandydata. 

- Dla mnie rzeczą najważniejszą jest wybranie takiego kandydata, który będzie mieć największe szanse wygrać wybory prezydenckie, a nie że się zgłosi, że ma o sobie dobre mniemanie. Wybranie takiego kandydata, który będzie w stanie przekonać tych, którzy dziś głosują na naszych oponentów (...). Ja mam dobrą ocenę swojej pracy na rzecz Polski, ale gdybym dowiedział się, że ktoś inny ma większe szanse przekonać tych niezdecydowanych, to bym to absolutnie zaakceptował - powiedział Donald Tusk. 

Jeżeli nie Donald Tusk, to kto? W czołówce sondażu Kidawa-Błońska i Biedroń

Na drugim miejscu w sondażu IBRiS znalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska. Opowiada się za nią 12,9 proc. wyborców opozycji i 17 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej. Na podium w sondażu stanął także jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń. O tym, że to dobry kandydat na wybory prezydenckie 2020, przekonanych jest 12,9 proc. zwolenników opozycji oraz 8,1 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej. Kolejne miejsca w sondażu zajęli Władysław Kosiniak-Kamysz, Rafał Trzaskowski i Aleksandra Dulkiewicz.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" 12 października 2019 r. na próbie 1100 osób metodą CATI.

Więcej o: