Zakończono kontrolę oświadczeń Mariana Banasia. "Materiał zgromadzony przez CBA stanowi przesłankę do dymisji"

- Wnioski pokontrolne dotyczące oświadczeń majątkowych Mariana Banasia są podstawą do skierowania zawiadomienia do prokuratury - mówi w rozmowie z portalem Onet.pl polityk, który zna wnioski z analizy oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w środę o zakończeniu kontroli. Według Onetu, kierownictwo PiS zażądało dymisji od Mariana Banasia.
Zobacz wideo

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło trwającą od 16 kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.

Postępowanie obejmowało oświadczenia majątkowe złożone w latach 2015-2019. Teraz CBA prowadzi czynności pokontrolne. Zgodnie z prawem, kontrolowany może złożyć teraz zastrzeżenia do protokołu kontroli. Na zgłoszenie uwag do zastrzeżeń CBA, które nie zostały wyjaśnione w trakcie trwania kontroli oświadczeń majątkowych, Marian Banaś ma siedem dni. Do chwili zakończenia tych czynności Centralne Biuro Antykorupcyjne nie informuje o wynikach postępowania.

Portal Onet.pl rozmawiał z osobami, które miały poznać wnioski z kontroli przeprowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. 

- Wnioski pokontrolne dotyczące oświadczeń majątkowych Mariana Banasia są podstawą do skierowania zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa - mówi w rozmowie z portalem anonimowy polityk.

- Materiał, który został zgromadzony przez CBA jest porażający i stanowi przesłankę do złożenia przez szefa NIK dymisji z zajmowanego urzędu - mówi inny rozmówca Onetu.

Dwa dni temu dziennik "Rzeczpospolita" podawał, że "oficjalne dochody Mariana Banasia nie do końca spinają się z rozmiarami posiadanego majątku, oszczędności i wydatków". Z kolei RMF FM podaje, że "kontrola wykazała przynajmniej dwie nieprawidłowości związane z kwestiami skarbowymi". Ma chodzić o "niejasny sposób rozliczania podatków przez obecnego szefa NIK". 

Marian Banaś nie złożył dymisji z funkcji prezesa NIK

Marian Banaś jest prezesem NIK od 30 sierpnia. Po publikacji w mediach materiałów o jego oświadczeniach majątkowych i nieruchomości w Krakowie udał się na bezpłatny urlop.
Najwyższa Izba Kontroli zdementowała doniesienia medialne o rezygnacji prezesa z pełnionej funkcji.

"Prezes NIK przebywa na urlopie bezpłatnym, a zadania Najwyższej Izby Kontroli realizowane są zgodnie z przyjętym planem pracy" - poinformowano w komunikacie.

Sprawa oświadczeń majątkowych Mariana Banasia ma związek z informacjami, które przedstawił  "Superwizjer" TVN. Z reportażu wynikało m.in., że prezes NIK-u nie umieścił w swoim oświadczeniu majątkowym kamienicy na krakowskim Podgórzu. Prezes zapewnił, że nie jest już właścicielem nieruchomości. Miał ją wcześniej otrzymać zgodnie z prawem od weterana, żołnierza AK, a potem samodzielnie odremontować i odsprzedać. 

Więcej o:
Komentarze (255)
Koniec kontroli oświadczeń Mariana Banasia. "Materiał zgromadzony przez CBA stanowi przesłankę do dymisji"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 67 razy 61

  Niesamowite, nikt mi nie wciśnie kitu, że nie wiedziały pisiory, że Marian kręci lody. Żarówka sprzedana poza kasą fiskalną, kara. Burdel. Oj tam, drobiazg.

 • viaac

  Oceniono 57 razy 53

  O kuria, ale pech. Dowody nie uległy zniszczeniu jak te ws. wypadku Szydło.
  Ktoś za to odpowie.

 • yaspiman

  Oceniono 55 razy 49

  "Materiał zgromadzony przez CBA stanowi przesłankę do dymisji" raczej do aresztowania. ale w pislamie przestepcy a ferajny chodzą na wolności.

 • 123waz

  Oceniono 35 razy 31

  jak można było go powoływać na te wszystkie stanowiska bez kontroli służb, ale kolesia się nie kontroluje. Przecież widzieliśmy wszyscy jak służby mu gratulowały po wybraniu go w sejmie. !!!! to się w głowie nie mieści , co za burdel

 • marekmagada35

  Oceniono 31 razy 29

  Na początku września, w Krynicy, Marian Banaś, wyjmując z kieszeni marynarki różaniec, opowiadał, jak ważna jest w jego życiu wiara w Boga. „Różaniec mam zawsze przy sobie, to jest mój stróż, który daje mi spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli ktoś na serio wiarę traktuje, to nie powinien się niczego bać, tylko Pana Boga” – deklarował.

 • jackanapes

  Oceniono 30 razy 28

  Idź w zaparte Marian. Mów, że te pieniądze znalazłeś przechodząc mimo.

 • spyderman2

  Oceniono 31 razy 27

  taki banaś co unikał podatków był ministrem finansów w pisim nierządzie oraz szefem niku
  to skandal ale ciemny pisi lud nie wie co to nik

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX