Edyta Kubik zastąpiła Kornela Morawieckiego. Będzie posłanką przez jedno posiedzenie

Edyta Kubik zastąpiła Kornela Morawieckiego na dwa dni ostatniego posiedzenia Sejmu tej kadencji. Posłanka nie będzie się jednak długo cieszyć mandatem - w tegorocznych wyborach parlamentarnych ostatecznie nie wystartowała. Wygląda jednak na to, że dostanie odprawę poselską równą trzem uposażeniom poselskim.

W związku ze śmiercią Kornela Morawieckiego mandat po nim objęła Edyta Kubik, która w wyborach parlamentarnych 2015 roku osiągnęła najlepszy po zmarłym pośle wynik, startując z 2. miejsca na liście Kukiz '15 w okręgu wrocławskim. Jej ślubowanie odbyło się we wtorek. Był to pierwszy punkt w programie wtorkowego posiedzenia Sejmu.

Edyta Kubik nie będzie się jednak długo cieszyć pełnioną funkcją. Kadencja Sejmu trwa do ostatniego dnia przed posiedzeniem Sejmu w nowym składzie, który wybrany został w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Nowa posłanka nie obejmie też mandatu w kolejnej kadencji, choć miała takie ambicje. 

Kubik chciała wystartować w ostatnich wyborach z list Liroya-Marca

Edyta Kubik chciała wystartować z list Komitetu Wyborczego Skuteczni Piotra Liroya-Marca w okręgu wrocławskim. Komitet nie zarejestrował list, ponieważ - jak pisała "Gazeta Wyborcza" - w podpisach z 21 okręgów, w których zebrano głosy poparcia, a które miały zagwarantować komitetowi możliwość zarejestrowania list w całej Polsce, dopatrzono się nieprawidłowości, m.in. tzw. martwych dusz.

Edyta Kubik otrzyma odprawę poselską?

Pomimo że w praktyce Edyta Kubik będzie pełnić funkcję posłanki przed dwa dni ostatniego posiedzenia Sejmu, wygląda na to, że dostanie odprawę poselską. Zgodnie z "Ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora" z dnia 9 maja 1996 roku odprawa parlamentarna przysługuje każdemu posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji, chyba że zostanie od wybrany na następną kadencję. 

Odprawa parlamentarna równa jest wysokości trzech uposażeń. Uposażenie wynosi około 8 tys. złotych.

Kim jest Edyta Kubik?

Edyta Kubik była społecznym dyrektorem biura poselskiego Kornela Morawieckiego w Oławie, a także koordynatorką Skutecznych w województwie dolnośląskim. Z wykształcenia jest specjalistką ds. rachunkowości i auditingu. Jak podkreśla portal Wnp.pl, jest zaangażowana w działania na rzecz młodzieży i osób niepełnosprawnych.

Więcej o:
Komentarze (43)
Edyta Kubik zastąpiła Kornela Morawieckiego. Będzie posłanką przez jedno posiedzenie
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 11 razy 9

  Mógł was naród w ogóle zastąpić kimś innym, ale co zrobisz, kiedy durny jak cep - i to jest niestety największy kapitał PiSuaru.

 • maw1988

  Oceniono 5 razy 5

  Posłowie kiedyś mieli te swoje 10 tysięcy 15-20 lat temu to były pieniądze. Teraz początkujący tynkarz glazurnik ma pensje taka jak poseł... 8 tysięcy, to zaczyna być obraźliwe...

 • zsm-5

  Oceniono 9 razy 5

  Szkoda. Jako specjalistka od osób niepełnosprawnych miałaby ogromne możliwości wykazania się w pisim otoczeniu.

 • puuchatek

  Oceniono 9 razy 5

  "Wygląda jednak na to, że dostanie odprawę poselską równą trzem uposażeniom poselskim."

  No, jeśli ta pani ma minumum przyzwoitości, to tę odprawę przeznaczy na jaki cel dobroczynny. Trzykrotność poselskiej diety za jeden dzień pracy - też bym tak chciał…

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 4

  To wina starego Morawieckiego.
  Mógł te dwa tygodnie poczekać.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Dura lex, sed lex!
  (Durne prawo, ale prawo!)

 • pierwszychamrp

  Oceniono 5 razy 3

  Gratuluję pani Kubiak. W pracy chodzi o to, żeby zarobić, a nie o to, żeby się narobić.

 • loneman

  Oceniono 3 razy 3

  Krotkie zastepstwo - wiecej kasy - i mniej wstydu...

 • wichura

  Oceniono 3 razy 3

  Odprawy poselskie to jawne, usankcjonowane prawnie złodziejstwo / wyłudzenie.
  Od początku wiadomo, że jest to "umowa na czas określony". Jeśli się kończy - odprawy nie przysługują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX