Prawo i Sprawiedliwość stworzy nowe superministerstwo? "Fakt": Na jego czele stanie Mariusz Kamiński

W nadchodzącej kadencji Prawo i Sprawiedliwość rozważa utworzenie tzw. superministerstwa, które nosiłoby nazwę Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego - wynika z informacji, do których dotarł "Fakt". W skład nowego resortu, na którego czele miałby stanąć Mariusz Kamiński, wchodziłyby służby specjalne oraz dotychczasowe MSWiA.
Zobacz wideo

Partia Jarosława Kaczyńskiego po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych rozważa pomysł utworzenia nowego ministerstwa - podaje "Fakt". Resort o nazwie Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego łączyłby w jednym ośrodku dotychczasowe Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i służby specjalne. Władzę nad nim sprawowałaby jedna osoba.

PiS utworzy Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego? "Fakt": Na czele Kamiński

Z informacji "Faktu" wynika, że na czele resortu miałby stanąć Mariusz Kamiński - obecny szef MSWiA, który odpowiada również za koordynowanie służb specjalnych, a jego władza w PiS jest w ostatnich latach umacniania. - Zmieni się nazwa resortu, w którego skład wejdzie dotychczasowe MSWiA oraz służby. Zostanie dotychczasowy nadzór, czyli szefem będzie Mariusz Kamiński - powiedziała w rozmowie z dziennikiem anonimowa osoba z kierownictwa PiS. 

Jeśli doniesienia by się potwierdziły, powołanie nowego ministerstwa oznaczałoby, że Prawo i Sprawiedliwość powierzy Mariuszowi Kamińskiemu jeszcze większą władzę i znacznie szersze kompetencje. Odpowiadałby odtąd za nadzór nie tylko Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, lecz także całego resortu spraw wewnętrznych, któremu podlegają między innymi policja, straż graniczna i Służba Ochrony Państwa. 

W programie wyborczym PiS nie było zapowiedzi powołania nowego resortu, ale informacje o tego typu planach w partii Jarosława Kaczyńskiego pojawiły się w mediach już wcześniej. Na wiosnę 2016 roku o chęci powołania Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego pisał "Nasz Dziennik", z kolei w 2017 roku o podobnych ustaleniach donosił Onet - portal dotarł wówczas do trzymanego w tajemnicy rządowego projekt ustawy o powołaniu superministerstwa. Już wtedy wskazywano, że szef resortu byłby niezwykle uprzywilejowany, bo w historii III RP jeszcze nikt nie miał tak potężnej, jednoosobowej władzy nad bezpieczeństwem Polaków. 

Więcej o:
Komentarze (310)
Prawo i Sprawiedliwość stworzy nowe ministerstwo? "Fakt": Na jego czele miałby stanąć Kamiński
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 110 razy 108

  Ministerstwo Bezpieczeństwa Narodowego? To może OD RAZU wróćmy do tradycji i nazwijmy je Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego... :-)

 • pdppdp

  Oceniono 48 razy 48

  To jest piękna idea i piękna nazwa. Ale i Kamiński (historyk), i Morawiecki (historyk) powinni jednak wrócić do korzeni, na których się wzorują i ta grupa rekonstrukcyjna powinna przyjąć nazwę Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Albo - połączenie pięknych tradycji i nowego: Centralne Narodowe Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Wskazana jest też większa dbałość o szczegóły historyczne. Powinni z Placu na Rozdrożu wyrzucić Ziobrę i wrócić tam, gdzie tak pięknie działał ich guru Stanisław Radkiewicz.

 • bacowa

  Oceniono 38 razy 36

  Dlaczego wzorem wczesnego PRL nie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego?

  te same metody i te same cele

  Kamińskiego awansować na generała jak Stanisława Radkiewicza

 • plac.czerwony

  Oceniono 30 razy 30

  Chodzi o sianie strachu. Mamy się bać. Będą specjalne mundury?

 • sw.stefan

  Oceniono 29 razy 27

  No nieźle, pisowska bezpieka... ,
  UBeckiemu pączkowi z Żoliborza łza się w oku zakręci.

 • remo29

  Oceniono 26 razy 26

  To się zaczyna Srebrny Wódz okopywać, żeby mu Ziobro nie zrobił pasma porannego "pytanie na śniadanie". Ciekawe kto pierwszy rzuci kamieniem (oczywiście zza pleców innych, oni są właśnie tacy odważni).

 • antoszek22

  Oceniono 19 razy 19

  ale to chyba za 10 lat jak skończy się zakaz pełnienia funkcji publicznych dla niego i Wąsika ?

  a jeszcze przecież jest do wyjaśnienia ich rola w obsadzaniu Banasia na istotnych stanowiskach publicznych

 • arreis65

  Oceniono 17 razy 17

  kryminalista mariusz kamiński na czele ministerstwa bezpieczeństwa - na samą myśl już czujemy się "bezpiecznie" :-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX